Het lijkt een vreemd scenario. Maar de mogelijkheid is daar. Ajax kan op twaalf mei tot kampioen worden gekroond zonder ook maar één speelronde te beginnen als koploper. Een doemscenario voor Eindhoven. Een droomscenario voor Amsterdam. Om die droom levendig te houden was de overwinning op PSV zondagmiddag bijzonder welkom. De titelrace, die door velen na de remise tegen sc Heerenveen en het verlies bij Feyenoord als beslist werd gezien, kreeg een nieuwe impuls. “Maar we hebben gewoon nog niks”, verklaarde Daley Blind zondag na afloop.
KOPLOPER?
Duidelijker kan het niet. Hoon en hosanna zondag na afloop van de topper. Maar Ajax is nog altijd niet daar waar het wil zijn. Aan de top van de Eredivisie. Woensdag kan het die plek wel bereiken. Winst in Emmen maakt Ajax minimaal 24 uur lijstaanvoerder. “Maar daar zijn wij helemaal niet mee bezig. Het gaat er niet om waar je woensdag staat. Het gaat om waar je op het einde van de rit staat.” Vier keer al stond Blind op het einde van de rit met de kampioensschaal. De strijd dit seizoen is intens. De vergelijking met 2011 is dan ook snel gemaakt. Al had die jaargang een apotheose van groots formaat.

'EUROPEES' DUEL
Het lijkt voor Blind een gewoonte te zijn. Hopen op puntverlies van de koploper. In 2011 verloor FC Twente punten door toedoen van Ajax. De kampioenstrijd dit seizoen ligt buiten Amsterdamse macht. “Het enige wat wij kunnen doen is alles geven en strijden. Wij zijn zelf onze grootste tegenstander.” Al zal het Amsterdamse publiek er alles aan doen om die tegenstander uit te schakelen. De sfeer in de Johan Cruijff ArenA zondag was groots, iets wat de selectie extra krachten gaf. De vergelijking met een Europese avond was snel gemaakt. “Maar dat zijn avonden, dat brengt toch nog iets extra’s met zich mee. Woensdag in Emmen is dat weer een heel ander verhaal. Maar wij zijn nu niet in de positie om iemand te onderschatten.” De wedstrijd tegen PSV werd 'Europees' benaderd. De vrees voor puntverlies na zo'n Europese wedstrijd ligt op de loer. Ajax zal echter moed putten uit de resultaten die het na Europese duels boekte. Slechts een nederlaag.

Nu de climax van de Eredivisie nadert ligt de focus de stressbestendigheid. Welke selectie gaat het beste om met de druk. De druk die komt kijken bij een titelstrijd. Waar PSV ervaring heeft in het binnenhalen van kampioenschappen blijft Ajax op dat gebied achterblijven. Alleen Joël Veltman, Lasse Schöne en dus Daley Blind kroonden zich van de huidige Ajax-selectie in het verleden tot kampioen van Nederland. Maar de druk zal bij PSV liggen. Wetende dat Ajax voortdurend op het vinkentouw zit. Wachtend op een uitglijder van PSV. "Wij moeten alles blijven winnen. Dan zien we het wel."
Daley Blind, nu nog kroonprins. Maar bij een vijfde titel zal hij zich mogen kronen tot koning van de achtervolging. Een vijfde titel die hem buitengewoon succesvol maakt. Vijf titels in zijn laatste vijf seizoenen in het shirt van Ajax. Maar Blind blijft nuchter. “Zo ver zijn we nog helemaal niet.”

