In zijn column in De Telegraaf maakt Van der Sar een opvallende vergelijking met het team dat het wereldkampioenschap in 2002 misliep: "Net als toen denken spelers na een teamsucces op een groot toernooi soms dat ze beter zijn dan ze werkelijk zijn. Ik zeg niet dat ze er met de pet naar hebben gegooid, maar er is misschien niet voor de volle honderd procent gewerkt. En daar betaal je uiteindelijk een hoge prijs voor."
Geen crisis
Ondanks het mislopen van het EK wil Van der Sar niet spreken van een crisis, al is er in zijn ogen wel wat mis. "Oranje hoort niet twee keer te verliezen van een land dat 300.000 inwoners heeft. In de kwalificatie zijn dat verschrikkelijke verliespartijen. En als je van de zes wedstrijden tegen de bovenste drie in de poule er niet eentje kan winnen, is er toch wel wat mis."
Mentaliteitsprobleem
Opvallend is dat Van der Sar het probleem van Oranje zoekt in de hoek van de mentaliteit. "Het talent dat er in Nederland is moet gepaard gaan met karakter en doorzettingsvermogen. Dat is niet tentoongespreid door de spelers. Maar datzelfde probleem moet ook worden aangepakt bij de Nederlandse clubs die in Europa spelen. Ook daar heeft het punten gekost", waarmee hij de oorzaak dus niet in de voetbaltechnische hoek lijkt te zoeken.

