Laatste nieuws
00.45Eerste nederlaag onder bondscoach Veurink komt hard aan bij slordig Oranje
00.05Gakpo reageert op ontslag Slot: ‘Geen enkele speler zag dit aankomen’
00.05Chelsea-flop Delap mikt bij nieuwe Londense club op hereniging

Gisteren

23.56Oranje-spelers moeten wennen aan klimaat: 'Hitte kwam als een klap in je gezicht'
23.51Tuchel gooit strijdplan niet om: 'Weersomstandigheden zijn niet drastisch genoeg'
23.43Flinke tegenvaller voor Duitsland: toptalent Karl mist WK, vervanger al opgeroepen
23.36'Spurs maakt ruimte voor Van Hecke en laat man van 25 miljoen gaan'
23.20Haaland en de zijnen pakken uit met bijzondere teamfoto: 'Noorwegen komt eraan'
22.5821 spelers van Ajax op TransferRoom gezet: 'Deze 5 namen vond ik wel opvallend'
22.50Gakpo reageert op ontslag Slot: ‘Geen enkele speler zag dit aankomen’
22.41Advocaat knipoogt over zware groepsfase Curaçao: 'Negen punten'
22.40Advocaat pakt nieuwe td van Feyenoord hard aan: "Ik vond het belachelijk"
22.37FC Utrecht strikt middenvelder voor drie jaar: 'Geen makkelijke maanden'
22.35Presidentskandidaat Real Madrid: 'Als ik win, gaan we Klopp benaderen'
22.26Oranje-vrouwen koersen af op play-offs WK-kwalificatie na pijnlijke uitglijder
22.21Hartman doet boekje open over clash met Van Persie: 'Er is iets voorgevallen'
22.20Duits toptalent Karl mist WK door spierscheuring
22.13'Paixão-clausule kan kassa Feyenoord al binnen één jaar laten rinkelen'
22.10Gullit nog altijd onder de indruk van uniek Nederlands talent: 'Het is geweldig'
22.10Update: Drama compleet voor Duitse WK-ganger, Nagelsmann roept vervanger op
22.05Aan Ajax gelinkt AZ-talent beleeft prachtige avond met debuut tegen Finland
22.00Bondscoach België tempert verwachtingen rond Lukaku: 'Hij is nog ver weg'
21.38Bozeník binnen vier minuten op geel én een goal, Kvaratskhelia trefzeker
21.38Bozeník binnen 4 minuten op geel én een goal, Kvaratskhelia trefzeker
21.35Presidentskandidaat Fenerbahçe claimt akkoord met 'door Roma begeerde' Greenwood
21.30Presidentskandidaat Fenerbahçe claimt akkoord met ‘door Roma begeerde’ Greenwood
21.30Vertrek bij Curaçao na soap hakt er nog altijd in: 'Tranen in mijn ogen staan'
21.11Cillessen wil niet meewerken aan aflevering Andere Tijden Sport: 'Te pijnlijk?'
21.10'Topscorer van de KKD kan naar Noorwegen: aanbieding al op zak'
21.10'Monaco, Frankfurt én Nottingham melden zich voor ex-Vitesse-spits van 42 miljoen'
21.00Deceptie Oranjevrouwen in Ierland, directe plaatsing voor WK ver weg
21.00Malen versus Memphis: wie wordt de spits van Oranje?
20.37Tranen bij publiekslieveling PSV na emotioneel afscheid: 'Club zit in mijn hart'
20.30Duitsland vreest voor WK-deelname Karl (18): 'Het ziet er niet goed uit'
20.30VI Oranje Podcast: 'Nederland moet een statement maken tegen Oezbekistan'
Resultaten x
Binnenland

Interview Tom Egbers: "Dit WK wordt mijn meest ingewikkelde toernooi"

De start van het WK 2022 komt steeds dichterbij. Op 20 november wordt de eerste bal getrapt in Qatar. Tom Egbers maakt het toernooi opnieuw van nabij mee. De 65-jarige anchorman van de NOS volgt Oranje ook deze keer op de voet. "Ik besef me tegelijk ook. Dit toernooi zal op het randje van steriel verlopen. Dit is geen Palermo, geen Rome en vooral geen Londen."

20-11-2022 14:00 door Sander Berends

"Nu ga ik het natellen", zegt hij als de vraag komt over het hoeveelste eindtoernooi hij in Qatar gaat meemaken. "Het WK van 1986 in Mexico was mijn eerste voor de NOS. Vanuit de studio, dat wel. In 1988 was ik erbij in Duitsland, in 1990 in Italië. In 1992 niet, toen werkte ik even niet voor de NOS (toen voor Veronica, red.). Het WK van 1994 in de Verenigde Staten heb ik vanuit de studio gedaan, net zoals het WK van 2002 in Zuid-Korea en Japan waar Oranje ontbrak. Als ik alles optel, ben ik persoonlijk bij elf eindtoernooien aanwezig geweest. Al wordt dit toernooi natuurlijk anders dan de vorige toernooien. Het meest ingewikkelde toernooi dat ik tot dusver heb bezocht."

Moreel

De problemen rond de organisatie van het WK in Qatar zijn bekend. De uitbuiting van arbeidsmigranten, de vele doden bij de stadionbouw alsmede de controle op de media. "Ik heb absoluut nagedacht of ik moest gaan of niet", vervolgt Egbers. "Er zijn voldoende redenen om moreel gezien te kiezen voor niet gaan. Maar het verslaan van een WK behoort tot mijn taken. Van de andere kant moéten we juist nu erbij zijn. De NOS verzorgt verslag vanuit de hele wereld. Het beste beeld wordt geschetst vanaf een locatie. Ook in voorgaande jaren zijn we naar toernooien gegaan waar 'iets mee was'. Maar het wordt wel het meest ingewikkelde toernooi dat ik heb meegemaakt. Ik ken de cultuur niet. Ik spreek de taal niet van de mensen die ik daar tegenkom."

Qatar is in zijn lange carrière een witte vlek. "Het Midden-Oosten heb ik slechts sporadisch bezocht. In Saudi-Arabië heb ik eens een reportage gemaakt rond Leo Beenhakker, die daar bondscoach werd (eind 1993, red.) en een complete Nederlandse staf meenam met Fritz Korbach, Wim Jansen en Monne de Wit. Voor het WK van 1990 bezocht ik Cairo, de hoofdstad van Egypte. Een van onze tegenstanders in de groepsfase destijds. De beleving was intens. Ik merkte dat de mensen ook in die landen enorm veel van voetbal houden. Het WK zou eens naar deze streek komen. Het voetbal is nu honderdvijftig jaar oud en we dachten in Europa vaak dat het ons feestje was. Het is goed dat de FIFA ook kijkt naar Azië, Afrika en nu het Midden-Oosten. Al is de keuze voor Qatar natuurlijk hoogst ongelukkig."

Terugkijkende op zijn bezochte eindtoernooien, noemt hij een moment op het WK van 1998 in Frankrijk als meest bijzonder. "Tijdens de kwartfinale tussen Nederland en Argentinië in Marseille zat ik in hetzelfde deel van het stadion als Johan Cruijff en Diego Maradona. Twee grootheden. Cruijff als analist naast me. In de wedstrijd zelf zat alles wat in een wedstrijd kan zitten. Mooie doelpunten, rode kaarten. De spanning, de sensationele afloop, maar ook de weersomstandigheden. Alles was die dag geweldig. Qua toernooi, qua totaalplaatje licht ik het WK van 2014 in Brazilië eruit. Het was keihard werken, maar de omgeving was prachtig. Om mijn hoofd even leeg te maken, ging ik op de fiets vanuit het hotel naar de Copacabana (strand in Rio de Janeiro, red.). Die afwisseling voelde goed."

Meest pure WK

Commercie speelt al decennia een enorme rol in de voetbalwereld. Een gegeven dat ook tegen het zere been van Egbers stuit. "Het meest pure en schone WK dat ik meemaakte, was dat van 1966 in Engeland. Nergens reclame-uitingen in de stadions. Elke wedstrijd in uitverkochte stadions waar geen enkele negatieve gebeurtenis is op te tekenen. Een toernooi waar Pelé en Eusebio speelden. Waar spectaculaire duels en uitslagen waren te noteren. Als ik YouTube kijk, word ik nog steeds blij als ik die beelden zie. Van dat WK zijn wij erg ver afgedreven. Tijdens de finale was ik acht jaar. Die eindstrijd ging erin als koek. Ging onder mijn huid zitten waardoor mijn liefde voor het voetbal definitief ontstond."

In Qatar moet Oranje volgens Egbers in staat worden geacht de kwartfinale te halen. "Op basis van de kwaliteiten binnen de selectie. Daarna spreekt ook de factor geluk een woordje mee. We hebben niet de meest getalenteerde spelers, maar wel de beste trainer van alle landen op het WK. In Brazilië hebben we in 2014 gezien waartoe dat kan leiden. Als finale voorzie ik echter Argentinië - Duitsland. Het is het laatste kunststukje van Lionel Messi. Hij wil ons nog iets moois laten zien." En maakt Oranje kans op de wereldtitel? "Ik acht ons niet kansloos."




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.