Laatste nieuws
07.55Ongelukkige combinatie: op het shirt van Feyenoord in De Klassieker staat 'A jax'
07.40Veerman zoekt naar verklaring bij PSV: 'Dat gaat niet in de koude kleren zitten'
07.38Ihattaren maakt indruk in Eredivisie: 'Dat was niet eerlijk, zo ongelofelijk goed'
07.10Bosz beschermt PSV'er na zwakke vertoning: 'Dat moet hij nog leren'
01.34Naar verklaring zoekende Veerman: "Zware weken achter de rug"
01.26Matchwinner Til kritisch op spel PSV
01.04PSV schrijft geschiedenis met tweede reeks van tien overwinningen in 2025
00.38Ten Cate nieuwe bondscoach Suriname, opvolger van opgestapte Menzo
00.15'Romelu Lukaku kan nog 5 tot 6 jaar door, eventueel zelfs op andere positie'
00.15Maduro adviseert Ajax: 'Pas op voor hem, hij kan een wedstrijd beslissen'
00.05Lukkien heeft boodschap voor Ajax: 'Dan zullen wij de hoofdprijs vragen'
00.05Bosz als ervaringsdeskundige richting Klassieker: 'Liep je achter de feiten aan'
00.04Grote verrassing: Suriname presenteert Ten Cate als nieuwe bondscoach
00.02Harde uithaal na transfergeruchten over 45-voudig international: 'Zijn amateurs'

Gisteren

23.49Veerman is 'geen robot' en wijst op zwaar programma, Bosz ziet gemakzucht bij PSV
23.45Schouten spreekt voorkeur uit in De Klassieker: 'Ga er goed voor zitten'
23.45Brobbey en Roefs krijgen hete middag: 'De meest beladen wedstrijd van Engeland'
23.30Met assist van veelbesproken invaller Salah wint Slots Liverpool van Brighton
23.28Bosz wuift suggestie over tegenvallend PSV weg: 'Als je een BMW rijdt...'
23.27Samenvattingen eredivisie: VAR maakt overuren, achtbaanduel in Eindhoven
23.23Noslin de gevierde man: Nederlander maakt winnende voor negental Lazio
23.15Johan Boskamp haalt hard uit: 'Alsof hij het voetbal heeft uitgevonden'
23.10PEC Zwolle spoelt kater oorwassing bij Feyenoord weg met krappe zege op Fortuna
23.01Arsenal komt met de schrik vrij en wint door twee eigen doelpunten
22.54PEC Zwolle houdt overwinning met moeite vast tegen Fortuna Sittard
22.46Kwakman schrikt van PSV-invaller: 'Hij kan héél slecht zijn'
22.45Roep om PSV-middenvelder in Oranje: 'Als je het hebt over kwaliteit...'
22.35Feyenoord-fans over welke Ajax-speler welkom is: 'Mag het eigenlijk niet zeggen..'
22.28PSV-huurling van weleer staat na succesjaren in Azië voor nieuw avontuur
22.25Praat mee op VP: PSV - Heracles Almelo
22.25Drie penalty's, zeven goals: laks PSV met schrik vrij tegen Heracles (4-3)
22.25Spits Kaars helpt St. Pauli met eerste Bundesligatreffers aan zege: 'Heel bijzonder'
22.20Interesse Europese topclubs keihard afgewezen door toptalent: 'Ik vertrek nu niet'
22.18Kramer loopt leeg over PSV - Heracles: 'Wat een armoe! Wat een ellende!'
22.13Maduro deelt persoonlijke Klassieker-herinnering: 'Vergeet ik nooit meer'
Resultaten x
Binnenland

Hoe een Jamaicaan de Rode Duivels in 2002 gek maakte tegen Brazilië

De Rode Duivels strijden vrijdagavond met vijfvoudig wereldkampioen Brazilië om een plek in de halve finale op het WK in Rusland. Voor de Belgen is het een kans op revanche voor de uitschakeling op het WK in 2002 tegen de Brazilianen. Zestien jaar geleden voelde België en vooral aanvoerder Marc Wilmots (later bondscoach van België) zich bestolen door de Jamaicaanse scheidsrechter Peter Prendergast.
05-07-2018 12:00 door

Romelu Lukaku was negen jaar, Eden Hazard elf en Kevin De Bruyne tien. Op 17 juni 2002 stonden België en Brazilië voor het laatst tegen elkaar op een WK. De Rode Duivels stonden voor de start het WK in Zuid-Korea en Japan 23ste op de FIFA-ranking, de Brazilianen tweede achter Frankrijk. België plaatste zich als nummer twee in hun WK-kwalificatiegroep (achter Kroatië) voor het eindtoernooi in Azië, waar het Nederlands elftal met Louis van Gaal ontbrak.

Verbazing

De groepsfase doorstond België, met bondscoach Robert Waseige op de bank, dankzij remises tegen Japan (2-2) en Tunesië (1-1) en een overwinning op Rusland (3-2). In alle groepsduels van de Belgen kwam aanvoerder Wilmots tot scoren. De toenmalig middenvelder van Schalke 04 vond ook het net in de achtste finale tegen Brazilië, in Kobe. De Brazilianen, met grote namen als Ronaldo en Rivaldo, waren de torenhoge favoriet om naar de kwartfinales te gaan, maar worstelden met de België.

Toen Wilmots na ruim een half uur spelen scoorde met een kopbal na een voorzet van Jacky Peeters leek Brazilië verder in de problemen te komen. Wilmots klopte Roque Júnior in de lucht en zag dat doelman Marcos niet reageerde op de doellijn. Even dacht België aan de leiding te komen, maar al snel klonk de fluit van de Jamaicaanse scheidsrechter Peter Prendergast. Waseige sloeg met zijn vuist op de dugout en Wilmots keek verbaasd naar de grensrechter of het buitenspel is. Dat was het niet, bleek. Alleen Mbo Mpenza protesteerde even bij Prendergast, die een lichte duw van Wilmots constateerde.



"De keeper neemt gauw de bal op en brengt het spel weer op gang. Zodat we niet de tijd hebben om te reageren", zei Wilmots jaren later over de afgekeurde goal bij CANVAS. "En toen... Als ik die fase nu weer analyseer... Dan word ik gek. Ik besef dan dat ik toen niet mocht scoren. Op dat moment weet ik: het is voorbij. Wij mogen niet doorgaan." De captain van de Belgen spreekt ook van doorgestoken kaart.

Wat als?

Brazilië won in Kobe door goals van Rivaldo (minuut 67) en Ronaldo (minuut 87) en kroonde zich later na de finale tegen Duitsland voor de vijfde keer tot wereldkampioen. Wat als Prendergast het doelpunt niet had afgekeurd? Die vraag spookte door de hoofden bij de 23 Rode Duivels en eigenlijk alle Belgen. De scheidsrechter uit Jamaica blikte enkele jaren geleden in de Gazet van Antwerpen nog eens terug op zijn besluit. "De duw van Wilmots gebeurde voor hij en Roque Junior in de lucht gingen en is op de tv-beelden niet te zien, maar hij was er wel. Het ging misschien om een lichte duw, maar een duw is een duw", aldus Prendergast, die ook was geselecteerd voor het WK in 2006, maar door een blessure moest afzeggen.

17 juni 2002 blijft voor de Belgen altijd de dag van een gemiste kans op wereldfaam, vertelde Peeters, de man van de assist op Wilmots, in Sport/Voetbalmagazine. "Altijd keert die vraag terug: wat als? Want we hadden Brazilië kunnen verslaan, wij waren de betere ploeg. En als je weet dat Brazilië dat WK uiteindelijk wint, tja... We waren echt aan het groeien in het toernooi. Net zoals dat met de Rode Duivels in Mexico '86 gebeurde. Het begon in onze kopjes te spelen: wij konden de ploeg van Japan 2002 worden. Maar die droom heeft Prendergast ons ontnomen. Van de 23 jongens die er in Zuid-Korea en Japan bij waren, zal er niemand ooit die naam vergeten", aldus de rechtsback. Zestien jaar later zullen Peeters, Wilmots en hun 21 oud-teamgenoten voor de tv zitten en hopen op revanche op de Goddelijke Kanaries.




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.