Laatste nieuws
06.15Triest nieuws uit Oostenrijk: voormalig Arsenal-keeper Alex Manninger (48) overleden
00.10ESPN-analisten snappen niets van AZ: 'Belediging voor mensen die kaartje kopen'
00.10Telstar-bekende hoopt technisch directeur te worden: 'Ik speelde FIFA en OSM'

Gisteren

23.59Echteld raakt in discussie tijdens persconferentie: 'Moet ergens concessies doen'
23.52WK-tegenstander van Oranje voegt Celtic-icoon toe aan technische staf
23.50Oranje-kandidaat Emegha goud waard in de Conference League bij grote comeback
23.49Derksen kraakt statement Groningen over Robben: 'Belachelijk'
23.47Engels duel in halve finales Europa League, Braga vecht zich ronde verder
23.33Turan prijst AZ en draagt succes Shakhtar op aan Oekraïens volk
23.30Van blessure herstelde Emegha voor het eerst in vijf maanden trefzeker
23.30Meerdink wil nog niet denken aan het WK: 'Ik moet mezelf eerst hier laten zien'
23.28Derksen en Van der Gijp fulmineren VAR: "Ze vinden het een vernedering"
23.26Messi blijft verbonden met Barcelona: nieuwe eigenaar vijfdeklasser in Catalonië
23.24Van der Vaart dankt Nederlands voetbalicoon voor transfer naar Tottenham
23.21Dit is het vervolgprogramma van de Europa League en Conference League
23.16Coëfficiënten: Nederlandse lijdensweg voorlopig ten einde na AZ-uitschakeling
23.11Portugal zet sterk coëfficiëntenseizoen voort ondanks exit van twee clubs
23.10ADO-steunpilaar akkoord in Duitsland, langer verblijf in Den Haag niet uitgesloten
23.05Dertien voetballanden deden het beter in Europa dan Nederland
23.02Rayo, Palace en Strasbourg debuteren in Europese halve finale
23.01Makkelie leidt met rode kaart aftocht Farioli in, Villa dendert door
22.59Europese droom van Porto en Farioli voorbij na emotionele avond in Nottingham
22.55'Club Brugge verliest sterspeler: Italiaanse topclub slaat voor 23 miljoen toe'
22.53VI Live: van blessure herstelde Emegha voor het eerst in vijf maanden trefzeker
22.34VI Live: Europese uitschakeling dreigt voor Farioli, Emegha trefzeker
22.34B-opstelling van AZ tegen Shakhtar: wijs of onwijs?
22.30Discussie over keuze Echteld: 'Met basisteam had AZ halve finale gehaald'
22.30Koeman tipt Eredivisie-parel: 'Speler voor Barça, mix van Frenkie en Pedri'
22.27Meerdink ziet 'hongerige' AZ-selectie richting bekerfinale: 'We gaan alles geven'
22.27'Tevreden' Meerdink na return tegen Shakhtar: 'Viel helaas niet onze kant op'
22.25Barça heel dichtbij droomtransfer: 'Persoonlijk akkoord, clubs zoeken middenweg'
22.20Relatie NAC met andere clubs loopt op klippen: 'Doen dit niet voor gezelligheid'
22.14Kovács en Menu smullen van AZ-debuut: 'Eén van mijn mooiste dagen'
22.07'Contract tot 2031? Chelsea doet er nog een schepje bovenop voor Caicedo'
22.00'Forse concurrentie Ajax: nummer drie van La Liga gaat voor Iñigo Pérez'
Resultaten x
Binnenland
Foto:

Boekentip: Onsterfelijk Torino, opkomst en ondergang van geoliede voetbalmachine

Vrijdag 4 mei is het exact 69 jaar geleden. Een vliegtuig stortte neer bij de heuvel van Superga. Aan boord achttien spelers van Torino, hét sterrenteam van dat moment in Italië. Net als de ingestapte officials, journalisten en crewleden kwamen alle spelers om het leven.
01-05-2018 17:00 door Sander Berends

Superga 1949 is daarmee de grootste ramp uit de Italiaanse voetbalgeschiedenis en misschien wel van de hele wereld. Aanleiding voor journalist Roberto Pennino om een boek uit te brengen, met de titel Onsterfelijk Torino, dat op dinsdag 1 mei officieel is verschenen. Hij beschrijft de opkomst en ondergang van een geoliede voetbalmachine die slechts door het lot tot stilstand kon worden gebracht. En vooral ook: wat heeft de ramp van Superga gedaan met de nabestaanden? In dat kader sprak hij met onder meer Sandro Mazzola die nog steeds emotioneel kan worden wanneer het over zijn vader gaat.

Invincibili

Voorzitter Ferruccio Novo van voetbalclub AC Torino had met beleid de beste voetballers bij elkaar gekocht. Met behulp van een ingenieus mozaïek werd het sterkste Italiaanse clubteam aller tijden geconstrueerd: de Invincibili (Onoverwinnelijken). Novo streefde ernaar alle plekken in het elftal dubbel en liefst driedubbel bezet te krijgen. Continuïteit was het toverwoord.

Foto:

Maar op 4 mei 1949, net buiten Turijn bij de heuvel van Superga, stortte een vliegtuig neer. Alle inzittenden – de stervoetballers van AC Torino die terugkwamen van een oefenwedstrijd bij Benfica in Lissabon – lieten het leven. Torino, het Barcelona van de jaren ’40, werd er in één klap mee van de kaart geveegd. De stad Turijn raakte verdoofd door verdriet. De vraag was wie bij de tussenstop in Barcelona wel of niet aan boord gingen. Want één speler van Torino werd enkele uren na de vliegramp in goede gezondheid gezien in de stad Turijn, waardoor de hoop even bij de supporters opflakkerde.

Ontvallen helden

Om 17.05 uur van die donkere dag stierven niet alleen de meeste spelers van Il Grande Torino, maar raakten tegelijkertijd de aspiraties van hun gedoodverfde opvolgers – het talentvolle jeugdteam van de club – in een macabere stroomversnelling. In het voorjaar van 1948 wonnen ze nog met overmacht het Italiaanse jeugdkampioenschap. Een jaar later waren ze geen jongetjes meer, maar moesten ze vol aan de bak als senioren. In de voetsporen van hun idolen speelden ze, met loodzware rugnummers op hun bloedrode shirts en een zwarte band om hun armen, de vier wedstrijden die voor het dodelijk getroffen eerste elftal nog op het programma stonden. Met vier overwinningen eerden de jonkies de ontvallen helden op fenomenale wijze.

Pennino, auteur met een Italiaanse vader en Nederlandse moeder, verdiepte zich jaren in dit onderwerp. Hij publiceerde erover in diverse media. Via gesprekken met onder anderen Sandro Mazzola en Bill Lievesley aangevuld met zijn persoonlijke ervaringen en passie voor het Italiaanse voetbal is een voetbalgeschiedenisboek samengesteld. Onsterfelijk Torino is vanaf nu verkrijgbaar.

Auteur: Roberto Pennino
Titel: Onsterfelijk Torino, de mythische Superga vliegramp van 1949
Pagina's: 152, inclusief foto's
Prijs: 17,50
Formaat: 14x21 cm
ISBN: 978-94-92273-10-9
Uitgeverij: Nederlandse Sportboeken Club




Aanmelden
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.