In het seizoen 2004/2005 bereikte Cocu met PSV de halve finale van de Champions League. Daarin werden de Eindhovenaren op het laatste moment verslagen door AC Milan. Cocu ziet een parallel met de ploeg uit dat seizoen en het Nederlands elftal van afgelopen zomer. "Qua beleving als ploeg, bedoel ik. In beide gevallen groeide het team gaandeweg naar elkaar toe. Ik weet nog dat we in de voorbereiding van 2004 geen wedstrijd wonnen en het voetbal niet sprankelend was. Maar dat werd steeds beter. Op een gegeven moment stonden we met zoveel vertrouwen op het veld, dat we tegen elkaar zeiden: 'We gaan winnen, de vraag is alleen met hoeveel'."
Volgens de oud-international wordt het voor bvo's met kleinere budgetten steeds moeilijker om voor een verrassing te zorgen in de Champions League. "Sinds 2005 zijn er veel dingen veranderd en niet in positieve zin voor clubs als PSV en Ajax. De verschillen tussen arm en rijk zijn groter geworden en er is oneerlijke concurrentie ontstaan." Toch is het niet onmogelijk dat een Nederlandse club ooit de Champions League wint. "We moeten ons daar zeker niet bij neerleggen. Een stukje geloof, vertrouwen, overtuiging gecombineerd met kwaliteit, kan veel uitmaken. We moeten er met z'n allen naar streven, dat een Nederlandse club om de paar jaar een uitschieter heeft. Ook PSV hunkert naar international succes."
De zakelijkheid van het Nederlands elftal, waarmee de tweede plaats in de wacht werd gesleept, werd na afloop van het WK in het buitenland flink bekritiseerd. "Dat vind ik echt belachelijk. Ik zal niet ontkennen dat we in de finale enkele harde overtredingen hebben gemaakt." Cocu vond ook dat de overtreding van Nigel de Jong op Xabi Alonso buiten de perken ging. "Dat had een rode kaart kunnen opleveren, dat klopt. Nigel zal nu zelf waarschijnlijk ook toegeven, dat dat niet zo lekker uitkwam. Maar we hoeven dat ene aspect er toch niet uit te blijven lichten? Het is zonde dat de rest daardoor wordt ondergesneeuwd."
De assistent van PSV en Oranje weet dat de tweede plaats op het WK een verplichting met zich meebrengt voor het EK 2012. "Als je op het WK de finale haalt, dan mag je twee jaar later niet met minder genoegen nemen."
Lees de nieuwe editie van ELF Voetbal, die vanaf vandaag in de winkels ligt, voor meer over Cocu. Hoe heeft hij de halve finale tegen AC Milan ervaren? En wat was het verschil in beleving tussen de spelers van Oranje en Uruguay in de halve finale van het WK 2010?

