Laatste nieuws
07.10Ierse bondscoach hekelt 'respectloos' Nederland na verlies in Utrecht
07.00De verpletterende impact van Donyell Malen
06.50Kwakman knipoogt naar Schreuder: 'Mochten wij Dick binnenkort tegenkomen...'
00.10Van Dijk komt met precies dezelfde kritiek als Slot: 'Kan je helemaal niks mee'
00.02Tudor in totale chaos bij Spurs: 'Ongelofelijke fouten die de spelers maken'
00.00Tam Liverpool verliest eerste duel van getergd Galatasaray in Champions League

Gisteren

23.58Tudor ziet pure paniek bij Spurs: 'Alles lijkt wel mis te gaan, alles wat we doen'
23.53De Roon ziet 'diep ontroerend moment' tijdens afslachting: 'Werkelijk bijzonder'
23.52Griezmann zet streep door vertrek bij Atlético: 'Ik ben gelukkig hier'
23.50Smit bezorgt Ajax slecht nieuws met bevrijdende eerste twee Championship-goals
23.45Smit maakt na miljoenentransfer zijn eerste goals voor Stoke City
23.41'Zaakwaarnemers sturen hun spelers naar Oranje in plaats van Suriname'
23.41Ipswich Town laat dure promotiepunten liggen dankzij dubbelslag Smit
23.40'Ben blij dat ik langer bij PSV onder contract sta, ik wil hier erg lang blijven'
23.36Zesde speelster en staflid Iraans voetbalelftal krijgen asiel in Australië
23.33Engelse media maken gehakt van Tudor en sorteren voor op ontslag na horroravond
23.31Noa Lang straalt in heksenketel van Istanbul: 'Hierom voetballer geworden'
23.25Slot wijst met beschuldigende vinger na nederlaag: 'Dat frustreerde mij nóg meer'
23.20Onverwachte steun voor blunderende Tottenham-keeper: 'Niemand snapt dit'
23.10Galavoorstelling Kane-loos Bayern bij Atalanta, Barcelona en Newcastle spelen gelijk
23.05Bayern heeft geen genade met De Roon en Atalanta en is al zeker van kwartfinale CL
23.02Tudor eerste Spurs-manager ooit die eerste vier duels verliest
23.01Druk op interim Tudor neemt verder toe na CL-afgang Spurs in Madrid
23.01Geblesseerde Bas Nijhuis verrast en doet mee aan nieuw tv-programma
22.59Atlético dompelt Spurs nog verder in rouw op beschamende Champions League-avond
22.59Tottenham helpt Atlético met blunders in zetel, keeper Kinsky in 17de minuut gewisseld
22.58Tottenham Hotspur lijkt klaar in Champions League na afgang in Madrid
22.55Barça zwijnt met gelijkspel in Newcastle na penalty in extremis
22.54Ongekend: Yamal bezorgt Barça in allerlaatste seconde gelijkspel bij Newcastle
22.52Bayern imponeert met monsterzege: CL-avontuur Atalanta zo goed als voorbij
22.34Groepsbondingsactiviteit bij spelersvrouwen PSV: 'Mijn vriendin organiseerde dat'
22.30Driessen snapt niks van één keuze van Grim: 'Hij maakt vijf fouten per wedstrijd'
22.26VI Live: Newcastle United diep in de slotfase op 1-0 tegen Barcelona
22.26García na eerste training: "Dit moet de norm zijn"
22.25VI Live: Bayern komt op een 0-6 voorsprong
Resultaten x
Binnenland

Jelle van der Heyden, enige Nederlandse voetbalprof op de Faeröer: "Voor een rolletje Oreo tik je vier euro af"

Achttien eilanden, ruim tienduizend watervallen, meer schapen dan mensen, drie verkeerslichten en nauwelijks boomgroei. De Faeröer vormt een unieke archipel in het noordwesten van Europa. In de hoogste voetbaldivisie van de eilandengroep strijden tien clubs om de landstitel en de Europese startplekken. Daarbij één Nederlander: Jelle van der Heyden, eerder actief voor FC Twente en in Denemarken en Finland. "Het is hier hoogst ongebruikelijk om de deur van je huis op slot te doen."

06-09-2024 10:00 door Sander Berends

Sinds februari is de net 29-jarige middenvelder uit Deventer speler van B36 Tórshavn, elfvoudig kampioen van de Faeröer. Voor hem in alle opzichten een nieuw avontuur. "Toen ik mijn jawoord gaf, was ik hier nog niet geweest", vertelt hij in ELF Voetbal nummer 9, die via deze link handig online is te bestellen, tijdens ons bezoek aan de eilandengroep. "Ik speelde de laatste maanden van 2023 in Finland en was transfervrij."

Go Ahead Eagles

"Ik trainde mee met Jong Go Ahead Eagles om mijn conditie op peil te houden toen mijn zaakwaarnemer, Nikkie Bruinenberg van Muy Manero, belde. 'We gaan naar de Faeröer', zei hij toen ik opnam. 'Ik dacht het niet', was mijn eerste reactie. Ik wilde het liefst weer in Nederland aan de slag," vervolgt Van der Heyden, die de jeugdopleiding van FC Twente doorliep en 53 wedstrijden in het eerste elftal achter zijn naam heeft staan.

"Het seizoen op de Faeröer begint pas in maart. B36 zocht iemand als ik, een middenvelder die houdt van de voetballende oplossing en technisch goed onderlegd is. Daar gaan ook lijsten met transfervrije spelers rond. Links en rechts sluimerde belangstelling, maar niets werd concreet. B36 wilde snel duidelijkheid. Anders zouden ze doorschakelen naar een andere speler. De club had zich geplaatst voor de voorronde van de Conference League, stond bekend als betrouwbaar en voor mij was het belangrijk dat ik wekelijks ging spelen."

Dichte mist

"Ze gaven me de tijd om me voor te bereiden voordat ik hierheen kwam. Op een maandag stapte ik 's ochtends heel vroeg in het vliegtuig om via Denemarken naar de Faeröer te vliegen. Uiteindelijk bracht ik bijna een volledige dag door op het vliegveld van Kopenhagen, omdat de vlucht vanwege dichte mist telkens werd uitgesteld. ’s Avonds tegen half elf landde ik met een harde klap. De volgende dag stond ik op het trainingsveld."

De club zorgde voor woonruimte. "Ik woon nu samen met een Zweedse teamgenoot. Achteraf beter dan alleen. Nu heb ik aanspraak als ik na een training thuiskom en het is handig met boodschappen doen of eten klaarmaken. We hebben allebei geen auto ter beschikking. Ik doe alles te voet. Gelukkig ligt het stadion dichtbij, op vijf minuten. Heb je het SMS-gebouw gezien?" Het zwarte winkelcentrum aan de rand van de stad is het grootste van de eilandengroep en bestaat uit twee etages met ketens die ook in andere delen van Europa bekend zijn. Zo is de enige Burger King van de Faeröer er gevestigd. Met zijn moderne uitstraling steekt het complex af tegen de omgeving, die bestaat uit kleurrijke huizen die veelal van hout zijn gemaakt. "Ik woon daar tegenover."

Torenhoog

Van der Heyden is er vaak te vinden. "Het leven is hier duur. Een brood in de supermarkt kost zes euro, een fles cola vijf euro, net als drie avocado’s of een blikje Red Bull. Voor een rolletje Oreo tik je vier euro af. We maken vaak voor twee dagen eten of halen iets bij de Thaise kiosk. Mijn jongere teamgenoten wonen niet voor niets nog bijna allemaal thuis. Dat ligt ook aan de krapte hier op de huizenmarkt. Er is nauwelijks iets verkrijgbaar. Komt er iets op de markt, dan is de prijs torenhoog. Ik ben blij dat ons appartement wordt betaald door de club."

B36 draait dit seizoen, dat op de Faeröer eindigt in oktober, mee rond plek vijf. "Vaak wordt me gevraagd naar het niveau van de competitie. Ik vind het erg lastig te beantwoorden. De competitie is erg fysiek. Veel beuken. Gemeen ook. De spelers weten dat de scheidsrechters niet best zijn. Soms laten ze ware aanslagen onbestraft en trekken ze later een rode kaart voor een tackle op de bal. Daardoor is het vaak schreeuwen en roepen na een lichte aanraking, gaan spelers op je door als je de bal hebt gespeeld en incasseer je een por als de scheidsrechter niet kijkt. Een VAR kennen ze hier niet."

Schapen

In het artikel vertelt Van der Heyden ook uitgebreid over de levensomstandigheden op het eiland, over zijn ervaringen op de nationale feestdagen, waarom hij toen eenmalig de deur van zijn appartement op slot deed, over een flinke staking die de Faeröer trof, de rivaliteit met HB Tórshavn met wie een stadion wordt gedeeld, de supporters, bijzondere wijze om sponsors te werven, het avontuur in de Conference League, schapen, waarom het vliegtuig waarin hij zat omkeerde toen hij vorige maand Faeröer had bereikt, zijn vertrek bij FC Twente, over de goede en sportief mindere fase in Denemarken en het bijzondere avontuur bij het Finse Mariehamn. Ook zijn toekomst komt aan bod en waarom hij na de jaarwisseling weer graag in Nederland actief zou willen zijn.

Het volledige interview met Jelle van der Heyden is te lezen in ELF Voetbal nummer 9. Daarin ook een prachtige reportage over en met Arne Slot uit Liverpool, datzelfde tekenden we op bij sc Heerenveen waar Robin van Persie als hoofdtrainer is begonnen. We bezochten voor een laatste maal het fameuze Goodison Park van Everton en keken met André Ooijer terug op zijn prachtige carrière en spraken over zijn huidige leven als ondernemer. We praatten bij met Peter Larsson, de Zweed die Ajax in 1988 haast persoonlijk naar de finale van de Europa Cup II trapte. Wat mag Feyenoord verwachten van haar nieuwe Argentijnse spits Julián Carranza? Topschaatser Patrick Roest spreekt over zijn voetbalpassie, Philippe Sandler over zijn inspiratiebronnen en Mats Rots komt aan bod als talent. En meer!

ELF Voetbal is deze week automatisch bij de abonnees op de deurmat gevallen. De editie is ook verkrijgbaar bij de bekende supermarkten, in de (kantoor)boekhandels en op de vertrouwde reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is natuurlijk ook handig online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Een abonnement nemen is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch thuisgestuurd. Via deze link handig afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
kleedkamerhumor Laatste: Jeffry Fortes: “Met een zielig stemmetje vroeg hij: 'Heb jij dit gedaan?' Ik ging stuk!"
avonturiers Laatste: Miano van den Bos: groeien in de stilte van Litouwen
transfergeruchten Laatste: Wie is het Argentijnse Feyenoord-target Agustín Ruberto?
superelf Laatste: Superelf Fons Groenendijk, linkspoot met fluwelen (trap)techniek
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.