Laatste nieuws
15.36'Feyenoord speelt een heel slechte wedstrijd, Ajax is heer en meester'
15.35Ajax-fans unaniem over 'verademing' tegen Feyenoord: 'Wat een heerlijke speler'
15.25LIVE: Ajax halverwege op voorsprong in vermakelijke Klassieker
15.25BBC meldt nieuws rondom Tomiyasu-deal: 'Die optie heeft hij bij Ajax niet'
15.14El Ahmadi lovend over ontwikkeling Feyenoorder: 'Hij wordt steeds completer'
15.11Bastien acht maanden na beroerte terug bij Fortuna: 'Ik was er bijna niet meer'
15.08Vink ziet voordeel voor Ajax tegen Feyenoord: 'Dat vind ik echt heel raar'
15.05Opmerkelijk: Ajax-speler loopt flinke wond op bij juichen na goal in Klassieker
14.55Heerenveen boekt bij Sparta tweede uitzege en wipt op doelsaldo over Rotterdammers
14.45PSV met de schrik vrij tegen Heracles in doelpuntenfestijn en is winterkampioen
14.45Belgische krant bevestig transfernieuws: Belgische jeugdspeler richting Ajax
14.45Van Persie voelt extra lading van De Klassieker: 'Ik zag teleurgestelde koppies'
14.45Mo Ihattaren geeft tegenstander uit het niets een kus en krijgt lovende woorden
14.45Praat mee op VP: drie Nederlanders in de basis bij Udinese tegen Napoli
14.40Grim spreekt vertrouwen uit in nieuwe Ajax-diamant: 'Doet hem niet veel'
14.35Praat mee op VP: Sunderland met Brobbey en Roefs in basis tegen Newcastle United
14.25ESPN-analisten unaniem eens over spitsendiscussie Ajax: 'Hij is de beste'
14.15Praat mee op VP: Crystal Palace - Manchester City
14.06'Sinds aanstelling van Grim gaat het beter, maar we hebben weinig kunnen genieten'
14.06Heerenveen steekt Sparta voorbij door klinkende zege op Het Kasteel
13.55Ajax-fans snappen niets van passeren één speler: 'Dan wil je gewoon niet winnen'
13.54Praat mee op VP: Nottingham Forest - Tottenham Hotspur
13.48Keuzes Van Persie gekraakt: 'Vind Feyenoord geen kampioensteam'
13.45Smaakmaker Feyenoord staat voor eerste Klassieker: 'Beetje een klein kind'
13.30Praat mee op VP: FC Twente - Go Ahead Eagles
13.22Grim verrast met opstelling Ajax: 17-jarig talent start in De Klassieker
13.15Feyenoord-duo onderuit gehaald door El Ahmadi: 'Daardoor verloren'
13.10Valente hoopt dat kleine Luciano in de Klassieker naar boven komt
13.05Feyenoord-aanvaller op zoek naar eerste goal in topduel: 'Arne Slot zei altijd...'
12.54Kraay spot Godts van Cambuur en prijst verdediger: 'Hij is beter dan Sutalo'
12.45Eredivisie-doelman doet opvallende sollicatie: 'Wie weet sta ik nu op het lijstje'
12.43Bekend familielid Jordi Cruijff reageert op Ajax-geruchten: 'Spreek hem vaak'
12.35Ajax-huurling Rijkhoff imponeert op nieuwe positie: 'Echt heel goed'
12.17Maduro lyrisch over Ajax-jongelingen: 'Daar gaan ze heel veel plezier aan beleven'
12.15Supporters Feyenoord vol vertouwen naar Klassieker: 'Hij maakt een hattrick'
Resultaten x
Binnenland

Peter Larsson: "Johan Cruijff wilde me van Ajax naar FC Barcelona halen"

Johan Cruijff zag in hem de ontbrekende schakel in het hart van de verdediging. Vertrouwen dat Peter Larsson niet schond. Als kersverse aanwinst leidde hij Ajax met doelpunten in de kwartfinale en halve finale in 1988 naar de eindstrijd van de Europa Cup II. Daarin was de Zweed de enige buitenlandse speler aan Amsterdamse zijde. Twee jaar later veroverde Larsson onder Leo Beenhakker de landstitel. Na zijn afscheid van het profvoetbal in 2002 werd het stil rond zijn persoon. "Ik word nog weleens herkend door Nederlanders die hier komen schaatsen. Al gebeurt dat steeds minder vaak."

30-08-2024 14:00 door Sander Berends

Johan Cruijff was verantwoordelijk voor de komst van Larsson, die in 1987 met IFK Göteborg de UEFA Cup won door na twee wedstrijden af te rekenen met het Schotse Aberdeen, naar Ajax. "Vergeet niet dat wij toen semiprofs waren. Het Zweedse voetbal kende geen clubs met fullprofs. Ik werkte overdag in een sportzaak in Göteborg, gespecialiseerd in tennis. Om vier uur trainden we", vertelt Larsson in ELF Voetbal nummer 9, die deze week is verschenen en via deze link ook handig online is te bestellen.

FC Barcelona

"Een jaar eerder wonnen we in de halve finale van de Europa Cup I met 3-0 van FC Barcelona. De return verloren we met dezelfde cijfers. In de verlenging in Camp Nou maakte Stefan (Pettersson, red.) de 3-1, maar de scheidsrechter keurde het doelpunt af. Hij zag als enige dat het buitenspel was. Na strafschoppen verloren we. Die zomer wilde FC Porto me aantrekken, maar IFK Göteborg liet me niet gaan."

"In de zomer van 1987 wonnen we met Zweden in de EK 1988-kwalificatie met 1-0 van Italië. Ik scoorde. Vijf maanden later verloren we daar door twee treffers van Gianluca Vialli met 2-1. Als verdediger maakte ik opnieuw het Zweedse doelpunt. Die zomer had ik meegespeeld met een Wereldelftal op Wembley tegen een team met de beste spelers uit de Engelse competitie. Dat vormde de aftrap van diverse activiteiten rond het honderdjarige bestaan van de Football League. Ik speelde samen met Michel Platini, Diego Maradona en Gary Lineker. Terry Venables was onze coach."

Vakantie

"Cruijff zag die wedstrijd ook. Het seizoen loopt in Zweden vanwege het klimaat altijd tot eind november. Ik gaf bij de clubleiding aan dat ik openstond voor een buitenlands avontuur. Met een vriend ging ik op vakantie naar de Canarische Eilanden. Daar werd ik gebeld door iemand van de clubleiding. 'Je bent verkocht aan Ajax', vertelde hij me. Ik antwoordde dat ik daar zelf ook graag inbreng in had. 'Maar je wil toch naar het buitenland?', was de reactie. Ik belde mijn zaakwaarnemer Börje Lantz, die in Porto woonde. Hij adviseerde me op de Canarische Eilanden te blijven terwijl hij de situatie onderzocht."

Het Ajax-gevoel ontwikkelde zich echter snel. "Ajax had een prachtig team, net de Europa Cup II gewonnen. Het leek me de ideale club. Ik reisde naar Amsterdam, sprak met Arie van Eijden (directeur algemene zaken, red.) en tekende een contract. Ik vloog snel terug naar Zweden om spullen op te halen en betrok een hotel in Amsterdam."

Excuses

"Ik had een goede band met Cruijff, maar helaas maakte ik hem maar een paar maanden mee. Nog voordat hij diezelfde dag naar de clubleiding stapte, vertelde hij me in vertrouwen dat hij ging stoppen. 'Het bestuur snapt niets van voetbal', zei hij. Hij had in de winterstop twee spelers willen kopen. Naast mij een spits, Clive Allen van Tottenham Hotspur. Toen hij met die naam bij het bestuur was aangekomen, hadden ze gevraagd wie Clive Allen was. Zo kon hij niet werken. Hij maakte excuses naar mij toe."

"In de zomer van 1989 wilde Cruijff me naar FC Barcelona halen. Ik had het zo goed naar mijn zin bij Ajax, voelde me zo op mijn gemak; ik wilde niet weg. We hadden een hele goede ploeg. Bovendien was ik in mei geopereerd aan mijn schouder, waardoor ik niet direct inzetbaar was. Cruijff begreep me. Hij ging op zoek naar een vervanger en kwam uit bij Ronald Koeman van PSV. Ronald hapte wel toe."

Sjakie Wolfs

In het uitgebreide interview in ELF Voetbal vertelt Larsson ook over de details die hij op latere leeftijd nog van Cruijff leerde, door welke tip van Cruijff hij twee keer scoorde in de Europa Cup II, waarom Ajax de finale in 1988 had moeten winnen, wat zijn hoogtepunten waren uit zijn tijd bij Ajax, wat hij leerde van assistent Barry Hulshoff, de bijzondere band met materiaalman Sjakie Wolfs, waar hij woonde in zijn periode bij Ajax, met welke spelers hij optrok, waarom hij uiteindelijk vertrok bij Ajax, waarom zijn trainerscarrière maar zo kort duurde, hoe hij in Falun belandde, over zijn drie kinderen en tenslotte over zijn huidige leven.

Het volledige interview met Peter Larsson is te lezen in ELF Voetbal nummer 9. Daarin ook een prachtige reportage over en met Arne Slot uit Liverpool, datzelfde tekenden we op bij sc Heerenveen waar Robin van Persie als hoofdtrainer is begonnen. We bezochten voor een laatste maal het fameuze Goodison Park van Everton en keken met André Ooijer terug op zijn prachtige carrière en spraken over zijn huidige leven als ondernemer. We gingen op bezoek op de Faeröer bij de enige Nederlandse profvoetballer daar, Jelle van der Heyden. Wat mag Feyenoord verwachten van haar nieuwe Argentijnse spits Julián Carranza? Topschaatser Patrick Roest spreekt over zijn voetbalpassie, Philippe Sandler over zijn inspiratiebronnen en Mats Rots komt aan bod als talent. En meer!

ELF Voetbal is deze week automatisch bij de abonnees op de deurmat gevallen. De editie is ook verkrijgbaar bij de bekende supermarkten, in de (kantoor)boekhandels en op de vertrouwde reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is natuurlijk ook handig online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Een abonnement nemen is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch thuisgestuurd. Via deze link handig afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.