"Dat is moeilijk in China, maar niet onmogelijk. Dan had je misschien ook een antwoord gekregen op de vraag waar zijn geld vandaan komt en waarom hij zo graag geld in een club als ADO wilde investeren." Dat zegt Joke Bruynzeel, sinoloog, tegenover het Algemeen Dagblad. Ze is ook bestuurslid van Guanxi, het kennisnetwerk voor het zakendoen met China.
Volgens haar is volledig duidelijk geworden dat Wang met zijn investering in een westerse voetbalclub uiteindelijk meer geld wil maken in China. "Geld stoppen in een westerse club zorgt voor meer zichtbaarheid in China, al vraag ik me af of Wang nu echt op deze aandacht zat te wachten."
Geldelijk gewin
"Dat investeren heeft deels ook met het ego te maken. Mijn rijke vrienden doen het, dus waarom ik ook niet. Maar uiteindelijk gaat het toch om het geldelijke gewin." Maandag verloopt een nieuwe deadline van Wang. Dan zou hij een betaling van 3,7 miljoen euro aan ADO Den Haag moeten hebben overgemaakt.
Door het opleggen van een tijdslimiet aan de eigenaar geeft het clubbestuur volgens Bruynzeel aan weinig kennis te hebben van de manier van onderhandelen met een Chinees. "Een Chinees kent geen schuld-, maar wel schaamtegevoel." Een ondergeschikte heeft daarin niets te eisen van zijn baas. "Hij die het geld heeft, heeft de macht. Als ik cursussen geef aan ondernemers vertel ik ze altijd dat ze bij meningsverschillen met Chinezen dat wel kunnen vertellen, maar dan wel een-op-een."
Gezichtsverlies
"Doe dat nooit als er anderen bij zijn of in een kamer die ramen heeft waardoor anderen iets kunnen zien. Het ergste dat je een Chinees namelijk kunt bezorgen, is gezichtsverlies. Door naar de media te stappen, en naar buiten te brengen dat de club problemen had met Wang, was ook het domste dat ze ooit konden doen. Door het via de krant te spelen is de relatie enorm onder druk gezet."
"Een contract is voor een westerse instelling in beton gegoten. Dit staat op papier en zo gaan we het doen. Maar voor de Chinees is een contract niet meer dan een intentieverklaring. Het is eigenlijk niet meer dan het begin van de onderhandelingen en alles dat op papier staat kan veranderen als de voorwaarden wijzigen. Het is een momentopname, niet meer dan dat."
Kwade opzet
Doordat president Xi Jinping een groot liefhebber is van voetbal, hopen veel ondernemers goodwill bij de overheid te steken door geld te steken in het voetbal. "Er is veel geld beschikbaar." De situaite rond de Chinese trainer Gao Hongbo, die naar Den Haag kwam om te leren van Nederlandse trainers maar geen werkvergunning kreeg, deed de zaak dan ook niet goed. "Wang zal denken dat er van de kant van ADO kwade opzet was."
Al gloort er hoop. "Het Chinees nieuwjaar komt eraan, op 8 februari. Chinezen willen graag 'schoon' aan het nieuwe jaar beginnen", besluit Bruynzeel in het Algemeen Dagblad. "Ze willen dus geen schulden meenemen naar het nieuwe jaar. Voor ADO is dat een geweldige kans. Het bestuur moet naar Peking afreizen om Wang in een persoonlijk gesprek duidelijk te maken hoe belangrijk het geld voor ze is. Grote kans dat ze het krijgen."

