Laatste nieuws
19.25Union Berlin blijft jagen op topclubs met scorende Sheraldo Becker, Jeremie Frimpong trefzeker voor Leverkusen
19.25LIVE buitenlands voetbal | Inter met Dumfries en invaller De Vrij op achterstand, ook Chelsea in problemen
19.22LIVE-discussie: veel wijzigingen in degradatiekraker tussen Cambuur en Emmen
19.20LIVE Bundesliga | Bayern München lijkt voor rust al klaar met Borussia Dortmund
19.15AZ laat op eigen veld tegen Heerenveen dure punten liggen
19.15LIVE eredivisie | Twente creëert in eerste halfuur veel meer dan Excelsior
19.13VI Live: Fiorentina scoort vlak na pijnlijke misser Lukaku
19.05LIVE eredivisie | Cambuur met gewijzigde opstelling tegen FC Emmen in degradatiekraker
19.05LIVE eredivisie | PSV schuift bij zege in Nijmegen op naar tweede plaats
19.02Keepertje, keepertje: blunder van jewelste in Klassiker, Bayern vernedert Dortmund
18.55Boscagli na 356 dagen terug in PSV-basis, waar Sangaré ontbreekt
18.55Boscagli keert voor het eerst in 356 dagen terug in PSV-basis, waar Sangaré ontbreekt
18.55AZ loopt wederom schade op in de strijd om plek twee, nu tegen Heerenveen
18.55Die vermaakt zich uitstekend: Haaland viert eigen feestje na winst op Liverpool
18.53VI Live: geen topper maar slachtpartij in Duitsland
18.53VI Live: geen topper maar slachtpartij in Duitse topper
18.52Dortmund-doelman begaat gigantische blunder in topper tegen Bayern
18.50Van Veen blijft imponeren in Schotland en heeft topscorer in het vizier
18.48VI Live: topper tussen Bayern en Dortmund lijkt snel gespeeld
18.48Upamecano scoort van eigen helft door afgrijselijke blunder Kobel
18.48LIVE-discussie: Boscagli maakt na 356 dagen basisrentree bij PSV tegen NEC
18.46Boscagli is helemaal terug: eerste basisplek in 356 dagen bij PSV
18.43VI Live: verschrikkelijke blunder in Duitse topper
18.40AZ verspeelt tegen Heerenveen weer punten in strijd om tweede plaats
18.37AZ mist strafschop en tal van kansen en loopt averij op in de titelrace
18.36VI Live: sensatie in België doet het weer, topper in Duitsland begonnen
18.36AZ verzuimt druk op Ajax op te voeren na heldhaftig optreden Mous
18.36AZ komt in spraakmakend en enerverend duel niet langs Heerenveen
18.31VI Live: topper in Duitsland begonnen, veel extra tijd in Alkmaar
18.25Enorme scoringsdrift Hoever houdt aan, ook Piroe weer trefzeker
18.20Recordhouder Hodgson viert rentree op 'oude dag' met last minute-zege
18.15VI Live: knotsgek moment levert AZ gelijkmaker op
18.10Frimpong geeft ultiem antwoord op uitblijven van Oranje-oproep bij Leverkusen
18.06LIVE-discussie: Twente zonder vast verdedigingsduo, nieuwe captain bij Excelsior
18.05City scoort ook zonder Haaland makkelijk, Arsenal leert Leeds een lesje
Resultaten x
binnenland

Cupfighters: Stel Sinterklazen op een zeephelling

Na ‘De Kortste Weg naar Europa’ met bekerverhalen uit de jaren zestig, verschijnt binnenkort ‘Cupfighters’ over de KNVB Beker in de periode 1970-80. Schrijver Ernst Bouwes blikt terug op de mooiste verhalen uit onze cuphistorie en Europese belevenissen van de bekerwinnaars in die jaren. De website van ELF Voetbal biedt in de komende weken een voorproefje.

14-03-2023 14:10 door Ernst Bouwes

In seizoen 1973/74 speelden niet de amateurkampioenen maar de acht bekerwinnaars uit de districten mee in de KNVB Beker. Dankzij winst op Voerendaal in de finale vertegenwoordigde Almania district Zuid II. De loting koppelde de vereniging uit Broeksittard aan buurman Fortuna SC, de profclub aan de overzijde van de Tudderenderweg. Mooier kon haast niet. De amateurclubs kregen allen een thuiswedstrijd, maar dat leek de bestuurders van Almania geen goed idee. Vanwege de ontoereikende accommodatie vroegen zij per brief aan de KNVB om het duel naar stadion De Baandert te mogen verplaatsen. 

Helaas vierde competitieleider Jan Huijbregts op dat moment vakantie, waardoor de post uit Sittard lange tijd ongelezen op zijn bureau bleef liggen. Dat wisten de beide clubs niet. Zonder tegenbericht gingen zij uit van de goedkeuring van de bond. Begin augustus berichtte het Limburgsch Dagblad al dat de derby definitief verplaatst was naar het stadion. 

Vier dagen voor de wedstrijd kwam een nietsvermoedende televisieploeg vanuit Hilversum naar het Almaniaterrein om de beste cameraposities uit te zoeken. Die hoorde van de terreinknecht dat het bekerduel naar het Fortuna-stadion was verhuisd. Op het bondsbureau in Zeist bleek de brief met het verplaatsingsverzoek intussen gevonden, maar vanwege de afspraken met de Stichting Nationale Sporttotalisator was goedkeuring niet meer mogelijk.

Intussen waren de totoformulieren met het duel ‘Almania - Fortuna SC’ al afgeleverd bij de sigarenwinkels. Dat maakte een wedstrijd in de Baandert onmogelijk, want in dat geval zou Fortuna officieel thuis spelen. Dat zou verwarring wekken bij de totodeelnemers. Een neutraal terrein mocht wel, maar daarvoor was de tijd te kort. Met een demontabele zittribune van vierduizend gulden wist Almania de eigen capaciteit op korte termijn tot tweeduizend toeschouwers te vergroten. Toch vreesden veel voetballiefhebbers voor grote drukte langs de zijlijn. Wie niet vooraan stond, zou weinig van de wedstrijd zien. Beide clubs verdienden daardoor niet meer dan vijftienhonderd gulden aan de ticketverkoop. Almania leed zelfs verlies door het inzetten van de noodaccommodatie.

De thuisblijvers misten niet veel. Almania was te kort in training om een vuist te kunnen maken tegen de koploper van de eerste divisie. Dagblad De Tijd vergeleek het optreden van de amateurs als ‘een stel Sinterklazen op een zeephelling’. In de hitte beperkte de ploeg van trainer Mat Schmeitz zich tot het vertragen van het spel en kleine overtredingen, waardoor de profs gemakkelijk konden winnen via goals van Peter Prauser en Wim Bohnen. 




Aanmelden
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
superelf Laatste: Niklas Tarvajärvi: "Hij was niet technisch, niet snel, niet heel sterk, maar schoot wel alles erin"
kleedkamerhumor Laatste: Etienne Vaessen, grappenmaker bij RKC Waalwijk: "Je ziet het bijvoorbeeld aan de grijns op m’n gezicht"
transfergeruchten Laatste: Ocampos na 113 minuten weg bij Ajax?
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <