Laatste nieuws
11.05Liverpool-vertrek Salah lijkt nabij: 'Geen twijfel dat hij naar Saudi-Arabië gaat'
11.02Vrouw vier jaar de cel in voor afpersen voetballer Son, deed alsof ze zwanger was
11.00VP-Voetbalkantine: 'Koeman kan niet meer om Valente heen bij Oranje'
10.50Defensieve problemen voor Atlético richting PSV-clash: derde verdediger haakt af
10.45Ajax besluit jaar met pittige tests: dit is het volledige programma in 2025/'26
10.35Eredivisie-Japanners strijden om WK-plek: 'Hij is op dit moment beter dan ik'
10.30Feyenoord wacht nog pittige clashes: dit is het volledige programma in 2025/'26
10.29Kieft 'verrast': 'Hij kan beter koppen dan Weghorst, die veel langer is'
10.15PSV is bijna winterkampioen: dit is het volledige programma in 2025/'26
10.09Martijn Meerdink lyrisch: 'Hij laat elke week zien dat hij bij Oranje hoort'
10.00Rooney snapt uitbarsting Salah niet: 'Heeft het helemaal verkeerd aangepakt'
10.00Eredivisie-flops: PEC-trio na slachting in De Kuip, Ajax-hulpje Fortuna levert duo
09.55Afellay en Van Hooijdonk oneens over Ajax-talent: 'Nieuw wonderkid is opgestaan..'
09.40Vier jaar cel voor vrouw die Heung-min Son afperste met nepecho
09.40Live Transfers: Idzes kan nieuwe stap maken, Liverpool kijkt naar Konaté-vervanger
09.30Neymar emotioneel na degradatiestrijd: 'Ik had de kracht niet meer'
09.23'Ajax nadert akkoord met talent die al op radar Europese topclubs verscheen'
09.10Onvrede bij AZ groeit na nieuw puntverlies: 'Moeten veel harder zijn tegen elkaar'
09.05'Liverpool houdt Salah mogelijk buiten selectie, volste vertrouwen in Slot'
09.00VP's Elftal van de Week: Feyenoord en PSV gedeeld hofleverancier, ook één Ajacied
08.57'AC Milan ziet aanvoerder van Indonesië als mogelijke winteraanwinst'
08.50Spaanse pers genadeloos: 'Real Madrid zakt door de ondergrens'
08.36Kieft en Van Hooijdonk bewieroken Valente: 'Dit is zeldzaam, een sensatie'
08.25'Schouten beste speler van Eredivisie, Feyenoord heeft kroonjuweel, hoop Ajax'
08.10Voormalig VVV-trainer en international Glen De Boeck (54) overleden
08.00WK voetbal 2026: ontdek hier alle groepen en het volledige speelschema
08.00Driessen laakt 'naïve' Eredivisie: 'Vol van zwakke broeders en onervaren coaches'
07.43'De voetbalvulkaan die NAC zo vaak bleek, staat op het punt van uitbarsten'
07.40'Iedereen bij Ajax beter dan gros van de spelers, heeft met vertrouwen te maken'
07.28WK-loting Oranje opnieuw bekeken: 'Nederland heeft dan toch slecht geloot'
07.25Aangrijpend moment bij FC Porto: concurrent De Jong draagt goal op aan Nederlander
07.15Steun voor Timber: 'Van Bijlow eist niemand dat, als Feyenoord dat zelf wel wil'
06.55Kieft baalt van Ajax-invaller: 'Dachten dat hij ster zou worden, maar slap gedoe'
06.20Heracles-uitblinker hoopt club 'veel geld' op te brengen: 'Goed als ik stap maak'
06.10Moet Oranje op WK vrezen voor uitblinkende Japanners in eredivisie?
Resultaten x
Binnenland

Onder de loep: Alireza Jahanbakhsh

De kritiek op het niveau van de Eredivisie is niet mals. Het ligt qua niveau dichter bij de Scandinavische competities dan bij pakweg de Portugese. Toch zijn er altijd spelers die individueel opvallen. ELF Voetbal neemt elke week een speler onder de loep, deze keer Alireza Jahanbakhsh.
28-11-2017 13:13 door Tim Beck

Wout Weghorst kende een uitmuntende start van het seizoen, hij reeg de doelpunten aaneen. Dat kan voor een gedeelte op het conto geschreven worden van Alireza Jahanbakhsh, de Iraanse vleugelaanvaller die dit jaar zijn absolute doorbraak lijkt te beleven bij AZ. Jahanbakhsh heeft de gave om een mannetje uit te spelen, is snel en heeft bovendien een goede eindpass, iets waar het menig buitenspeler in de Eredivisie juist aan ontbreekt. Ook afgelopen weekend tegen FC Twente was hij wederom van onschatbare waarde voor de Alkmaarders.

Met beslissende voorzetten onderscheidt Jahanbakhsh zich van het gros van de vleugelflitsers in Nederland. Vorig seizoen behaalde hij in dertig wedstrijden acht assists, een aantal waar hij nu al bijna aanzit. Hij stond tot nog toe zes keer aan de basis van een doelpunt van AZ. De primaire statistieken laten zien dat hij een mooie ontwikkeling heeft doorgemaakt in Noord-Holland, want zijn prestatiecurve loopt in zijn derde jaar bij AZ nog steeds gestaag omhoog. 

Het bedrag dat AZ voor de nog altijd pas 24-jarige Jahanbakhsh neerlegde is een schijntje van wat hij nu waard is. 1,8 miljoen maakte AZ over aan NEC in de zomer van 2015. Inmiddels is de marktwaarde van hem op het toonaangevende transfermarkt.de opgelopen tot 5,5 miljoen. Bovendien ligt hij nog tot 2020 vast, waardoor AZ wat te eisen heeft in onderhandelingen die er komende winter of zomer vrijwel zeker gaan komen.

Wereldkampioenschap

Jahanbakhsh kwam in 1993 ter wereld in Jihandeh, niet ver van de Iraanse hoofdstad Teheran. Hij ging voetballen voor Damash Teh, waarvoor hij debuteerde op het derde niveau. Niet veel later volgde de stap naar Damash Gilan, een stap hogerop. Lang voetbalde hij daar desondanks niet, want Europa lonkte. In de voetsporen van landgenoten als Ali Karimi en Mehdi Mahdavikia trok hij ten noorden op zoek naar voetbalgeluk. Dat vond hij bij NEC.

Ondanks de degradatie deed hij het naar behoren in zijn twee jaar in Nijmegen. De stap hogerop kwam dan ook al gauw. Binnen Nederland, want dat wilde hij graag. AZ hapte toe en heeft daar zeker geen spijt van gekregen. Door zijn prestaties geldt Jahanbahksh nu als een van de absolute vaandeldragers van het Iraanse voetbal. Hij maakte in 2014 al een wereldkampioenschap mee, maar de Iraanse voetbalfans zullen hun ogen nu veel meer gericht hebben op de vleugelaanvallers dan toen. 

Sleutelpasses

We zoomen in op de prestaties van Jahanbahksh door zijn statistieken te vergelijken met zijn eerdere jaren bij AZ, maar ook met andere vleugelaanvallers uit de Eredivisie. Als we naar zijn eigen ontwikkeling kijken valt direct op dat het beeld van een gestage ontwikkeling wordt bevestigd. Hij is beter geworden in de passing, creëert meer kansen en geeft meer sleutelpasses dan in de twee voorgaande jaren bij AZ. Ook in de duels is hij verbeterd. Hij wint meer lijf-aan-lijf gevechten en er zijn meer overtredingen nodig om hem af te stoppen. Enkel door de lucht wint hij zijn duels minder vaak dan twee jaar terug.

Hoewel Jahanbakhsh minder scoort dan Steven Berghuis, David Neres en Hirving Lozano kan niet gezegd worden dat hij minder gevaarlijk is. Sterker nog, de AZ’er geeft de meeste assists, creëert gemiddeld de meeste kansen en geeft de meeste sleutelpasses van allemaal. Bovendien doet hij het in de duels ook beter dan de spelers van de concurrentie. Kortom, hij zou voor iedere club in Nederland van waarde kunnen zijn. 




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.