Laatste nieuws
07.35Willem II-fans worden onwel bij huldiging in Tilburg
07.32Eerste degradatie ooit komt hard aan bij Wolfsburg: 'Verdiende ondergang'
07.31'PSV leek de perfecte vervolgstap, hoe was het gelopen als ik wél was gegaan?'
07.15Ajax-speler lijkt vertrek aan te kondigen in emotionele post: 'Het heeft niet gewerkt'
07.15Godts lovend over Huntelaar: 'Door zijn vertrouwen wilde ik zeker naar Ajax'
07.13Jan Mulder voorziet mooie toekomst voor Ajax-parel: 'Dat gaat grote speler worden'
07.06Mijnans sprak al met clubleiding AZ over toekomst
07.00Topnotering Oranje op het WK 'niet realistisch' geacht: 'Selectie is niveau Haïti'
07.00De ambities van Sven Mijnans: 'Ik voel dat er meer in zit'
06.56Oranje-international beleeft moeilijkste jaar uit carrière: 'Voelde me nutteloos'
06.20Kaartincident splijtzwam Oranje bij WK 1994, bondscoach Advocaat wist van niks
00.30Saibari knipoogt naar 'klein broertje' bij Ajax: 'Ben echt blij hoe hij het doet'
00.07Winnaars Saibari en Godts dollen na Eredivisie Awards: 'Geluk dat ik niet speelde'
00.05Kenneth Perez kraakt staat van het Nederlands elftal: 'Een krakkemikkige selectie'
00.00Wolfsburg degradeert na 29 seizoenen uit Bundesliga, Paderborn promoveert

Gisteren

23.50WK-selectie Spanje bekend: grote klap voor Dean Huijsen
23.49Kruys wil door bij Volendam: 'Maar nu ga ik door een diepe pijn'
23.44Derksen: 'Ook Rai Vloet verdient een tweede kans, laten we het daarover eens zijn'
23.35Ajacied Godts feliciteert Saibari en heeft WK-boodschap voor PSV'er: 'Winnen hè!'
23.33Bijzonder: 16-jarig toptalent van Club Brugge opgeroepen voor nationale ploeg
23.13Perez voorspelt wederopstanding van Ajax: 'Dan doe je mee om het kampioenschap'
23.10Jean-Marie Pfaff haalt bizar bedrag op met verkoop van shirts Cruijff en Maradona
23.10Doemscenario komt uit: Wolfsburg degradeert na nederlaag tegen Paderborn
23.09Alle promovendi en degradanten in de Europese toplanden
23.08Wolfsburg degradeert voor het eerst in de clubgeschiedenis uit de Bundesliga
22.59Opmerkelijke functie geopperd voor Berghuis bij Ajax: 'Kan je hem zo in opnemen'
22.55Ron Jans verrast door Luis Suárez met toespraak in het Nederlands: 'Hallo baas!'
22.47Hooggespannen verwachtingen voor Eenhoorn: 'Maar wel goed dat hij eerst pauze nam'
22.45Bas Nijhuis staat doodsangsten uit op Curaçao: 'Ik vind dit echt heel eng'
22.45‘Voetbal moet om talent en respect gaan, minder om macht, ego's en politiek’
22.45Saibari gekroond tot eredivisiespeler van het jaar, oeuvreprijs voor Wiegman
22.30'Een rol zoals Thierry Henry? Nee, heb geen zin om elke dag op het veld te staan'
22.30Ouaissa duidelijk over Beste Speler: 'Wat hij presteert is niet normaal'
22.22Fortes trots op zijn Kaapverdië: 'Konden ze m’n paspoort maar vervalsen'
22.20Godts kan lachen om moment na Ajax-Utrecht: 'Bewaren voor het kampioenschap'
Resultaten x
Column

Discriminerende teksten

En weer is het een volstrekt onbekende actiegroep gelukt om over de rug van het voetbal enige bekendheid te scoren. Ik heb het over de BAN, de Stichting Bestrijding Antisemitisme. Tot voor twee weken geleden was dat een organisatie waar werkelijk niemand ooit van had gehoord, maar sinds dinsdagavond is dat anders.

10-08-2011 14:54 door Redactie ELF Voetbal

Tussen berichten over de economische wereldbrand en de Engelse stadsbranden door, hadden  zowel  het NOS Journaal als het RTL Nieuws nog wat tijd gevonden om een verslaggever naar Den Haag te sturen om een reportage te maken van het "non-event" van het jaar: een warrige uitspraak van mr. Paris, een rechter die ADO Den Haag (en de KNVB ?) de verplichting oplegde om iets te doen wat iedereen nu al enkele seizoenen lang doet. Namelijk de club(s) verplichten om bij het horen van kwetsende spreekkoren "adequate maatregelen" te treffen die, als het nodig is, zelfs kunnen uitlopen op het stilleggen van een wedstrijd. En dat is precies wat ADO Den Haag, maar ook Veendam, Ajax, Helmond Sport en Feyenoord, nu al  enkele seizoen lang doen.

Wat dat betreft is het eigenlijk vooral raar, dat mr. Paris twee weken geleden tijdens de rechtszaak, de BAN niet op z'n donder heeft gegeven, omdat het nodeloos de tijd van de rechtbank in beslag heeft genomen. Want als iedereen in Nederland zo maar naar de rechter zou stappen om af te dwingen dat partijen die zich aan de regels houden, zich ook écht aan die regels blijven houden, dan blijft er voor de gemiddelde rechter geen tijd over om zich in te schrijven in het register waarin al hun nevenfuncties worden genoteerd. En dat zou natuurlijk een schande zijn.

Zoals gewoonlijk werd er door alle partijen weer eens om de hele brij heen gedraaid. Want de vraag is natuurlijk wat wel en wat niet een kwetsend spreekkoor is. En dat is een bijkans onoplosbare zaak, zeker zo lang Ajax-fans massaal de geuzennaam "Joden"  blijven gebruiken. Als in de ArenA bij iedere thuiswedstrijd bij wijze van aanmoediging "en wie niet springt die is GEEN jood" te horen is, is het dan kwetsend dat fans van de tegenpartij bij een eigen succes het lied "en wie niet springt die is EEN jood" laat horen. Me dunkt van niet.

De BAN zal hetzelfde wel gemeend hebben, want niet geheel toevallig heeft de Stichting zich in de tegen ADO Den Haag aangespannen procedure, niet willen richten tegen het gebruik van het woord "joden" door de fanatieke leden van de fans van Ajax. Inzet was alleen een DVD met door fans opgenomen beelden van ADO-Ajax van 20 maart 2011, inclusief spreekkoren met een aantal weinig verheffende teksten als: "Kutkankerjoden" alsmede (gericht tegen de scheidsrechter) "Vriend van de joden". En ook - zo zag ik op de TV - met wat beelden van één Haagse fan die even "Hamas, Hamas, alle joden aan het gas" riep en vervolgens direct door wat anderen op de tribune tot de orde werd geroepen.

Dat laatste beeld maakte op mij nog de meeste indruk. Daaruit bleek volgens mij dat voetbalfans tegenwoordig precies - en dus beter dan de BAN en mr. Paris - weten wat ze roepen. Een verwijzing naar Hamas is discriminerend en wordt  in eigen kringen duidelijk niet getolereerd. Andere spreekkoren zijn (smakeloos of niet) gericht tegen supporters van een andere club die zichzelf de geuzennaam "joden" hebben gegeven. En daardoor per definitie niet meer en niet minder discriminerend dan Ajax-fans die het hebben over "Kutkankerhagenezen", FC Utrecht-fans die zingen "het is geen mens, het is geen beest, het is een Kankerhagenees", Feyenoord fans die vuurwerkgeluiden maken als Twente op bezoek komt of NEC-aanhangers die zingen over "de homo's van Vites".

Het bevel van de rechter dat clubs onmiddellijk adequate maatregelen moeten treffen om spreekkoren te beëindigen en/of nieuwe spreekkoren te voorkomen indien zich tijdens (een door ADO of een andere club) georganiseerde voetbalwedstrijden langdurig (dan wel - in geval van kortstondigheid - bij herhaling) antisemitische spreekkoren voordoen waarin het woord "joden" in enige samenstelling voorkomt, lijkt me daarom ondoordacht en volstrekt onuitvoerbaar.

Maar gelukkig weten we in Nederland nu wel wat de BAN is.

Jan-Hermen de Bruijn
Hoofdredacteur ELF Voetbal




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.