“Voor het WK werd besloten dat ik tijdens de groepswedstrijden in Bordeaux zou zitten. Nou,dat is geen straf. Bordeaux is de wijnstad van Frankrijk. Ik deed ook wedstrijden in Toulouse, ook een hele mooie stad. De indeling van de commentatoren bij de NOS stond voor het WK vast.We wisten vooraf welke wedstrijden we deden,maar niet wie tegen wie speelde. Tegenwoordig kijken ze bij de NOS na de groepsfase welke commentator in vorm is en dan maken ze weer een indeling voor de knock-outfase. Dat vind ik zo’n onzin. Het creëert alleen maar onrust. Als je vooraf bepaalt wie welke wedstrijd doet is er duidelijkheid. Bij ons was er een duidelijke pikorde. Theo Reitsma wist al dat hij de finale deed."
DUITS VERLIES
"Het leven was goed in Bordeaux. Ik weet nog dat ik met mijn Belgische collega Carl Huybrechts naar een gerenommeerd restaurant ging, net buiten de stad. Die tent bleek helemaal vol te zitten. Carl ging in zijn beste Frans in gesprek met de bediening en toen vroeg een van hen of wij van de ZDF waren. Wij zeiden snel: ‘Ja’. Onze Duitse collega’s van de ZDF hadden een tafeltje gereserveerd, maar kwamen later binnen. Toen we scheldende Duitsers rechtsomkeert zagen maken en het restaurant verlaten kwamen we niet bij van het lachen. Dat was de eerste nederlaag voor de Duitsers dat WK, dat voor de Duitsers al niet best verliep."
"Ik zat bij de achtste finale in Toulouse, dat werd Nederland-Joegoslavië. Het was een meeslepende avond met een hoofdrol voor Davids, een gemiste penalty van Mijatovic en Bergkamp die scoorde en eigenlijk rood had moeten krijgen voor een trap tegen Mihajlovic. Voor de halve finale tegen Brazilië verhuisde ik naar Marseille. Daar had mijn collega Frank Snoek de wedstrijd tegen de Argentijnen in de kwartfinale verslagen."
ORANJE-STEM
"Voor het duel met Brazilië heb ik nog samen met Guus Hiddink en Jack van Gelder op een terras gezeten. Guus dronk een paar cappuccino’s en Jack rookte dikke sigaren. Het was heel ontspannen. Je merkte niet aan Guus dat hij die avond in de halve finale van het WK zou staan. Het werd een heel intense wedstrijd. Oranje was top, maar Brazilië ook. Het was de beste interland van Oranje die ik live heb gezien. Na de strafschoppenserie zei ik dat Brazilië verdiend naar de finale ging omdat zij de penalty’s beter hadden genomen. Nou, dat werd me niet door iedereen in dank afgenomen hoorde ik. Beau van Erven Dorens riep op een radiozender dat ik op de brandstapel moest. Ik werd een kop van Jut. Dat gebeurt vaker bij commentatoren. Ik heb in de loop der jaren een bord voor mijn kop gecreëerd. Soms denk ik: ‘Mensen, er zijn ergere dingen in het leven dan een voetbalwedstrijd verliezen'."
"Mijn stijl van commentaar geven paste volgens mijn leidinggevenden bij de NOS goed bij Oranje. Ik was iemand die de huiskamer binnenkwam, zeiden ze. Ik ben iemand die een wedstrijd aankijkt en gedoseerd commentaar geeft. Ik begin niet vanaf de aftrap allerlei verhalen af te steken. Dat laat ik aan collega’s over. Ik heb het voorrecht gehad om veel interlands van Oranje van commentaar te voorzien. Ik was erbij in 1988 tegen West-Duitsland en in 1994 tegen Brazilië. Maar weet je? Voor mij is een toernooi niet per se mooier of leuker als Oranje wint en ver komt. Zo bewaar ik aan het WK in 1986 in Mexico ook hele mooie herinneringen, ook al was Oranje er niet bij. Dat is voor mij echt niet leidend in mijn werk. Ik denk ook met veel plezier terug aan het EK van 1996 in Engeland en het WK van 2006 in Duitsland. Dat waren toptoernooien. Ook qua organisatie. Ik ben namelijk op een EK of WK om te werken, niet om het Nederlands elftal aan te moedigen. Dat snappen niet alle mensen.”
Lees meer interviews en verhalen over het WK van 1998 in de speciale, extra dikke editie van ons magazine. Nu verkrijgbaar!
Heimwee naar betere tijden van het Nederlands elftal? ?
— ELF Voetbal ?? (@elfvoetbal) 4 juni 2018
Koop onze speciale extra dikke editie over het memorabele WK van 1998 in Frankrijk! ??#itaned #oranje #wk98 #france98 pic.twitter.com/VCqa8A0uDv