19 augustus 2017, AZ speelt de eerste competitiewedstrijd van het voorbije seizoen tegen ADO Den Haag. Guus Til mikt in de zeventigste minuut raak op aangeven van Marko Vejinovic. Wout Weghorst heeft vijftig minuten eerder de score geopend met een penalty. AZ spoelt met deze overwinning de zure smaak weg van een nederlaag in de eerste wedstrijd tegen PSV.
Twee weken later, 10 september 2017. Het tweede duel in eigen huis wint AZ met 2-1 van NAC Breda. De tweede Alkmaarse goal komt van Guus Til. Drie minuten daarvoor is Jeremy Helmer trefzeker. Het AZ-publiek weet genoeg: Til heeft van trainer John van den Brom terecht een basisplek gekregen. Zijn definitieve doorbraak is een feit.
De kaarten zijn voorafgaand aan het seizoen 2018/19 anders geschud. Til draagt sinds de voorbereiding op het nieuwe seizoen de aanvoerdersband bij AZ. Met zijn twintig jaar een hele verantwoordelijkheid. Zijn rol in het team is anders en de verwachtingen hoger. Vier duels onderweg in de eredivisie heeft het hem, zwart wit gezien, zijn fragiele plekje in het Nederlands elftal gekost. Hij zit dankzij zijn goede prestaties in het afgelopen seizoen dicht bij een vaste stek in Oranje, maar moet nog toekijken als het iets minder gaat.
Betere passing
Wat is minder? De statistieken wijzen uit dat Til tot dusver vooruitloopt op nauwkeurigheid in de passing. Volgens WhoScored komen 87,7 procent van zijn passes in goede handen terecht. Over het afgelopen seizoen scoorde hij 82,7 procent. Wat verder opvalt is dat hij gemiddeld tot nu toe minder vaak op doel schiet: 1,8 keer per wedstrijd nu tegen 2,1 keer per wedstrijd toen. Vorig seizoen trof hij negen keer doel, nu wacht hij nog op zijn eerste treffer in competitieverband.
Til heeft alle vier de eredivisieduels van begin tot eind meegemaakt. Met zijn nieuwe status in de ploeg is dat niet meer dan logisch. Hij maakte nog geen goal - wel een gelukstreffer in de Europa League - en leverde nog geen assist af. Normaal gesproken komen die vanzelf weer. Til heeft vorig seizoen al bewezen dat hij het waard is om captain te worden van AZ. Eenmaal gewend, kan hij weer werken aan zijn sportieve vorm en scorend vermogen.

