Laatste nieuws
16.05Grote lof voor PSV'er van Bosz: 'Zorgt ervoor dat we blijven voetballen'
16.05'Selectie Manchester United helemaal klaar met kritiek van clubicoon Paul Scholes'
16.00'FIFA dwingt Europese clubs tot betalingen aan Rusland, PSV kreeg Til-ultimatum'
15.45Ajax moet drie steunpilaren missen in Champions League-duel met Qarabag
15.45Weghorst ontbreekt in selectie Ajax voor Champions League-duel met Qarabag
15.45PSV-trainer Bosz bewondert 'tegenpool' Simeone: 'Hij moet iets bijzonders hebben'
15.40'Ik heb nog één droom, nu deze operatie ondergaan en focussen op mijn WK-missie'
15.30Nog één keer: Kento Shiogai bezorgd NEC drie punten met laat doelpunt
15.30Oranje oefent tegen Haalands Noorwegen en Ecuador in aanloop naar WK
15.25Verweij ziet Grim seizoen afmaken bij Ajax: 'Directeur zal tijd moeten krijgen'
15.25De beelden: Go Ahead-verdediger Deijl maakt zéér knullig eigen doelpunt tegen AZ
15.04Nederlands elftal vult weg naar WK 2026 in en maakt oefentegenstanders bekend
15.00Oranje het doel: 'Als je bij PSV speelt is dat heel normaal'
15.00Uit het oog, maar niet uit het hart: deze spelers kwamen uit voor PSV én Atlético
14.50Driessen heeft hard advies voor Slot: 'Hij is de bestbetaalde Liverpool-speler'
14.46Weet Ajax zijn eerste punten te pakken deze campagne?
14.45'Liverpool steunt Slot: Salah buiten selectie voor duel met Internazionale'
14.45Met welke elf spelers zou jij starten tegen Qarabag FK?
14.35Bosz deelt 'bewondering' voor tegenstander: 'Hij heeft iets heel bijzonders'
14.35Groningen-clubicoon nu technisch directeur: 'Zou Resink graag bij mijn club zien'
14.15PSV-aankoop Wanner imponeert El Ahmadi: 'Hij heeft wat weg van Ødegaard'
14.15'Dick Schreuder zou heel goede trainer voor Ajax zijn qua voetbalfilosofie'
14.09Ajax toont interesse in transfervrije Tomiyasu
14.05VP-Voetbalkantine: 'Ajax moet werk maken van de komst van Tomiyasu'
14.02De beelden: prachtig eerbetoon voor David di Tommaso in Galgenwaard
13.55Driessen mengt zich in Timber-discussie: 'Bijlow zijn contract loopt ook af'
13.45Italiaanse kranten zijn unaniem over Noa Lang na topper Napoli - Juventus
13.40Verweij gaat in op geruchten rond Tomiyasu: 'Is bij Ajax aangeboden, maar...'
13.12Zomeraanwinst PSV gaat in op geruchten: 'Nooit iets gehoord over Real Madrid'
13.00Eredivisie-degradant weet niet te imponeren: 'Poep in de broek, lijkt soms wel'
12.55Til blikt lachend terug naar bizar opstootje tussen Slot en Simeone
12.45Liverpool-icoon neemt het op voor Slot: 'Salah heeft zichzelf voor gek gezet'
12.45'Ajax ruikt kans bij Bayern München: talentvolle aanvaller mag vertrekken'
12.25Zijn Perisic en Mauro inzetbaar tegen Atlético Madrid? 'Dat gaat goed'
12.05Scheidsrechters in Champions League aangesteld: PSV kan rekenen op ervaren arbiter
Resultaten x
Binnenland

Hoe een Jamaicaan de Rode Duivels in 2002 gek maakte tegen Brazilië

De Rode Duivels strijden vrijdagavond met vijfvoudig wereldkampioen Brazilië om een plek in de halve finale op het WK in Rusland. Voor de Belgen is het een kans op revanche voor de uitschakeling op het WK in 2002 tegen de Brazilianen. Zestien jaar geleden voelde België en vooral aanvoerder Marc Wilmots (later bondscoach van België) zich bestolen door de Jamaicaanse scheidsrechter Peter Prendergast.
05-07-2018 12:00 door

Romelu Lukaku was negen jaar, Eden Hazard elf en Kevin De Bruyne tien. Op 17 juni 2002 stonden België en Brazilië voor het laatst tegen elkaar op een WK. De Rode Duivels stonden voor de start het WK in Zuid-Korea en Japan 23ste op de FIFA-ranking, de Brazilianen tweede achter Frankrijk. België plaatste zich als nummer twee in hun WK-kwalificatiegroep (achter Kroatië) voor het eindtoernooi in Azië, waar het Nederlands elftal met Louis van Gaal ontbrak.

Verbazing

De groepsfase doorstond België, met bondscoach Robert Waseige op de bank, dankzij remises tegen Japan (2-2) en Tunesië (1-1) en een overwinning op Rusland (3-2). In alle groepsduels van de Belgen kwam aanvoerder Wilmots tot scoren. De toenmalig middenvelder van Schalke 04 vond ook het net in de achtste finale tegen Brazilië, in Kobe. De Brazilianen, met grote namen als Ronaldo en Rivaldo, waren de torenhoge favoriet om naar de kwartfinales te gaan, maar worstelden met de België.

Toen Wilmots na ruim een half uur spelen scoorde met een kopbal na een voorzet van Jacky Peeters leek Brazilië verder in de problemen te komen. Wilmots klopte Roque Júnior in de lucht en zag dat doelman Marcos niet reageerde op de doellijn. Even dacht België aan de leiding te komen, maar al snel klonk de fluit van de Jamaicaanse scheidsrechter Peter Prendergast. Waseige sloeg met zijn vuist op de dugout en Wilmots keek verbaasd naar de grensrechter of het buitenspel is. Dat was het niet, bleek. Alleen Mbo Mpenza protesteerde even bij Prendergast, die een lichte duw van Wilmots constateerde.



"De keeper neemt gauw de bal op en brengt het spel weer op gang. Zodat we niet de tijd hebben om te reageren", zei Wilmots jaren later over de afgekeurde goal bij CANVAS. "En toen... Als ik die fase nu weer analyseer... Dan word ik gek. Ik besef dan dat ik toen niet mocht scoren. Op dat moment weet ik: het is voorbij. Wij mogen niet doorgaan." De captain van de Belgen spreekt ook van doorgestoken kaart.

Wat als?

Brazilië won in Kobe door goals van Rivaldo (minuut 67) en Ronaldo (minuut 87) en kroonde zich later na de finale tegen Duitsland voor de vijfde keer tot wereldkampioen. Wat als Prendergast het doelpunt niet had afgekeurd? Die vraag spookte door de hoofden bij de 23 Rode Duivels en eigenlijk alle Belgen. De scheidsrechter uit Jamaica blikte enkele jaren geleden in de Gazet van Antwerpen nog eens terug op zijn besluit. "De duw van Wilmots gebeurde voor hij en Roque Junior in de lucht gingen en is op de tv-beelden niet te zien, maar hij was er wel. Het ging misschien om een lichte duw, maar een duw is een duw", aldus Prendergast, die ook was geselecteerd voor het WK in 2006, maar door een blessure moest afzeggen.

17 juni 2002 blijft voor de Belgen altijd de dag van een gemiste kans op wereldfaam, vertelde Peeters, de man van de assist op Wilmots, in Sport/Voetbalmagazine. "Altijd keert die vraag terug: wat als? Want we hadden Brazilië kunnen verslaan, wij waren de betere ploeg. En als je weet dat Brazilië dat WK uiteindelijk wint, tja... We waren echt aan het groeien in het toernooi. Net zoals dat met de Rode Duivels in Mexico '86 gebeurde. Het begon in onze kopjes te spelen: wij konden de ploeg van Japan 2002 worden. Maar die droom heeft Prendergast ons ontnomen. Van de 23 jongens die er in Zuid-Korea en Japan bij waren, zal er niemand ooit die naam vergeten", aldus de rechtsback. Zestien jaar later zullen Peeters, Wilmots en hun 21 oud-teamgenoten voor de tv zitten en hopen op revanche op de Goddelijke Kanaries.




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.