Laatste nieuws
04.27VI Live: Salah staat op bij Egypte met belangrijke goal
04.15VI Live: Zico zet Egypte weer naast NIeuw-Zeeland
04.01VI Live: Nieuw-Zeeland op weg naar eerste WK-zege ooit
03.32Verweij vreest voor Oranje-aanvaller: 'Denk dat hij kind van de rekening wordt'
03.13VI Live: Nieuw-Zeeland neemt al vroeg de leiding tegen Egypte
03.10VI Live: Salah laat zich zien in openingsfase tegen Nieuw-Zeeland
03.00VI Live: Nieuw-Zeeland en Egypte op zoek naar eerste WK-zege ooit
02.57Prachtig: Kaapverdiaanse trots overspoelt de straten van Rotterdam na WK-stunt
02.55Hélène Hendriks geeft Frenkie de Jong zeer kleinerende bijnaam
02.40VI Live: opstellingen van Nieuw-Zeeland en Egypte zijn bekend
02.35Praat mee op VP: Salah brengt Egypte aan de leiding tegen Nieuw-Zeeland
02.35LIVE Transfers: 'Liverpool wijst Inter de deur, Van Hecke-concurrent vertrekt'
02.30Duarte-broers vol vertrouwen bij Kaapverdië: 'Gevoel dat we kunnen winnen'
02.09Kaapverdië pakt wederom knap punt na zwaarbevochten gelijkspel tegen Uruguay
02.06Stuntploeg Kaapverdië flikt het ook tegen viervoudig wereldkampioen Uruguay
02.04Duel met Uruguay bewijst: Kaapverdië kan meer dan alleen tegenhouden
01.55Kaapverdië straft fouten Uruguay af en pakt weer een punt op WK
01.53VI Live: Kaapverdië treedt in voetsporen van Senegal
01.28VI Live: Kaapverdië heel dicht bij volgende WK-stunt
01.25VI Live: Feest bij Kaapverdië na gelijkmaker tegen Uruguay
01.15België bijt zich stuk op stuntkeeper: 'Bij Curaçao was dat leuk, nu minder'
00.53VI Live: Duarte valt in bij Kaapverdië tegen Uruguay
00.50Perez kijkt op van stuntploeg Kaapverdië: 'Ze komen hier met een missie'
00.46VI Live: Uruguay draait het helemaal om tegen Kaapverdië
00.44VI Live: Uruguay komt op gelijke hoogte met Kaapverdië
00.23VI Live: Kaapverdië maakt eerste WK-goal tegen Uruguay
00.10Praat mee op VP: Uruguay - Kaapverdië
00.04Klaas-Jan Huntelaar ziet Oranje-international groeien: 'Hij was scherp en gretig'
00.02VI Live: Kaapverdië neemt verrassend de leiding tegen Uruguay

Gisteren

23.55VI Live: Kaapverdië begonnen aan duel met Uruguay
23.52VI Live: kan Kaapverdië ook tegen Uruguay stunten?
23.52Ontgoocheling is groot bij België, maar vertrouwen ook: 'Komen groepsfase door'
23.50Grote schaamte bij Belgische kranten: 'Welke flutscenarist heeft dit bedacht?'
23.48Belgische media keihard voor Rode Duivels: 'Horrorscenario komt uit'
23.45'Real en Mourinho willen 60 miljoen beuren voor Fransman, speler weigert vertrek'
Resultaten x
Binnenland
Foto:

Jahanbakhsh: "Ik wilde het liefst naar Duitsland, maar nu is alles anders…"

Hij had zijn route naar de Bundesliga zorgvuldig uitgestippeld. De Eredivisie diende voor Alireza Jahanbakhsh als springplank voor een glorieuze carrière in Duitsland. Maar na een topseizoen met AZ heeft de Iraanse vleugelspeler, die vandaag met zijn vaderland op het WK in Rusland in actie komt tegen Marokko, zijn horizon verbreed.
15-06-2018 13:57 door Steven Kooijman

Het WK voor Alireza Jahanbakhsh en Iran begint vandaag in Sint-Petersburg. Het betekent het vijfde WK voor Team Melli. Slechts één keer wonnen de Perzen een WK-duel, tijdens het wereldkampioenschap van 1998. Die zomer, in het Stade Gerland in Lyon, werd de Verenigde Staten met 2-1 verslagen. Mehdi Mahdavikia was in Lyon één van de twee Iraanse doelpuntenmakers.

Tot de dag van vandaag geldt Mahdavika als een icoon in het voetbalmaffe Iran. En hij dient al weer jaren als onbezoldigde raadgever van Alireza Jahanbakhsh. Het tweetal onderhoudt een warme band. “Mehdi is altijd mijn grote idool geweest”, vertelt Jahanbakhsh in de nieuwe editie van ELF Voetbal, binnenkort in de winkels. “Mehdi was net als ik rechtsbuiten en speelde voor Persipolis, de club waar mijn vader een hartstochtelijk fan van was. Later heeft hij lang in Duitsland gespeeld, bij Bochum, HSV en Eintracht Frankfurt, voordat hij zijn carrière afsloot bij Damash Gilan.”

Adviseur

Het lot zou de twee voetballers samenbrengen, want vlak voordat Mahdavikia zijn kicksen aan de wilgen hing, debuteerde Alireza voor Damash. Achttien jaar was hij, de grote belofte uit Jirandeh. “Ik heb een paar wedstrijden met Mehdi mogen samenspelen. Ik debuteerde als rechtsback, terwijl ik in de jeugd spits was. Maar dat maakte mij niets uit, ik had met mijn grote held samengespeeld.”

Vanaf het begin was er een klik tussen de twee vleugelspelers. Als Mahdavikia vertelde, hing de jonge Alireza aan zijn lippen. Hij kreeg gevraagd én ongevraagd adviezen van de volksheld uit Teheran. “Mehdi is in de jaren uitgegroeid tot één van mijn grootste adviseurs. Hij was het die mij vijf jaar geleden op het hart drukte om naar Europa te gaan, toen ik twijfelde tussen een transfer naar Persepolis of NEC. Mehdi had op zijn twintigste voor dezelfde keuze gestaan toen Bochum bij hem aanklopte. Daarom zei hij tegen mij: gaan! In Europa kon ik een veel betere voetballer worden dan in Iran. Sindsdien lijkt mijn carrière verdacht veel op die van hem. Mehdi ging van een kleine Duitse club naar HSV, ik verkaste van NEC naar AZ.”

Foto:


Transfer

Inmiddels staat Alireza een aanlokkelijke transfer te wachten. Brighton & Hove Albion heeft naar verluidt 25 miljoen euro gereserveerd voor de topscorer van de Eredivisie. Maar er zijn meer kapers op de kust. AZ en Jahanbakhsh wachten rustig af. Tenslotte: zijn marktwaarde kan in Rusland nog verder worden opgeschroefd.

Saillant detail: nog niet zo heel lang geleden dacht Alireza dat zijn toekomst in de Bundesliga lag. “Het leek ook logisch: Mehdi had er tenslotte jarenlang gespeeld. Net als Ali Daei, een andere grootheid van het Iraanse voetbal. Maar door het geweldige seizoen met AZ is alles anders geworden. Je weet dat als je topscorer van Nederland bij buitenlandse clubs in de picture komt te staan. Clubs uit de allergrootste competities.”

Trots

Verder wilde Alireza niet meer over een naderend vertrek uit Alkmaar uitweiden. “Het WK heeft mijn volledige aandacht nodig, het zal zwaar genoeg worden. Hoe zwaar? Nou, we hebben pittig geloot. Spanje en Portugal zijn teams van wereldklasse, terwijl Marokko ook al geen makkie is. We kunnen vol aan de bak.”

Maar oké, Iran plaatste zich wel heel vroeg (als tweede land) en gemakkelijk voor het WK. Dat schept verwachtingen: “Klopt. Maar de mensen in Iran zijn ook realistisch. We gaan ons huid zo duur mogelijk verkopen en we willen de mensen thuis trots maken. De wereld laten zien dat er ook in Iran aardig wordt gevoetbald. Zoals vier jaar geleden, toen Argentinië ons dankzij Messi pas in de blessuretijd op de knieën dwong. Het was een zure nederlaag, maar de mensen waren wel trots op ons.”

Het lijkt ondenkbaar dat Iran zich á la Saoedi-Arabië naar de slachtbank zal laten leiden. Daarvoor herbergt de ploeg van Carlos Queiroz teveel kwaliteit. Het Iraanse elftal steekt volgens Alireza degelijk in elkaar. “Queiroz heeft na het WK in Brazilië door geselecteerd. Als team zijn we inmiddels vier jaar bij elkaar. We weten wat we aan elkaar hebben. Dat kan een voordeel zijn.” 

Foto:

   




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.