Laatste nieuws
11.37Sparta kampt met probleem voor duel met Feyenoord: 'Tsja, kunnen niet anders'
11.32Het gaat beginnen: zo verliepen de laatste edities van de Johan Cruijff Schaal
11.22Neem nu ook VP+: snelst en meest complete voetbalnieuws, zonder reclame
11.16Oud-Tukker Tzolis maakt indruk bij Arsenal: 'Jullie gaan van hem houden'
11.14De Telegraaf: 'Ajax vindt hem zeer interessant, hij wordt nadrukkelijk gevolgd'
10.50Waarom Eredivisie-rentree Geertruida een complexe zaak is
10.48PSV wil Geertruida, Feyenoord lijkt vooralsnog kansloos
10.31Bayern neemt geen risico: 'enthousiaste' Saibari slaat Aziatische tour over
10.26'Afscheidsborrel Mijnans? Dan ben ik niet uitgenodigd'
10.22Vermoedelijke opstellingen PSV-AZ: vraagtekens rond Eindhovens drietal
10.06NAC doet doelman Verrips aanbieding
10.00Analyse: zo gaat het nieuwe AZ eruitzien
09.45Bewondering om Ajax-transfer: 'Hij is de beste ter wereld
09.41Mourinho onder de indruk van debutant Dumfries: 'Fantastische prestatie, geweldig'
09.36Zizou-mania: eerste thuisduel met Zidane als bondscoach razendsnel uitverkocht
09.31VI Live: PSV en AZ strijden om de Johan Cruijff Schaal
09.30Versterkingen maken direct indruk bij promovendus: 'Altijd wennen, maar...'
09.25Ziggo verdedigt verplicht ESPN-pakket: 'Per huishouden minimaal één iemand blij'
09.25'Feyenoord lijkt kansloos voor Geertruida, zeer complexe operatie voor PSV'
09.18Infantino wankelt, CONCACAF zegt vertrouwen op: 'Slecht bestuur en leiderschap'
09.16Met deze nieuwe regels krijgen PSV en AZ te maken in duel om Johan Cruijff Schaal
09.01Mourinho licht Dumfries direct uit: 'Dat betekent veel voor mij'
09.00'Snel doorbraak verwacht in 'zenuwslopende strijd' om zeer gewilde Feyenoorder'
08.49Frustratie bij FC Porto: Bednarek krijgt op pijnlijke wijze gelijk
08.48Kraay voorspelt nieuwe rol Van Persie bij Feyenoord: 'Kan fantastisch uitpakken'
08.36Mauro Júnior verrast door vraag voor Johan Cruijff Schaal: 'Dat is een lastige'
08.35Hoe de voetbalwereld in een paar dagen ontplofte: dit was de week van Infantino
08.33Lewandowski schittert bij thuisdebuut en is los in de MLS
08.25'Slot zei: dit is geen beslissing van vandaag. Tijd voor daadkracht van KNVB'
08.22'Aankoopbeleid van Cruijff strookt niet meer met nieuwe realiteit bij Ajax'
08.15'Iron Man' Hancko hongerig naar prijzen
08.10Lof voor PSV-captain Mauro: 'Keileuk ventje, heeft zich geweldig ontwikkeld'
08.10Saibari moet trainingskamp Bayern laten schieten, ex-PSV'er moet debuut uitstellen
08.00Analyse: zo gaat het nieuwe PSV eruitzien
08.00LIVE: PSV en AZ trappen voetbalseizoen af met strijd om Johan Cruijff Schaal
Resultaten x
Binnenland

Helmond Sport dichtbij megastunt in KNVB Beker: "Man wat was ik boos"

"Heel Helmond zat in Utrecht. In de stad leefde iedereen al weken mee." Niet vreemd. Op 6 juni 1985 krijgt Helmond Sport als laagvlieger in de Eerste Divisie de kans om de eerste hoofdprijs in de clubhistorie te pakken. Een stunt is dichtbij. Heel dichtbij. De finale van de KNVB Beker tegen FC Utrecht gaat pas diep in de extra tijd verloren. "Waar al die minuten vandaan kwamen, weet nog steeds niemand."

14-04-2023 10:00 door Sander Berends

Net voor 22.00 uur. Op donderdag 6 juni 1985 krijgt de finale van de KNVB Beker alsnog haar climax. Subtopper FC Utrecht heeft haar handen vol gehad aan laagvlieger Helmond Sport uit de Eerste Divisie. Het duel lijkt doelpuntloos af te lopen, maar in de vierde minuut van de extra tijd kopt John van Loen een voorzet van de linkerkant van Frans Adelaar binnen: 1-0. FC Utrecht wint voor het eerst in de historie de beker en mag Europa in. Anno 2023 kan Hans Meeuwsen, de rechtsback van Helmond Sport, zich er nog kwaad over maken. "Die scheidsrechter floot zijn laatste wedstrijd."

Replay

De bewuste man is Piet Bosman, die een jaar eerder al afscheid nam als scheidsrechter. Een passend cadeau vanuit de KNVB is de bond ontgaan. De toewijzing van de finale van het bekertoernooi volgt als een soort laat goedmakertje. "Hij wilde natuurlijk dat de finale beslist werd. Had hij afgefloten na twee of drie minuten extra tijd, dan was een replay noodzakelijk geweest. Die replay had een andere scheidsrechter gefloten. Dat wilde hij niet. Man wat was ik boos", vervolgt Meeuwsen in de nieuwe extra dikke editie van ELF Voetbal. Een nummer, omgedoopt tot Stunt Special, een ode aan de verrassing. Via deze link online gemakkelijk te bestellen. Binnen twee à drie werkdagen in huis.

Naast Meeuwsen blikken Tjapko Teuben en Huub Stokmans terug op de eindstrijd die vanwege een wel erg bijzondere reden in De Galgenwaard wordt afgewerkt. Laatstgenoemde is in de eindstrijd de bewaker van Van Loen. "Achteraf begrijp ik het nog steeds niet. Ik had Van Loen in mijn zak. Drie minuten voor tijd bracht trainer Jan Brouwer Eric Keizers in. Hij moest de mandekking op Van Loen overnemen. Ik werd overgeplaatst naar de ingevallen Fred Tuinman, een rouwdouwer."

Overtreding

"Eric verloor het beslissende luchtduel. Al had de scheidsrechter kunnen fluiten voor een overtreding vanwege duwen. Maar dan was er geen winnaar gekomen." 38 jaar later dreunt de teleurstelling nog steeds na. Tjapko Teuben, die samen met Stokmans het centrum van de verdediging 93 minuten gesloten hield, vult de woorden aan. "We gaven amper iets weg. Na een halfuur scoorde Van Loen al de 1-0, maar onze doelman Wim van der Meijden werd daarbij overduidelijk gehinderd. Dat doelpunt wilde de scheidsrechter al goedkeuren, maar gelukkig greep zijn assistent (Van Dolder, red.) in."

"Wij vlogen met zijn allen op de scheidsrechter af. Anders waren we toen al het slachtoffer geworden van de arbitrage. We hielden de boel achterin goed gesloten. We speelden de hele wedstrijd compact. Onze enige manier om de beker te winnen." De eindstrijd wordt afgewerkt in Stadion Galgenwaard, de thuishaven van FC Utrecht. "We zouden eigenlijk in het stadion van PSV spelen", vertelt Teuben. Meeuwsen schuldt zijn hoofd. "Nee, toch? Volgens mij zouden we in Helmond spelen." Het komt er allemaal niet van.

Bowlingbal

Waarna te lezen is waarom de eindstrijd in De Galgenwaard plaatsvond. Net zoals een eventuele replay. Daarna volgen mooie anekdotes over het beleid van de club, waarom de spelers wegliepen uit de vergadering over de bekerpremie, de sfeer voorafgaand in Helmond, de strijd met oud-Helmond speler Johan van der Hooft, de weg naar de bekerfinale, de route van het drietal naar Helmond Sport en de reden van hun latere vertrek, wat de komst van Hans Kraay jr. naar De Braak tot stand bracht, hoe een speler zijn teen brak toen Kraay een bowlingbal liet vallen, het behulpzame karakter van René van de Kerkhof en wat heeft het drietal overgehouden aan de bekerfinale?

Het artikel over de eerste en laatste KNVB Bekerfinale van Helmond Sport is onderdeel van de nieuwe editie van ELF Voetbal. Een extra dikke editie, omgedoopt tot Stunt Special. Een ode aan de verrassingen in het voetbal. We spraken betrokkenen over de 1-4 winst van Ajax op Real Madrid in de Champions League, twee clubiconen over de KNVB Bekerwinst van PEC Zwolle tegen Ajax, vier bekerhelden van FC Wageningen die PSV de grootste thuisnederlaag uit de historie bezorgden, drie spelers die het eerste en tevens sensationele Europese avontuur van FC Groningen meemaakten en vier Limburgers die met Fortuna Sittard in het seizoen 1984/85 voor het eerst in de historie deelnamen aan de Europa Cup (II). Daarnaast aandacht voor bijzondere transfers, de Belgische stuntclub Union Saint-Gilloise en Roberto Carlos in de Kelderklasse.

ELF Voetbal nummer 4, de extra dikke Stunt Special, is bij de abonnees op de deurmat gevallen. De editie ligt ook in de winkelschappen van de supermarkten, de (kantoor)boekhandels en op vele reislocaties. Denk aan NS Stations en vliegvelden als Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is ook online te bestellen. Via deze link zo gebeurd. Binnen twee à drie werkdagen in huis. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Via deze link in een handomdraai afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
superelf Laatste: SuperELF Hedwiges Maduro: Rustige Regisseur
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.