Laatste nieuws
08.05Opvallende beelden op Varkenoord in aanloop naar Ajax – Feyenoord: shirt staat in brand
08.00Wie is Takehiro Tomiyasu, de beoogde transfervrije aanwinst voor Ajax?
07.56Bosz gaat rustig zitten voor De Klassieker: 'Kon ik vandaag niet...'
07.54Kritische noot bij PSV: 'Gaan dit niet volhouden als je zó balanceert op randje'
07.40Veerman zoekt naar verklaring bij PSV: 'Dat gaat niet in de koude kleren zitten'
07.38Ihattaren maakt indruk in Eredivisie: 'Dat was niet eerlijk, zo ongelofelijk goed'
07.10Bosz beschermt PSV'er na zwakke vertoning: 'Dat moet hij nog leren'
01.34Naar verklaring zoekende Veerman: "Zware weken achter de rug"
01.26Matchwinner Til kritisch op spel PSV
01.04PSV schrijft geschiedenis met tweede reeks van tien overwinningen in 2025
00.38Ten Cate nieuwe bondscoach Suriname, opvolger van opgestapte Menzo
00.15'Romelu Lukaku kan nog 5 tot 6 jaar door, eventueel zelfs op andere positie'
00.15Maduro adviseert Ajax: 'Pas op voor hem, hij kan een wedstrijd beslissen'
00.05Lukkien heeft boodschap voor Ajax: 'Dan zullen wij de hoofdprijs vragen'
00.05Bosz als ervaringsdeskundige richting Klassieker: 'Liep je achter de feiten aan'
00.04Grote verrassing: Suriname presenteert Ten Cate als nieuwe bondscoach
00.02Harde uithaal na transfergeruchten over 45-voudig international: 'Zijn amateurs'

Gisteren

23.49Veerman is 'geen robot' en wijst op zwaar programma, Bosz ziet gemakzucht bij PSV
23.45Schouten spreekt voorkeur uit in De Klassieker: 'Ga er goed voor zitten'
23.45Brobbey en Roefs krijgen hete middag: 'De meest beladen wedstrijd van Engeland'
23.30Met assist van veelbesproken invaller Salah wint Slots Liverpool van Brighton
23.28Bosz wuift suggestie over tegenvallend PSV weg: 'Als je een BMW rijdt...'
23.27Samenvattingen eredivisie: VAR maakt overuren, achtbaanduel in Eindhoven
23.23Noslin de gevierde man: Nederlander maakt winnende voor negental Lazio
23.15Johan Boskamp haalt hard uit: 'Alsof hij het voetbal heeft uitgevonden'
23.10PEC Zwolle spoelt kater oorwassing bij Feyenoord weg met krappe zege op Fortuna
23.01Arsenal komt met de schrik vrij en wint door twee eigen doelpunten
22.54PEC Zwolle houdt overwinning met moeite vast tegen Fortuna Sittard
22.46Kwakman schrikt van PSV-invaller: 'Hij kan héél slecht zijn'
22.45Roep om PSV-middenvelder in Oranje: 'Als je het hebt over kwaliteit...'
22.35Feyenoord-fans over welke Ajax-speler welkom is: 'Mag het eigenlijk niet zeggen..'
22.28PSV-huurling van weleer staat na succesjaren in Azië voor nieuw avontuur
22.25Praat mee op VP: PSV - Heracles Almelo
22.25Drie penalty's, zeven goals: laks PSV met schrik vrij tegen Heracles (4-3)
22.25Spits Kaars helpt St. Pauli met eerste Bundesligatreffers aan zege: 'Heel bijzonder'
Resultaten x
Binnenland

Fred Rutten: thuis bij Maccabi Haifa

De laatste trainersklus van Fred Rutten in Nederland was bij Feyenoord. Sindsdien is de Gelderlander enkel werkzaam geweest in het buitenland. Eerst in de Verenigde Arabische Emiraten en vanaf afgelopen januari bij Maccabi Haifa. ELF Voetbal sprak met hem over degradatievoetbal, de Israëlische cultuur en de Giro d’Italia.
24-04-2018 19:00 door Tim Beck

Fred Rutten, 55 jaar oud, neemt de tijd om ELF Voetbal te woord te staan. Op de achtergrond horen we de voorbereidingen op de aanstaande lunch, maar daar laat de coach zich niet door afleiden. Hij vertelt het naar zijn zin te hebben in Israël, hoewel Maccabi Haifa een zeer gecompliceerd voetbaljaar beleeft. Een jaar dat Rutten pas vanaf eind januari meemaakt. “Er was een gebrek aan vertrouwen bij de spelers, want ze hebben dit seizoen niet aan de verwachtingen van de fans kunnen voldoen. Maccabi Haifa is te vergelijken met Feyenoord, met fans over heel het land verspreid. Als het dan minder goed gaat heeft dat zijn werking op de spelers.”

Voetbalniveau

Maccabi Haifa geldt dus als een van de topclubs van Israël, maar speelt momenteel in de degradatiepoule. In die poule zitten acht ploegen waarvan de laatste twee degraderen. Hoewel Rutten zich met zijn team inmiddels verzekerde van handhaving ligt het slechte seizoen nog steeds gevoelig. “We hebben drie wedstrijden gewonnen in de play-offs en één verloren. We hebben nu nog drie wedstrijden te gaan.”

Rutten werd eind januari aangesteld door Mo Allach, de technisch directeur van Maccabi Haifa. “Dat was pas zes wedstrijden voor het einde van de reguliere competitie. Midden in het seizoen instappen heb ik als erg moeilijk ervaren, dat had ik ook nooit eerder gedaan. Daarnaast treden er andere processen in werking als je om degradatie speelt. Het moeilijke was vooral dat de spelers een bepaald systeem waren gewend. Zonder dat ik mijn voorganger te kort wil doen, spelers vallen toch terug in dat systeem als het even niet loopt.”

Als we vragen naar het voetbalniveau in Israël, laat Rutten een korte stilte vallen. De ervaren trainer vindt het namelijk moeilijk in te schatten. “Het is heel wisselend. Maccabi Haifa is een grote club en als wij tegen een andere topclub spelen is het niveau vrij hoog, maar spelen we tegen een kleinere tegenstander hebben we daar veel moeite mee. Dan neemt ook ons niveau af.”

Als trainer van Feyenoord

Champions League

Voetbal is een belangrijk deel in het leven van menig Israëliër. “Voetbal en basketbal leven enorm in dit land. Die sporten krijgen onwijs veel zendtijd op televisie. Het volk leeft erg mee, zeker in Haifa. Maccabi Haifa is een club met een enorme historie, zo hebben ze in het verleden in de Champions League gespeeld. De mensen zijn erg temperamentvol. Als het goed gaat is het in ons stadion heel moeilijk voor de tegenstander, maar loopt het iets minder kan het ook tegen ons keren.”

Over het algemeen zijn de mensen op straat erg hartelijk en wensen ze Rutten veel succes toe. Hij heeft het naar zijn zin in het buitenland, ook vanwege de leefomstandigheden. Maar benadrukt Rutten stellig: hij is niet in Israël om vakantie te vieren. “Zo veel vrije tijd heb ik ook niet. Ik ben hier allereerst om te presteren met Maccabi Haifa. Er zijn al een aantal veranderingen doorgevoerd. Zo ontbijten en lunchen we op de club en trainen we meestal twee keer per dag. Hoewel we aan het einde van het voetbaljaar zitten, kunnen we in mijn ogen nog veel progressie boeken door middel van de trainingen.”

FC Twente

Rutten heeft zich naar eigen zeggen makkelijk aangepast aan de gebruiken van het land. Volgens hemzelf de normaalste zaak van de wereld. Nationaliteit speelt namelijk geen rol bij hem. “Of ik nu met een Europeaan, Aziaat of Afrikaan werk, dat maakt me niet uit. Ik spreek met al die jongens de taal van het voetbal. Je krijgt natuurlijk te maken met een andere cultuur, maar als coach dien je je in te lezen en aan te passen. Als ik coaches hoor of zie die zich over iets verbazen in het buitenland dan denk ik: dan heb je je huiswerk niet goed gedaan.”

Nog steeds volgt Rutten het Nederlandse voetbal op de voet. Gezien het feit dat het weekeinde in Israël vanaf vrijdagavond tot en met zaterdagavond is, voetbalt Maccabi Haifa meestal op zaterdag. “Zondag is hier een werkdag. Zondagmorgen lopen we meestal uit en dan heb ik ’s middags alle tijd om Eredivisiewedstrijden te kijken. Vooral de situatie bij FC Twente gaat me natuurlijk aan mijn hart. Zolang handhaving nog mogelijk is, moeten ze er in blijven geloven.”

Tom Dumoulin

Rutten bekijkt zijn oude club op tv in zijn huis in Haifa, een havenstad die gebouwd is op een berg. Het warme weer en de kustlijn maken het leven nog aangenamer in het noordwesten van het land, dicht bij de grens met Libanon. “Het is een prachtige stad. Natuurlijk heb ik naast mijn drukke werkzaamheden ook de toerist uitgehangen. Op de momenten dat er tijd voor was heb ik toeristische plekken bezocht. Ik ben naar Jeruzalem geweest om onder meer de Klaagmuur te zien. Israël is een land met veel geschiedenis. Ik vind het erg interessant om kennis te nemen van de geschiedenis.”

Naast voetbal en basketbal zal begin mei de focus van sportminnend Israël gericht zijn op wielrennen. De Giro d’Italia start dan namelijk in Jeruzalem. Rutten heeft nog niet echt nagedacht over het wielerfestijn. “Wanneer start die precies?”, vraagt hij. “Begin mei? En er start ook een etappe in Haifa? Dat is leuk, dan ga ik wel even kijken als het me uitkomt. Dan zal ik Tom Dumoulin en de andere Nederlanders zeker even aanmoedigen.”

Met Leo Beenhakker bij Jong Oranje




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.