Laatste nieuws
02.33Kijkers praten tijdens Man City - Liverpool massaal over Maria Guardiola (25)
01.10Telstar verliest thuis van FC Groningen, trainer Correia in beeld bij FC Utrecht
00.57Berghuis trekt pijnlijke conclusie over dolend Ajax: 'De basis niet goed genoeg'
00.45García: 'Ik ben dit seizoen al de derde coach, dan is er iets mis'
00.35Champions League ver weg voor Ajax na thuisnederlaag tegen Twente
00.08Berghuis wijst op topaankoop Ajax: 'Goede voetballer, maar rode draad is er niet'
00.07Ondertussen in Portugal: uitzinnige Farioli sprint het veld in
00.02Ajax heeft 25 punten minder dan vorig seizoen na 29 duels
00.02Steur laakt communicatie bij Ajax: 'Dan krijg je een domino-effect'

Gisteren

23.59García ziet Ajax 'geen normale wedstrijd' spelen: 'Dan wordt het moeilijk'
23.54Ontlading bij Van den Brom: 'Wij hebben gewoon een fantastisch team'
23.46RC Lens laat het liggen in strijd om Ligue 1-titel
23.43Nederlands getint Famalicão bezorgt Porto en Farioli flinke kater
23.43Berghuis hard over Ajax: 'We verdienen het niet, de basis is niet goed genoeg'
23.41Godts hard voor Ajax: 'Ongelooflijk waar we nu staan'
23.40City vernedert Liverpool in FA Cup (4-0), Southampton verrast Arsenal (2-1)
23.37VI Live: Farioli moet flinke domper slikken met Porto
23.35Gefrustreerde Ajax-fans zijn er helemaal klaar mee: 'De totale afgrond'
23.30Berghuis trekt met ingehouden woede pijnlijke conclusie over Ajax
23.28Kwakman wijst dissonanten aan bij Ajax: 'Zij zijn alleen maar met zichzelf bezig'
23.22Samenvattingen eredivisie: spectaculaire Saibari helpt PSV, NEC op Champions League-koers
23.22Vink en Kwakman roemen uitblinker bij Ajax-Twente: 'Geweldig, echt de baas'
23.20NEC wint van Excelsior en houdt druk op Feyenoord in strijd om plek twee
23.20AZ heeft aan twee vroege goals genoeg tegen Fortuna Sittard, rentree Clasie
23.18VI Live: Lens laat dure punten liggen in Franse titelstrijd
23.15VI Live: Ajax heeft 25 punten minder dan vorig seizoen na 29 duels
23.15Barcelona profiteert optimaal van nederlaag Real Madrid en verstevigt koppositie
23.05Invaller Driouech helpt PSV in blessuretijd aan winst, bij puntenverlies Feyenoord is titel binnen
23.04Nederlandse goal bezorgt Lazio een punt tegen Parma
23.03Barcelona doet fantastische zaken in titelstrijd en wint van Atlético Madrid
23.02Barça krijgt tiental Atlético laat op de knieën bij start van 'drieluik'
22.59FC Twente passeert Ajax na verdiende zege in Johan Cruijff Arena
22.57VI Live: slechts twee schoten op doel voor Ajax tegen FC Twente
22.57NEC legt druk bij Feyenoord in strijd om tweede plaats na zege op Excelsior
22.56Meerdink openhartig over concurrentiestrijd bij AZ: 'Kwam voor duel naar me toe'
Resultaten x
Binnenland
Foto:

Een gevoelige week op de UEFA-coëfficiëntenlijst voor Nederland

Wie het gemist heeft, moet haast wel onder een steen hebben geleefd. Doordat Ajax zich bij de laatste zestien van Europa schaarde, krijgt Nederland op de coëfficiëntenlijst van de UEFA vijf ‘bonuspunten’. Dat het Nederlands voetbal daarmee gediend is begrijpt iedereen, maar wat is er deze week precies gebeurd? We praten je bij.
30-11-2018 15:00 door Jan Willem Spaans

Waar gaat het nou allemaal over?

Kort gezegd: de elfde plaats op die UEFA-lijst, waar landen op staan gerangschikt op volgorde van hun prestaties in de Champions League en Europa League. Als die heroverd wordt, hoeft de kampioen van de Eredivisie vanaf 2020 waarschijnlijk geen voorrondes te spelen in de Champions League. Let wel: die vlieger gaat alleen op als de winnaar van de Champions League zich via de nationale competitie ook geplaatst heeft. Omdat die winnaar, meestal Real Madrid, dan twee plekken bezet houdt, schuift dat plekje op naar de nummer elf.

Dat is overigens niet de enige verandering! Nederland moet maar één plekje omhoog, en dat lijkt na dit seizoen haast niet meer mis te kunnen, en ook de Europa League wordt gunstiger. De bekerwinnaar, meestal Feyenoord, hoeft geen voorrondes te spelen. Ook de EL-deelnemer die in de competitie het hoogst eindigt, heeft voordeel: die mogen een rondje overslaan.

Met wie vecht Nederland om plek elf?

Oostenrijk, vooral! Nederland nam een voorsprong door de grote bonus die Ajax kreeg, maar het Alpenland klauwde daar al wat van terug door de zeges van Red Bull Salzburg en, onverwacht, Rapid Wien. Een zege is goed voor twee UEFA-punten per club, voor de landenranglijst worden die twee punten gedeeld door het aantal deelnemers. Dat zijn er voor Nederland én voor Oostenrijk vijf, dus een zege is goed voor 0,4 punt.

Op dit moment ligt Nederland zo’n 0,6 punt voor Oostenrijk – om andere landen hoeven we ons dit jaar niet druk te maken. Net als Ajax weet Red Bull Salzburg dat ze doorgaan naar de volgende ronde. PSV ligt er voor Nederland al uit, maar kan het voetbal toch een dienst bewijzen met een resultaat tegen Internazionale. Rapid Wien moet tegen Rangers winnen om zeker te zijn van de volgende ronde. Nederland ligt op dit moment een overwinning en een gelijkspel voor op Oostenrijk. Ajax en PSV moeten dus flink aan de bak, maar het is voor hun eigen bestwil: de kampioen hoeft de voorrondes niet in, al gaat de lijst zoals hij eind dit seizoen is pas het seizoen na volgend seizoen gelden.

Is het gedoe dan over?

Oh nee. Voor Oostenrijk vervalt een slecht seizoen(de lijst houdt maar vijf jaar bij), dus ze beginnen volgend jaar zoals het er nu uitziet met een ruime voorsprong op Nederland. Het domweg droevige Europese seizoen dat Nederland vorig jaar beleefde zal zijn nawerking de komende vier jaar nog hebben. Op basis van dat seizoen en het nog relatief goede huidige seizoen zou Nederland zich momenteel op plaats achttien terugvinden. Dan moet je kampioen zes(of acht) wedstrijden spelen voor CL-voetbal, de runner-up mag dan acht wedstrijden spelen om de Europa League te bereiken. Wie zijn club de komende jaren dus nog in Europa wil zien, zal zich nu achter Ajax en, voor nog negentig minuten, PSV moeten scharen.




Aanmelden
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
transfergeruchten Laatste: Wie is het Argentijnse Feyenoord-target Agustín Ruberto?
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.