Laatste nieuws
17.10Van der Vaart krijgt veel kritiek na weigering om bij Ajax te werken
17.05Slot neemt Salah niet mee naar Milaan voor Champions League-wedstrijd Liverpool
17.03Bom barst in België: Club Brugge ontslaat Hayen en strikt direct nieuwe trainer
17.00VP-Voetbalkantine: 'Het is terecht dat Slot Salah uit de selectie zet'
17.00Wie is Adin Licina, die Ajax uit de handen van Europese topclubs hoopt te houden?
16.55Bosz klaar voor oud-Feyenoorder: 'Ik vind hem een winnaar, een karakterspeler'
16.45Officieel: Slot zet Salah vlak voor clash tegen Inter uit Liverpool-selectie
16.34FIFA voert maatregel door: elke WK-wedstrijd sowieso twee keer onderbroken
16.30Rood bij FC Groningen na opvallende poging tot tijdrekken
16.22Fortuna Sittard hoort straf voor Hübner na donkerrode kaart tegen Ajax
16.21FCUpdate in het kort: Gözübüyük leidt Klassieker tussen Ajax en Feyenoord
16.20'Pride-wedstrijd' op WK voetbal gaat uitgerekend tussen Iran en Egypte
16.20Duidelijkheid voor Ajax en Feyenoord: KNVB stelt Klassieker-arbiter aan
16.05Grote lof voor PSV'er van Bosz: 'Zorgt ervoor dat we blijven voetballen'
16.00'FIFA dwingt Europese clubs tot betalingen aan Rusland, PSV kreeg Til-ultimatum'
15.56Controverse in Seattle: Iran en Egypte spelen 'Pride Match' op WK
15.45Ajax moet drie steunpilaren missen in Champions League-duel met Qarabag
15.45Weghorst ontbreekt in selectie Ajax voor Champions League-duel met Qarabag
15.45PSV-trainer Bosz bewondert 'tegenpool' Simeone: 'Hij moet iets bijzonders hebben'
15.40'Ik heb nog één droom, nu deze operatie ondergaan en focussen op mijn WK-missie'
15.30Nog één keer: Kento Shiogai bezorgd NEC drie punten met laat doelpunt
15.30Oranje oefent tegen Haalands Noorwegen en Ecuador in aanloop naar WK
15.25Verweij ziet Grim seizoen afmaken bij Ajax: 'Directeur zal tijd moeten krijgen'
15.25De beelden: Go Ahead-verdediger Deijl maakt zéér knullig eigen doelpunt tegen AZ
15.08Voorbereidende training met vierentwintig spelers
15.04Nederlands elftal vult weg naar WK 2026 in en maakt oefentegenstanders bekend
15.00Oranje het doel: 'Als je bij PSV speelt is dat heel normaal'
15.00Uit het oog, maar niet uit het hart: deze spelers kwamen uit voor PSV én Atlético
14.50Driessen heeft hard advies voor Slot: 'Hij is de bestbetaalde Liverpool-speler'
14.46Weet Ajax zijn eerste punten te pakken deze campagne?
14.45'Liverpool steunt Slot: Salah buiten selectie voor duel met Internazionale'
14.45Met welke elf spelers zou jij starten tegen Qarabag FK?
14.35Bosz deelt 'bewondering' voor tegenstander: 'Hij heeft iets heel bijzonders'
14.35Groningen-clubicoon nu technisch directeur: 'Zou Resink graag bij mijn club zien'
14.15PSV-aankoop Wanner imponeert El Ahmadi: 'Hij heeft wat weg van Ødegaard'
Resultaten x
Binnenland

Braziliaanse WK-ster Reinaldo naar Telstar: "We spraken met Cruijff, hij durfde het niet aan"

In 1978 verlaat hij het WK met een bronzen medaille om de nek. Negen jaar later wandelt de Braziliaan Reinaldo plotseling Sportpark Schoonenberg van Telstar op. Het begin van een avontuur dat zes competitiewedstrijden duurt. De aanvaller, in eigen land liefkozend O Rei genoemd, kan de verwachtingen nooit inlossen. "Hij kon het niet meer aan."

04-05-2023 10:00 door Sander Berends

Walter Smak ziet hem nog zo de parkeerplaats op rijden. José Reinaldo de Lima, zoals zijn volledige naam luidt, meldde zich ’s ochtends doorgaans goedgeluimd op het trainingsveld in Velsen-Zuid. "Trainer Cor van der Hart vroeg dan: ‘En Reinaldo, vandaag trainen?’, gevolgd door een glimlach. Waarop standaard het antwoord volgde: ‘Si, trainen. But no explosion’. Dan verlengde hij de warming-up tot een halfuur, voornamelijk wandelend, of hield hij de training voortijdig voor gezien. Dat leek overigens geen onwil, maar eenvoudigweg het gevolg van zijn conditie. Hij was niet fit", aldus de nu 55-jarige toenmalige linksbuiten, die liever op het middenveld speelde in de Stunt Special van ELF Voetbal.

De Koning

De extra dikke Special, via deze link handig online te bestellen, vormt een ode aan de voetbalverrassing. Niet alleen resultaten in de beker en de competitie, stuntploegen en Europese verrassingen worden behandeld. Ook zogenaamde stunttransfers komen uitgebreid aan bod. Die van Reinaldo naar Telstar valt daar absoluut onder. In eigen land is de aanvaller een grootheid. Bij Atlético Mineiro, waarvoor hij van 1973 tot en met 1985 liefst 255 doelpunten maakt, noemen ze hem O Rei. De Koning. In het nationale voetbalelftal is hij goed voor veertien treffers in 37 interlands. Op het WK van 1978 pegelt hij de belangrijke gelijkmaker tegen Zweden binnen, waardoor uitschakeling in de eerste groepsfase wordt voorkomen. Het toernooi verlaat hij met een bronzen medaille om de nek.

Reinaldo reist in het voorjaar van 1987 naar Nederland. Als groot bewonderaar van Johan Cruijff wil hij graag van dichtbij bekijken hoe de trainer van Ajax werkt, legt hij uit. Wie weet wat daaruit voortvloeit. "Ik werd gebeld door een vriend uit Belo Horizonte. Hij vroeg me of ik Reinaldo bij Ajax kon onderbrengen", vertelt Jacob Kurc, een in Amsterdam woonachtige Braziliaan, over de komst van de aanvaller. "We spraken met Cruijff, maar hij durfde het niet aan. Reinaldo kampte al enkele jaren met knieklachten. Daar bleef hij mee sukkelen. In Brazilië was er destijds weinig medische kennis."

Pijnvrij

"Hij onderging uiteindelijk een operatie in de Verenigde Staten. Reinaldo was weer pijnvrij, maar Cruijff achtte het risico te groot." Ajax heeft met de Fin Petri Tiainen en de Schot Alistair Dick bovendien al het maximale aantal van twee buitenlandse spelers onder contract. "Cruijff tipte ons Telstar, destijds een satellietclub van Ajax." Kurc spreekt met Cor van der Hart. "Een aardige, maar strenge trainer. Hij vond Reinaldo’s komst oké."

"Hij heeft acht maanden bij mij in huis in het centrum van Amsterdam gewoond. Ik had op dat moment drie restaurants, waaronder één in Groningen, en een café. Ik had het erg druk, maar bracht hem elke dag naar Velsen-Zuid en haalde hem weer op. Later gingen verhalen rond dat hij te laat kwam of niet kwam, maar die verhalen bestrijd ik. Ik ben zo ingeburgerd dat ik weet dat Nederlanders altijd op tijd zijn. Ik heb Reinaldo nooit een minuut te laat bij het stadion afgezet. Reinaldo was geen Romário, die wel vaak te laat kwam. Hoe Reinaldo thuis was? Een vrolijke jongen, vol grapjes."

In het artikel onthult Kurc de eigenlijke reden waarom Reinaldo na tien maanden weer moest gaan voetballen, welke lucratieve transfer hem eerst door de neus werd geboord, wat Reinaldo buiten het voetbal deed en hoe zijn einde bij Telstar tot stand kwam. Ook licht hij hun laatste contacten toe. Smak vertelt vanuit spelersoogpunt over het verwachtingspatroon van Reinaldo en diens daadwerkelijke indruk in de kleedkamer. Over zijn inbreng tijdens wedstrijden, over de ontwikkeling die hij meemaakte en licht verhalen toe die over hem rondgingen. Programmamaker Erik Dijkstra vertelt over het bijzondere bezoek namens Bureau Sport aan Rio de Janeiro, waar hij en medepresentator Frank Evenblij voor meerdere verrassingen kwamen te staan.

Het volledige artikel over Reinaldo en zijn bijzondere transfer naar Telstar is onderdeel van de nieuwe editie van ELF Voetbal. Een extra dikke editie, omgedoopt tot Stunt Special. Een ode aan de verrassingen in het voetbal. We spraken betrokkenen over de 1-4 winst van Ajax op Real Madrid in de Champions League, drie oud-spelers van Helmond Sport over de eerste en laatste KNVB Bekerfinale van de club, vier bekerhelden van FC Wageningen die PSV de grootste thuisnederlaag uit de historie bezorgden, vier Limburgers die met Fortuna Sittard in het seizoen 1984/85 voor het eerst in de historie deelnamen aan de Europa Cup (II), drie spelers die het eerste en tevens sensationele Europese avontuur van FC Groningen meemaakten en twee clubiconen die met PEC Zwolle de sensationele 5-1 winst in de KNVB Bekerfinale tegen Ajax bewerkstelligden. Daarnaast aandacht voor bijzondere transfers, de Belgische stuntclub Union Saint-Gilloise en de komst van Keisuke Honda naar VVV-Venlo.

ELF Voetbal nummer 4, de extra dikke Stunt Special, is bij de abonnees op de deurmat gevallen. De editie ligt ook in de winkelschappen van de supermarkten, de (kantoor)boekhandels en op vele reislocaties. Denk aan NS Stations en vliegvelden als Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is ook online te bestellen. Via deze link zo gebeurd. Binnen twee à drie werkdagen in huis. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Via deze link in een handomdraai afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.