Laatste nieuws
12.00PSV-fans sneren naar 'concurrenten': 'Ik denk dat PSV het levende bewijs is...'
12.00Vermoedelijke opstelling Feyenoord: Van Persie twijfelt over Hadj Moussa en Deijl
12.00Verweij: Kasper Dolberg mogelijk alweer weg bij Ajax
11.55Dembélé steelt de show: 'Als ik die bal tien keer neem scoor ik er één'
11.54Weghorst dankt 50ste interland mogelijk aan uniek appje: 'Zal ons niet gebeuren'
11.50Lille mist basiskracht door WK-vieringen in DR Congo: 'Gevaarlijk precedent'
11.35AZ-talent bonst op de deur: 'Dan zou je gek zijn om het niet te overwegen'
11.21Mark van Bommel ziet groot nadeel voor zoon Ruben: 'Ja, je bent wel irritant'
11.15Ajax haalt bekende naam naar Amsterdam: 'Ik ben hier niet vanwege mijn vader'
11.15De Bruyne denkt nog niet aan voetbalpensioen: 'Maar de interesse wordt wel minder'
11.15Schrijnende situatie door paspoortgate: 'Hij mag zelfs geen clubkleding dragen'
11.15De Bruyne ziet zijn liefde voor voetbal minder worden: 'Dat gebeurt bij elke baan'
11.10Europese krakers op komst: dit is het schema in de Europa League
11.05PSV denkt aan 'groot talent': 'Hij heeft wat weg van Wanner én Saibari'
10.50Het Kazim-Richards-effect in Engeland: 'De klus is nog niet geklaard'
10.50Het Kazim-Richards-effect: Crawley Town staat op uit de dood
10.47Feyenoord-stopper deelt persoonlijk bericht na WK-kwalificatie: 'Ik heb het zwaar'
10.47'Saai' kampioenschap voor PSV: 'Laat ze het maar horen in Amsterdam en Rotterdam'
10.36Van Hanegem verwacht zege van Nederlandse topclub: 'Als dat niet kan...'
10.30'Heel trots moment' door officieus Ajax-debuut: 'Jongens die ik normaal op tv zie'
10.30'Sterk FC Utrecht kan vroeg PSV-feestje verstieren'
10.30Guardiola wil geen speler tegen zijn zin bij Manchester City houden
10.25Mbappé over het hebben van dubbele nationaliteit: 'Is anders dan voor een club'
10.10'WK-schurk' Robben duikt op in ludieke Mexicaanse chipsreclame
10.05'De club wil gaan uitbreiden naar 40 duizend plekken en elk jaar Europees voetbal'
10.05Ouaissa wijst op groot verschil bij NEC: 'Vorig jaar was het een beetje saai'
10.00Atlético Madrid wil gewenste aanvallende versterking weghalen bij Barcelona
09.50Uitblinker op tijd fit voor duel met Feyenoord: 'Moeten ze niet onderschatten'
09.45De balans na drie jaar Bosz bij PSV: veel meer goals en Til als meest gebruikte speler
09.30Curaçao in meerdere opzichten de kleinste
09.30Guardiola: 'Salah is één van de beste Premier League-spelers ooit'
09.25'Vloek' voor duel met PSV: 'Of het in de Tachtigjarige Oorlog was, we zien mogelijkheden'
09.20Roda JC breekt met trainer: 'Het was de keuze van de club'
09.20Correia reageert op 'één miljoen-clausule' in contract: 'Dat is super, echt top'
09.20Roda JC legt uit waarom het breekt met Van Dessel
Resultaten x
Binnenland

Duurzaamheid vindt weg naar voetbalstadions

Duurzaamheid wordt steeds belangrijker. Niet alleen omdat de energierekening steeds hoger wordt, maar ook omdat het beter is voor het klimaat. Ook in het voetbal neemt duurzaamheid toe. Stadions gaan steeds meer zelf energie opwekken of hebben andere initiatieven die het milieu ondersteunen.
13-12-2017 08:50 door Redactie ELF Voetbal

Nederlandse voetbalcompetitie zeer duurzaam

Op het gebied van voetbal mag Nederland dan zijn weggezakt de laatste jaren, qua duurzame initiatieven loopt ons land wel voorop. Het Zwitserse Responsiball beoordeelt al jaren de maatschappelijke betrokkenheid en duurzaamheid van voetbalcompetities wereldwijd en in 2016 stond de Eredivisie bovenaan de lijst als meest duurzame ter wereld. Heel vreemd is dat niet, want veel voetbalstadions in Nederland hebben duurzaamheidsinitiatieven. Clubs als PSV, FC Twente en Heerenveen worden gesponsord door energiebedrijven. Hiermee bereiken deze maatschappijen een groot publiek en kunnen supporters van de clubs ook bewuster worden gemaakt van het belang van duurzaamheid. Op de voetbalstadions van AZ, FC Utrecht, FC Groningen en ADO Den Haag zijn zonnepanelen geplaatst, waardoor de stadions niet alleen energieneutraal worden maar de overgebleven opgewekte stroom zelfs kan worden teruggeleverd aan het netwerk. In de omgeving rond de Galgenwaard in Utrecht kunnen hierdoor bijvoorbeeld zo'n 300 huishoudens van elektriciteit worden voorzien.

Amsterdam (Johan Cruyff) Arena

Ook het grootste stadion van Nederland, de Amsterdam/Johan Cruyff Arena, begon de afgelopen jaren met duurzaamheidsinitiatieven. Op het dak zijn meer dan 4.000 zonnepanelen geplaatst. Die moeten niet alleen voor een energieneutraal stadion zorgen maar op den duur ook de omgeving van het stadion gaan voorzien van elektriciteit. Het regenwater wordt hergebruikt om de grasmat te besproeien en de verlichting bestaat uit ledlampen. En het stadion verving de afgelopen jaren al zijn zitplaatsen en ruilde deze in voor nieuw meubilair dat is gemaakt van suikerriet.

Duurzame voetbalstadions in het buitenland

Ook in het buitenland zijn er duurzame voetbalstadions, hoewel grote voetballanden nog zeker achterblijven bij Nederland. De initiatieven zijn dan ook vaak wat kleiner. Zo is er het Morro da Mineira stadion in Rio de Janeiro in Brazilië. Het stadion zelf is klein maar het is wel 's werelds eerste voetbalveld waar men moet blijven voetballen om energie op te wekken. Hiermee kan elektriciteit worden geleverd aan meer dan 200.000 inwoners van de favelas rond dit stadion. In Belo Horizonte ligt het Estadio Mineirao, waar Duitsland tijdens het WK van 2014 over Brazilië heen walste. Dit stadion kan dankzij de zonnepanelen op het dak meer dan 1.000 woningen in de omgeving van stroom voorzien. Iets dichter bij huis spelen de Engelse Forest Green Rovers hun wedstrijden in het New Lawn Stadium in Gloucestershire. Deze vierde divisieclub is volledig groen en alle energie die nodig is wordt volledig door het stadion opgewekt. Zo wordt het gras gemaaid met een grasmaaier die volledig werkt op duurzame energie. Net zo duurzaam is het Metlife Stadion in New York in de Verenigde Staten. Dit stadion fungeert niet alleen als voetbalstadion maar is ook de thuishaven van de New York Jets en Giants. Het stadion werd gebouwd met 40.000 ton aan gerecycled staal, de stoelen zijn deels van gerecycled plastic en zonnepanelen verzorgen de verlichting in en rondom het stadion.

Energie vergelijken

De consument wil ook steeds duurzamer zijn en kijkt daarom steeds beter naar hoe duurzaam de energiebedrijven zijn. Dit gebeurt vooral door energie vergelijken online, omdat er zo een goed beeld ontstaat van wat de energiemaatschappijen te bieden hebben en waar men het goedkoopst uit is.




Aanmelden
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
transfergeruchten Laatste: Wie is het Argentijnse Feyenoord-target Agustín Ruberto?
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.