Houtkoop speelde in het verleden voor sc Heerenveen, FC Emmen, Go Ahead Eagles, ADO Den Haag en SC Cambuur. Bij die laatste club werd zijn contract afgelopen zomer niet verlengd. “Dat was jammer. Ik was graag bij Cambuur gebleven", zegt Houtkoop, die besloot een nieuw avontuur aan te gaan. “Ik ben op een bepaalde leeftijd gekomen dat ik hoop nog vijf jaar te voetballen als mijn lichaam het volhoudt. Dan ga je denken aan een buitenlands avontuur.”
Het werd een avontuur in Hamar, een stad met ruim dertigduizend inwoners, in Noorwegen. “Ik was hier eerst een paar dagen op proef. Ik kwam op een woensdag aan en ging de zaterdag erop terug. Een paar dagen later ben ik teruggevlogen en heb ik een contract getekend.” Houtkoop moest wat research doen over zijn nieuwe club. “Ik heb eerst onderzoek gedaan naar de club op Wikipedia; ben gaan kijken naar de geschiedenis van club. Mijn oud-teamgenoot Vito Wormgoor (speelt bij het Noorse SK Brann, red.) heb ik ook om ervaringen gevraagd. Hij heeft mij niet overgehaald, maar ik hoorde positieve verhalen van hem. Dat neem je mee in je besluit. Dit is voor mij een mooi avontuur. De eerste maanden zijn mij goed bevallen. Ik ben blij dat ik hier speel. Ik mag niet klagen over het leven in Noorwegen. Het enige nadeel is dat de prijzen erg hoog zijn. We proberen te kijken waar we kunnen bezuinigingen. ”
Leven in Noorwegen
Houtkoop werd geboren in Amsterdam en woont nu in Hamar. Een wereld van verschil. “Amsterdam is inderdaad mijn geboortestad, maar dat is het eigenlijk. Ik heb er verder niet veel mee. Hamar is een leuke stad. Het heeft alles wat we nodig hebben, denk aan supermarkten en een groot winkelcentrum. De stad ligt aan een groot meer, de natuur is mooi. Het is een prachtige omgeving. We mogen niet klagen", aldus de aanvaller.
Als je Hamar zegt denken sportliefhebbers mogelijk aan de Olympische Winterspelen van 1994 en schaatstoernooien. Houtkoop raadt de stad niet direct aan als vakantiebestemming: “Nee, het is leuk om het even te passeren. Als je naar Noorwegen gaat kun je beter de natuur opzoeken dan deze stad.” De aanvaller gaat er zelf ook regelmatig op uit: “We proberen ook andere steden te bezichtigen. Zo zijn we eens met de trein naar Oslo geweest. We zijn ook twee weekendjes vrij geweest. De eerste keer zijn we naar Bergen gereden, dat ligt in het westen. Het was een hele mooie route langs gletsjers, fjorden en door de bergen. In het tweede vrije weekend reden we naar het zuiden van Noorwegen. Dat heeft een totaal ander landschap dan het westen; veel meer rotsen dan bomen. Je rijdt dan prachtig langs de kust.”
Foto's: Fredrik Olastuen
Leefomgeving
Houtkoop kwam bij zijn nieuwe club in een totaal andere leefomgeving terecht. “Nu heb ik de basis Noors onder de knie. Dat is handig als je boodschappen doet of over straat loopt. Als ik iets op de club niet versta dan vraag ik het gewoon aan teamgenoten en krijg ik antwoord in het Engels. Ik ben niet de enige buitenlander bij mijn club. Er zitten hier ook nog een Spanjaard, een Nigeriaan, een Pool en een Zweed. Met hen heb ik een klik, dat is leuk. Na de training drink ik weleens een kop koffie met die jongens.”
Hamarkameratene komt uit in de Noorse Eerste Divisie. “Natuurlijk had ik op het hoogste niveau willen voetballen, maar ik ben onder de indruk van het niveau hier", vertelt Houtkoop. Uitwedstrijden zijn regelmatig avonturen op zich, vervolgt hij. "Naar Tromsdalen zijn we met het vliegtuig gegaan, dat was nieuw voor mij. Kon ik dat ook weer van mijn lijstje afstrepen. Dat soort dingen horen erbij. Als het te berijden is dan heb je weleens een busrit van zeven of acht uur, in ieder ander geval pakken we het vliegtuig."
In december loopt het contract van Houtkoop bij de Noorse club af. “Als het aan mij ligt blijf ik hier voorlopig. Ik heb het hier goed naar mijn zijn, maar de club neemt uiteindelijk de beslissing", zegt Houtkoop. “Als ik hier blijf moeten we ons in januari weer melden, het kan zijn dat er dan een flink pak sneeuw ligt. Ik ben benieuwd hoe de trainingen dan gaan.”
Houtkoop verblijft inmiddels ruim twee maanden in Noorwegen. Terug naar Nederland is hij nog niet geweest. “We hebben soms tijdens de interlandperiode een vrij weekend, maar het is vrij prijzig om dan terug te gaan naar Nederland, dan ga ik liever in Noorwegen de natuur verkennen. Een mooie roadtrip maken ofzo. Maar als het seizoen voorbij is ga ik terug naar Nederland.”

