Laatste nieuws
18.55Trieste reden achter vertrek Garcia bij meerdere clubs: Ajax-coach verloor dochter
18.55'Van Gaal haalde hem naar Manchester United, zijn kleinzoon kende hem van FIFA'
18.55Race voor CL-voetbal: resterende programma's van kanshebbers Feyenoord, NEC, Twente en Ajax
18.52VI Live: Galatasaray pakt razendsnelle voorsprong tegen Liverpool
18.46VI Live: Galatasaray en Liverpool zijn begonnen in Istanbul
18.45Dit kan AZ verwachten van Sparta Praag
18.39O'Neill betreurt ontspoorde Old Firm: 'Het was echt magisch'
18.33'Gedegradeerd Sheffield dreigt nieuw seizoen met flinke puntenstraf te starten'
18.15Kieft geeft Grim advies over toekomst: 'Die kan je daar niet meer laten rondlopen'
18.12Driessen sluit binnenlandse toptransfer niet uit: 'Als Veerman PSV verlaat...'
18.05Bondscoach Oranje Leeuwinnen keek raar op van analist: 'Keuze had ik niet gemaakt'
18.05KNVB vervroegt het mogelijke kampioensduel Telstar-PSV naar 16.45 uur
18.03FC Barcelona ontvangt goed nieuws en mag nu véél meer fans ontvangen in Camp Nou
17.55'Bayern München heeft concreet bedrag in het hoofd voor transfer van Read'
17.55Praat mee op VP: Galatasaray - Liverpool, drie Nederlanders in de basis
17.45VI Live: Slot houdt Gakpo op de bank, Lang start wel bij Galatasaray
17.44Licht aan einde van de tunnel: Gimenez eindelijk weer bij groepstraining Milan
17.38VI Live: Slot houdt Gakpo op de bank tegen Galatasaray
17.35Feyenoord-fans zien ideale leider: 'Hij voelt als onze nieuwe aanvoerder'
17.30'Stuttgart wil minstens 40 miljoen voor oud-Feyenoorder Ramon Hendriks'
17.30AZ stelt technisch directeur Niels van Duinen aan als opvolger Huiberts
17.25FC Utrecht-huurling Jonathans deelt enorm triest nieuws: 'De tweede in twee jaar'
17.23Geen sprake van revanchegevoelens bij PSG na verloren WK-finale tegen Chelsea
17.20Van der Gijp schrok van ex-publiekslieveling Ajax: 'Misschien spoort hij niet?'
17.20Nagelsmann haalt Alfred Schreuder als assistent bij Duitse nationale ploeg
17.10Vrije val dreigt voor Nederland op coëfficiëntenlijst: 'Zelfs Turkije nadert'
17.10VP-Voetbalkantine: ‘Lang en Gala gaan stunten tegen Nederlands getint Liverpool'
17.02Grote verrassing: Alfred Schreuder voegt zich bij staf van topland en gaat naar WK
16.57Goed nieuws voor Ajax: geblesseerde basisspeler staat weer op het veld
16.52Schreuder met Duitsland mee naar WK
16.45AD-journalist Penning benoemt grootste fout Van Persie bij Feyenoord: 'Schandalig'
16.41Driessen streng voor 'zielige' Sterling: 'Denk dat Feyenoord geschrokken is'
16.35Driessen ziet 'conservatieve' Koeman: 'Houdt hem gewoon de hand boven het hoofd'
16.30Wanneer start en eindigt de transferperiode in de zomer van 2026?
16.2796-voudig Engels international zet per direct een punt achter interlandloopbaan
Resultaten x
Binnenland
Foto:

Voormalig medespeler en vriend Chadli en Mertens vertelt: "Ik had een voorsprong"

Ze waren jong en hadden grote dromen. Dries Mertens, Nacer Chadli en Christian Kabeya kwamen als drie grote Belgische talenten bij AGOVV te spelen. Kabeya werd gezien als het grootste talent, daarna Chadli en vervolgens Mertens. Ruim tien jaar later staan Mertens en Chadli als sterren op het WK en voetbalt Kabeya bij de amateurs. Wij spraken met Kabeya over zijn band met de Belgische internationals en waarom hij het uiteindelijk niet redde. “Ik leunde op mijn talent, terwijl zij ervoor vochten.”
14-07-2018 14:00 door Krist Stoelwinder

Dinsdagavond, 19.58 uur. De straten in België zijn verlaten, de huiskamers en pleinen bomvol. De Rode Duivels staan gearmd voor het volkslied voor de confrontatie tegen Frankrijk. Voor de halve finale zingen drie voormalig AGOVV-spelers het volkslied duidelijk mee. Alle drie op een andere plek. Chadli op het veld in het Stadion Krestovski gelegen in Sint-Petersburg, Mertens vlak voor de dug-out vanuit datzelfde stadion en Kabeya thuis vanaf bank in Ronse. “Ik ben heel trots op ze. Soms denk ik wel: daar had ik ook kunnen staan, maar dat maakt het niet minder mooi dat zij er staan. Ze hebben het verdiend.”

Aston Villa

Op 16 juni in het jaar 1987 werd Christian Kabeya geboren in Kinshasa, de hoofdstad van Democratische Republiek Congo. Al snel verhuisde de familie Kabeya naar België. De jonge Christian ging voetballen bij  KSK Ronse in zijn woonplaats en al snel werd duidelijk dat de jonge middenvelder talent had. Hij werd gescout door Excelsior Moeskroen en werd ook daar op handen gedragen. “Het leek allemaal vanzelf te gaan. Ik hoorde van iedereen dat ik een supertalent was en hoorde al op jonge leeftijd dat onder andere Schalke 04 en Manchester United achter me aanzaten.” Op vijftienjarige leeftijd koos Kabeya voor Aston Villa. In Engeland tekende de Belg zijn eerste profcontract. “Het hoogtepunt uit mijn carrière. Mijn familie was zo trots op me.”

Foto:
Zijn start in Birmingham was indrukwekkend en Kabeya belandde uiteindelijk in de beloftenploeg van Aston Villa. “Toen merkte ik voor het eerst dat talent alleen niet genoeg was. Ik had jarenlang alleen daarop geteerd, het zorgde ervoor dat ik bij de beloften en het eerste een achterstand had. Het kwartje viel te laat en uiteindelijk moest ik vertrekken.” De veelvuldig jeugdinternational koos voor AGOVV en kwam daar met Mertens en Chadli twee talentvolle landgenoten tegen. “Ik had een voorsprong. Vanaf mijn dertiende had ik in de nationale jeugdselecties van België gezeten, terwijl zij nog nooit waren opgeroepen.”

Van de Brom

In Apeldoorn werden de drie Belgen goede vrienden. "We waren bijna altijd samen en hadden echt een heel goede band. We kwamen bij elkaars familie over vloer en gingen samen de stad in. Het was een mooie tijd." Terwijl Mertens en Chadli opvielen met hun goede prestaties, viel Kabeya langzaam maar zeker buiten de boot. "Terwijl ik wel veel geleerd heb van trainer John van den Brom. Maar ik denk dat het een mentaliteitskwestie is geweest. Zij deden er alles aan om beter te worden, ook buiten de trainingen om. Ik had dat toch minder. Ik leunde op mijn talent, terwijl zij ervoor vochten.

Ondanks zijn sportief weinig succesvolle periode in Nederland, genoot Kabeya wel degelijk. Zo zag hij hoe zijn landgenoten steeds beter gingen presteren. "Ik kon vooral genieten van Nader. Hij had alles. Deed me denken aan Ronaldo. Hij was snel, sterk en had een fantastisch schot. Ik dacht echt dat hij de absolute top zou halen. Bij Mertens had ik dat niet verwacht. Vanwege zijn geringe fysiek ging hij duels vaak uit de weg. Zeker in de beker tegen clubs uit de Eredivisie. Ik dacht dat het hem zou opbreken."

Foto:

Laatste kans

In 2009 scheidden de weg van de drie vrienden. Op het moment dat Mertens en Chadli steeds grotere stappen richting de top zetten, vocht Kabeya in Roemenië voor zijn laatste kans als profvoetballer. "Ik kreeg een contract aangeboden. Maar besloot na twee weken dat niet te tekenen. Op de trainingen zag je kleine kinderen op de club komen, op zoek naar eten en kleding. Zoveel armoede. De voorzitter kwam in de rust regelmatig in de kleedkamer en zei dat als we niet goed speelden, we ons geld niet kregen. Dat was niks voor mij." Zijn contact met zijn AGOVV-vrienden verwaterde ondertussen. "Dat kwam vooral door mijzelf. Ik wilde het niet laten overkomen dat ik met hun omging om van ze te profiteren. Dat heb ik zelf bij Aston Villa vaak genoeg mee gemaakt. Als ik bijvoorbeeld een shirtje van hun wil voor mijn neefje, koop ik dat zelf en vraag ik het niet aan hen"

Kabaya nam afstand, maar de vriendschap bleef bestaan. "We nodigden elkaar uit op elkaars huwelijk en hebben nog altijd een goed gevoel bij elkaar." Kabeya genoot dan ook van zijn vrienden op het WK. "Ik ben heel erg trots op ze. Het nationale elftal heeft voor eenheid tussen de Walloniërs en de Vlamingen en voor een enorme voetbal koorts gezorgd. De wereldtitel zijn we dan wel misgelopen, maar deze gouden generatie kan over twee jaar alsnog een prijs winnen."




Aanmelden
kleedkamerhumor Laatste: Jeffry Fortes: “Met een zielig stemmetje vroeg hij: 'Heb jij dit gedaan?' Ik ging stuk!"
avonturiers Laatste: Miano van den Bos: groeien in de stilte van Litouwen
transfergeruchten Laatste: Wie is het Argentijnse Feyenoord-target Agustín Ruberto?
superelf Laatste: Superelf Fons Groenendijk, linkspoot met fluwelen (trap)techniek
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.