Laatste nieuws
07.55Ongelukkige combinatie: op het shirt van Feyenoord in De Klassieker staat 'A jax'
07.40Veerman zoekt naar verklaring bij PSV: 'Dat gaat niet in de koude kleren zitten'
07.38Ihattaren maakt indruk in Eredivisie: 'Dat was niet eerlijk, zo ongelofelijk goed'
07.10Bosz beschermt PSV'er na zwakke vertoning: 'Dat moet hij nog leren'
01.34Naar verklaring zoekende Veerman: "Zware weken achter de rug"
01.26Matchwinner Til kritisch op spel PSV
01.04PSV schrijft geschiedenis met tweede reeks van tien overwinningen in 2025
00.38Ten Cate nieuwe bondscoach Suriname, opvolger van opgestapte Menzo
00.15'Romelu Lukaku kan nog 5 tot 6 jaar door, eventueel zelfs op andere positie'
00.15Maduro adviseert Ajax: 'Pas op voor hem, hij kan een wedstrijd beslissen'
00.05Lukkien heeft boodschap voor Ajax: 'Dan zullen wij de hoofdprijs vragen'
00.05Bosz als ervaringsdeskundige richting Klassieker: 'Liep je achter de feiten aan'
00.04Grote verrassing: Suriname presenteert Ten Cate als nieuwe bondscoach
00.02Harde uithaal na transfergeruchten over 45-voudig international: 'Zijn amateurs'

Gisteren

23.49Veerman is 'geen robot' en wijst op zwaar programma, Bosz ziet gemakzucht bij PSV
23.45Schouten spreekt voorkeur uit in De Klassieker: 'Ga er goed voor zitten'
23.45Brobbey en Roefs krijgen hete middag: 'De meest beladen wedstrijd van Engeland'
23.30Met assist van veelbesproken invaller Salah wint Slots Liverpool van Brighton
23.28Bosz wuift suggestie over tegenvallend PSV weg: 'Als je een BMW rijdt...'
23.27Samenvattingen eredivisie: VAR maakt overuren, achtbaanduel in Eindhoven
23.23Noslin de gevierde man: Nederlander maakt winnende voor negental Lazio
23.15Johan Boskamp haalt hard uit: 'Alsof hij het voetbal heeft uitgevonden'
23.10PEC Zwolle spoelt kater oorwassing bij Feyenoord weg met krappe zege op Fortuna
23.01Arsenal komt met de schrik vrij en wint door twee eigen doelpunten
22.54PEC Zwolle houdt overwinning met moeite vast tegen Fortuna Sittard
22.46Kwakman schrikt van PSV-invaller: 'Hij kan héél slecht zijn'
22.45Roep om PSV-middenvelder in Oranje: 'Als je het hebt over kwaliteit...'
22.35Feyenoord-fans over welke Ajax-speler welkom is: 'Mag het eigenlijk niet zeggen..'
22.28PSV-huurling van weleer staat na succesjaren in Azië voor nieuw avontuur
22.25Praat mee op VP: PSV - Heracles Almelo
22.25Drie penalty's, zeven goals: laks PSV met schrik vrij tegen Heracles (4-3)
22.25Spits Kaars helpt St. Pauli met eerste Bundesligatreffers aan zege: 'Heel bijzonder'
22.20Interesse Europese topclubs keihard afgewezen door toptalent: 'Ik vertrek nu niet'
22.18Kramer loopt leeg over PSV - Heracles: 'Wat een armoe! Wat een ellende!'
22.13Maduro deelt persoonlijke Klassieker-herinnering: 'Vergeet ik nooit meer'
Resultaten x
Column

Van Gaal houdt van Ajax, dat is duidelijk

Maandenlang heb ik me afgevraagd wat er achter de schermen van Ajax nu precies gebeurde. En wel vooral - om nauwkeuriger te zijn - in het zogenaamde 'Kamp Ten Have'. Want daar, waar de acties, gedachten en beweegredenen van Cruijff & Co vrijwel dagelijks door De Telegraaf op de voet zijn gevolgd, daar blonken Steven ten Have en zijn mensen vooral uit door hun stilte richting media.

01-03-2012 07:05 door Redactie ELF Voetbal

Pas nu de strijd is gestreden en Cruijff voor de - in mijn ogen - onmogelijke taak staat om zijn voorspelling "dat onder zijn leiding Ajax zal terugkeren naar de Europese top", te gaan waarmaken, beginnen ook anderen zich te roeren. En het verhaal dat ze vertellen, is er één om van te schrikken. Echt stil was ik na het lezen van twee grote interviews met ex-directeur Sturkenboom, die zijn weken in de ArenA in zowel NUsport als NRC Handelsblad beschrijft, als was het een aflevering van The Soprano's.

Het verhaal van Marian Olfers (de kop: "Ik ben niet bang van Cruijff") in NRC gaf min of meer een zelfde beeld. Ik las dat artikel met extra veel interesse, omdat ik de dag ervoor in Hotel Huis ter Duin uitgebreid over Ajax had gesproken met Louis van Gaal. Het was een bijeenkomst die diepe indruk op me heeft achtergelaten, vooral ook omdat hij in eerste instantie niet van plan was het achterste van z'n tong te laten zien. Maar toen het gesprek toch op Ajax kwam, werd me al snel duidelijk waarom Van Gaal bereid was geweest om alle shit te trotseren en zich bereid had verklaard de nieuwe algemeen directeur van Ajax te willen worden: de man houdt gewoon van die club.

We vergeten het vaak, maar - net als bijna iedere voetbalfan - hebben ook de grootste spelers en trainers wel hun favoriete club. Verenigingen waarvoor ze dingen willen doen, waar ze bij andere clubs niet over zouden piekeren. Voor Louis van Gaal is Ajax

zo'n club. Ajax is de liefde, waarvoor hij bereid was zijn rustige sabbatical-leventje vaarwel te zeggen, nadat hij vanuit de boezem van de club steeds meer signalen had ontvangen, dat het - laat ik het maar ronduit zeggen, in zijn interview is Van Gaal zelf wat diplomatieker - in de ArenA en op De Toekomst een pokkenzooi was geworden.

Ik zie het al helemaal voor me: de supergestructureerde Van Gaal moet bijkans 'niet goed' zijn geworden, toen hij vanuit alle lagen van de club vernam dat er - na het aan de kant zetten van een aantal ervaren beleidsmakers en trainers - op De Toekomst een bepaalde vorm van anarchie was ontstaan. "Geen leiding, geen communicatie, geen structuur en zeker geen samenwerking op de werkvloer; wat resulteerde in chaos, angst en wantrouwen!", zo omschrijft Van Gaal de situatie in zijn gesprek met ELF Voetbal.

Toen hij daarmee werd geconfronteerd, kreeg zijn hart de overhand op zijn verstand. Niets was makkelijker geweest, dan lekker aan de kant te blijven en af te wachten tot welke ellende de nieuwe structuur zou hebben geleid. Om daarna zelf een glorieuze rentree te maken. Maar Van Gaal kon dat niet. Wachten op 'de klap' zit nu eenmaal niet in zijn aard. Hij wilde handelen, schaarde zich achter Ten Have, gokte en verloor. 

Wat Van Gaal betreft, zijn zowel hij als Ajax terug bij 'af'. Cruijff heeft het juridische steekspel gewonnen en heeft alle besluiten die door Van Gaal zijn ingefluisterd, alweer teruggedraaid.

Of daarmee ook de 'pokkenzooi' is teruggekeerd, zal spoedig blijken. Van Gaal kan nu niet anders meer, dan het allemaal aan Cruijff over laten. Hij staat aan de zijlijn en kan alleen maar toekijken. "Veel succes! We gaan het wel zien", waren zijn laatste woorden richting ELF Voetbal, toen hij het over de toekomst van "zijn Ajax" had.

Veel vertrouwen heeft hij er niet in. Zoveel is wel duidelijk.

Jan-Hermen de Bruijn
Hoofdredacteur ELF Voetbal




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.