Een ontketende Dumfries scoorde tegen Sparta na een uitstekende solo. Hij duwde de verdedigers van de tegenstander om alsof het luciferstokjes waren waarna hij beheerst raak schoot. Wat volgde was een vreugde explosie. Je hebt spelers die niet tegen hun oude club juichen, maar Dumfries is duidelijk niet één van hen. “Tijdens de wedstrijd maakt het me allemaal niet uit. Dan is het gewoon één van vele wedstrijden in het seizoen. Maar na de wedstrijd zie ik de jongens (van Sparta, red.) en besef ik weer hoe ze ervoor staan. Dat doet pijn.”
Broers
Door de nederlaag tegen SC Heerenveen wordt de positie van Sparta steeds beroerder. De Rotterdammers staan onderaan en pakten onder nieuwe trainer Dick Advocaat nog geen punt. “Sparta heeft punten nodig. Dat komt goed. Dat weet ik zeker. Ze spelen goed voetbal. Ik heb gezien dat ze goed bezig zijn. Helaas valt het nog niet de goede kant op, maar dat komt wel goed.”
Hoewel Dumfries positief gestemd is over het restant van de competitie, ziet hij ook dat zijn oud-medespelers het moeilijk hebben. “Dat gaat me aan het hart. Sparta hoort niet op laatste plaats. Ik heb ook nog veel contact met de spelers van Sparta en probeer ze steun te bieden. Het zijn mijn broers en de jongens waarmee ik kampioen ben geworden. Dat blijven vrienden voor het leven.”
Gevoelig onderwerp
Ondanks het verdriet van zijn ‘broers’ heerst na het duel met Sparta vooral tevredenheid over de drie punten bij Dumfries. “Het was een erg belangrijke overwinning voor ons. We hebben hard gewerkt en laten zien dat we ruggengraat hebben. Dat we goed kunnen voetballen weet iedereen wel.” In zijn enthousiasme maakt de sterke verdediger een slip of the tongue. “We hebben vandaag ballen getoond.” Het zorgt voor de nodige hilariteit in de mixed-zone. Zo komt het onderwerp weer op de gebeurtenissen van een week eerder. Toen Vitesse-speler Matt Miazga hem in zijn edele delen greep en de verdediger uiterst nuchter reageerde: “Ze zijn ook moeilijk te missen.” Maar over dat ‘gevoelige’ onderwerp wil Dumfries niet meer praten.
Maar over een ander gevoelig onderwerp praatte hij honderduit. De zwarten pieten-discussie. Als kind werd hij geregeld uitgescholden voor zwarte piet. Hij wil niet dat andere kinderen dat ook moeten ervaren en daarom heeft hij een boodschap voor de wereld. “Ik werd vroeger regelmatig beledigd en uitgemaakt voor zwarte piet. Dat deed pijn, ik begreep het niet.”
Maar een gesprek met zijn oma deed hem dingen inzien. “Zij zorgde ervoor dat ik onderzoek ben gaan doen. Toen kwam ik erachter dat het geen goede traditie is, het werkt discriminatie in de hand. Dat probeer ik ook uit te leggen aan mijn medespelers. We discussiëren er veel over en dat is goed. De dialoog aangaan is heel belangrijk.”
Speech
Wie Dumfries hoort praten over zwart piet, ziet dat het hem emotioneert. “Ik vind het heel mooi dat wij er met zijn allen over kunnen praten en elkaars mening respecteren. Dat is hoe het hoort. We moeten op een normale manier de discussie aan kunnen gaan, dat wil ik overbrengen naar Nederland en de wereld.”
De immer vrolijke Dumfries lijkt als hij over het gevoelige onderwerp praat een volleerd speecher. “Ga het gesprek aan zonder dat je rare dingen doet. Ik zie mensen op Facebook tegen elkaar tekeer gaan en daar schrik ik van. Waar je ook vandaan komt, de kleur van je bloed heeft dezelfde kleur. Ons bloed is allemaal rood. Respecteer elkaar en blijf alsjeblieft de dialoog aangaan.”