Laatste nieuws
18.40Felle kritiek op keuze Bosz: ‘Hij gaat de controle daardoor verliezen’
18.35Live Transfers: Frans international en voormalig Barça-speler overweegt te stoppen
18.32Vreugde, maar ook onzekerheid bij Vitesse: wanneer wordt er weer gevoetbald?
18.16Veerman baalt van geklapte Brentford-transfer: 'Maar misschien komen ze terug'
18.15Veerman baalt van missen transfer, maar snapt PSV: 'Moet helaas nog even wachten'
17.58Neymar spreekt eigen bondscoach Ancelotti tegen: 'Heeft het niets mee te maken'
17.50Spaanse 'Ajax-versterkingen' nog transfervrij: 'Ze moeten een dubbelslag slaan'
17.30Europese grootmacht grijpt naast Antony: 'Ik heb met ze gesproken'
17.25Reiziger verklaart veelbesproken Meerdink-absentie: 'Kreeg signaal van AZ'
17.12Man krijgt jaar celstraf voor racistisch bejegenen Athletic Club-aanvaller Williams
16.50Excelsior en Pierie op het veld uit elkaar, nieuwe samenwerking buiten de lijnen
16.40Koeman ziet fit Oranje niet scherp trainen: 'Reserveploeg was beter'
16.40Opvallende afwezige bij Oranje: 'Dat lijkt me een signaal van Koeman'
16.37Koeman reageert op medisch onderzoek: 'Denk niet dat dat voetballers zijn'
16.15PSV wint oefenduel van Sint-Truiden: Salah-Eddine en Boadu maken debuut
16.07Te Kloese deelt kijk op aanvoerderskwestie Feyenoord: 'Geen onlogisch gevolg'
15.59Noppert raakt basisplek bij Heerenveen kwijt: 'Dit is een ingrijpende keuze'
15.45Tranen van vreugde na uitspraak over Vitesse: 'Seizoen is al geslaagd'
15.45'Leverkusen speurt en heeft nieuwe trainer na Ten Hag-ontslag op het oog'
15.35KNVB gaat niet mee in kopverbod, 'ouderwetse' Koeman ziet het probleem niet
15.32Te Kloese reageert op kritisch interview Hartman: 'Dit is echt onzin'
15.30Oranje vervolgt WK-kwalificatiecyclus: waar is Nederland - Polen live te zien?
15.22Koeman onthult: Guardiola zocht contact voor megatransfer
15.12FC Volendam doet op nippertje zaken met Chelsea en huurt alternatief voor Steur
15.05Champagne en ballonnen, maar ook realisme bij Hera: 'Wordt lastig niet te degraderen'
15.05'Schandalig dat Ajax en PSV deze speler niet gehaald hebben'
14.55Oranje is nog niet klaar voor Polen: 'Het reserveteam was beter'
14.48Koeman 'verrast' door Vitesse-nieuws: 'Blijkbaar kan dat...'
14.42Feyenoord wint oefenduel van RKC mede dankzij eerste treffers Tengstedt en Borges
14.27'Reden achter Ten Hag-ontslag aan het licht: 'emotieloze' trainer deed verbazen'
14.25PSV-directeur Stewart blijft hopen op aanpassing transferperiode: 'Intentie is er'
14.15FC Transfervrij: internationale lijst met Eriksen, Ziyech en WK- en EK-winnaars
14.09'AZ gaat nog een speler presenteren: deal met Leverkusen beklonken'
14.06KNVB onaangenaam verrast na Vitesse-nieuws: 'Raakt kern van het licentiesysteem'
13.50KNVB met de mond vol tanden: 'In Zeist zijn medewerkers nu bezig...'
Resultaten x
Column

'Het dossier Gertjan Verbeek ligt al bij de aanklager'

Het betaald voetbal bestond in 1990 al zesendertig jaar en nog nooit had een Friese club in de Eredivisie gespeeld. Die mei-avond moest het gebeuren.

13-09-2010 09:05 door Redactie ELF Voetbal

Het oude Abe Lenstra Stadion was het decor en schudde en kraakte op de historische grondvesten. 12.500 Dolenthousiaste Friezen wisten het zeker. Dit kon niet meer misgaan. Met het thuisvoordeel en de steun van het geweldige legioen moest sc Heerenveen de 0-1 achterstand, die vier dagen eerder tegen Emmen was opgelopen, eenvoudig worden goedgemaakt. Ik moest glimlachen toen bestuurslid Klaas de Jonge mij twee uur voor de aftrap vroeg of vlak voor aanvang het Friese volkslied 'De alde Friezen' mocht worden gespeeld. Ik vond het een vreemd verzoek, maar had net als Emmen-aanvoerder Rudi Metz niet het idee dat dit folkloristische stuntje invloed op de wedstrijd kon hebben. De Blauhuster dakkapel -inclusief een oud, mank en incontinent hondje dat de kwartcirkel van de hoekvlag uitkoos om zijn behoefte te doen- was uitgenodigd om de sfeer te verhogen.

Volle borst

Bij de eerste klanken van de kapel was ik er al van overtuigd dat zo'n provinciaal volkslied toch wel wat los kan maken. Naast mij werden de eerste regels uit volle borst meegezongen. Ik zag mannetjesputters als Gertjan Verbeek, Maarten de Jong, Richard Goulooze, André de Jong en de zeker niet kleinsten Pieter Bijl en doelman Johan Tukker als het ware een paar centimeter groeien. De pompebladen op hun shirt bewogen als een heftig kloppend hart dat overuren maakte.

Na mijn eerste fluitsignaal was het direct 'vol gas' bij de Friezen. Na drie minuten lag de bal al in het net. Gertjan Verbeek kopte een hoekschop van De Jong snoeihard achter doelman Henk Schokker. De Friese orkaan raasde door. Marten Dijk zorgde na vijf minuten voor de beslissende 2-0. Met veel kunst- en vliegwerk won Heerenveen uiteindelijk en bereikte voor het eerst de Eredivisie. In deze wedstrijd was ik eigenlijk voor het eerst in aanraking gekomen met Gertjan Verbeek. Als gelegenheidsspits leek het alsof hij over een extra paar longen beschikte. Zelden heb ik in een wedstrijd een speler zo dominant zien spelen. Het zou mij niet verbazen als Verbeek in die wedstrijd een kilometer of dertien heeft afgelegd. Voor en achter. Schoffelend, gaten dichtend en zorgend voor aanvallende impulsen. Spijkerhard en niet kijkend op een overtreding meer of minder. Lucht en durf genoeg om mij na elk fluitsignaal nog iets toe te voegen. Misschien een beetje kil en wat afstandelijk, maar niet stiekem en zeker recht voor zijn raap.
Wat dat betreft lijkt de AZ-trainer van nu nog op de speler van toen. Hij kan in ieder geval zeggen dat hij zichzelf is gebleven. Een trainer die wars van concessies is, de lat als een vanzelfsprekendheid altijd hoog legt, keihard werken normaal vindt, zijn staf en spelers uitdaagt tot discussie en in tegenstelling tot veel van zijn conservatieve collega's openstaat voor vernieuwende ideeën in zijn sport.

Staartje

Zo liet Verbeek zich afgelopen week ook kritisch uit over het Nederlandse arbiterskorps. De AZ-coach vindt dat de scheidsrechters veel te weinig effectieve trainingsuren maken. Dat ze een negatieve invloed hebben gehad op de eerste wedstrijden van AZ en dat scheidsrechters worden gemanipuleerd door de instructiefilms die door de KNVB worden gebruikt. Een belangrijk deel van goede arbitrage is het herkennen van voetbalsituaties. Verbeek heeft natuurlijk gelijk als hij stelt dat hij als trainer meer 'scheidsrechtersuren' maakt -hij leidt minimaal één partijspel per dag- dan betaald voetbalscheidsrechters die soms maar twee keer per maand in actie komen en daardoor ervaring en trainingssituaties missen die eigenlijk voor het oprapen liggen. Verbeek heeft ook groot gelijk om die scheidsrechter-instructievideo's te bekritiseren. Er lopen -helaas ook in Nederland- genoeg scheidsrechters rond met een hoge mate van vooringenomenheid, die als onaantastbare dienaren van de bond acteren en die als een wrekende gerechtigheid spelers en trainers die als halve misdadigers zijn neergezet wel even aan zullen pakken.

Voor de opmerkingen en eye-openers mogen de scheidsrechters en KNVB Verbeek wel dankbaar zijn. Gratis advies noem ik dat. Maar ik vrees dat zijn opmerkingen nog een staartje kunnen krijgen. Ik heb het commentaar vanuit de arbitrale hoek alweer gehoord. "Waar bemoeit-ie zich mee? Drie magere puntjes uit vijf wedstrijden, laat hij eerst AZ aan het voetballen krijgen". Waarschijnlijk liggen zijn opmerkingen en dossier al op het bureau van de aanklager en wordt er met een loep bekeken of hij met zijn (mijn inziens zinvolle) opmerkingen de belangen van de arbitrage of het voetbal misschien wel heeft geschaad en dit gratis advies dan misschien wel duur zal moeten bekopen.

Klik hier voor meer informatie over de auteur.




Aanmelden
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
hoe is het met..? Laatste: Interview transfervrije Fran Sol: “Ik voel me nu nóg beter dan toen ik bij Willem II speelde”
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.