Laatste nieuws
16.15'Selectie Manchester United helemaal klaar met kritiek van clubicoon Paul Scholes'
16.08Duidelijkheid voor Ajax en Feyenoord: KNVB stelt Klassieker-scheidsrechter aan
16.05Grote lof voor PSV'er van Bosz: 'Zorgt ervoor dat we blijven voetballen'
16.00'FIFA dwingt Europese clubs tot betalingen aan Rusland, PSV kreeg Til-ultimatum'
15.56Controverse in Seattle: Iran en Egypte spelen 'Pride Match' op WK
15.45Ajax moet drie steunpilaren missen in Champions League-duel met Qarabag
15.45Weghorst ontbreekt in selectie Ajax voor Champions League-duel met Qarabag
15.45PSV-trainer Bosz bewondert 'tegenpool' Simeone: 'Hij moet iets bijzonders hebben'
15.40'Ik heb nog één droom, nu deze operatie ondergaan en focussen op mijn WK-missie'
15.30Nog één keer: Kento Shiogai bezorgd NEC drie punten met laat doelpunt
15.30Oranje oefent tegen Haalands Noorwegen en Ecuador in aanloop naar WK
15.25Verweij ziet Grim seizoen afmaken bij Ajax: 'Directeur zal tijd moeten krijgen'
15.25De beelden: Go Ahead-verdediger Deijl maakt zéér knullig eigen doelpunt tegen AZ
15.04Nederlands elftal vult weg naar WK 2026 in en maakt oefentegenstanders bekend
15.00Oranje het doel: 'Als je bij PSV speelt is dat heel normaal'
15.00Uit het oog, maar niet uit het hart: deze spelers kwamen uit voor PSV én Atlético
14.50Driessen heeft hard advies voor Slot: 'Hij is de bestbetaalde Liverpool-speler'
14.46Weet Ajax zijn eerste punten te pakken deze campagne?
14.45'Liverpool steunt Slot: Salah buiten selectie voor duel met Internazionale'
14.45Met welke elf spelers zou jij starten tegen Qarabag FK?
14.35Bosz deelt 'bewondering' voor tegenstander: 'Hij heeft iets heel bijzonders'
14.35Groningen-clubicoon nu technisch directeur: 'Zou Resink graag bij mijn club zien'
14.15PSV-aankoop Wanner imponeert El Ahmadi: 'Hij heeft wat weg van Ødegaard'
14.15'Dick Schreuder zou heel goede trainer voor Ajax zijn qua voetbalfilosofie'
14.09Ajax toont interesse in transfervrije Tomiyasu
14.05VP-Voetbalkantine: 'Ajax moet werk maken van de komst van Tomiyasu'
14.02De beelden: prachtig eerbetoon voor David di Tommaso in Galgenwaard
13.55Driessen mengt zich in Timber-discussie: 'Bijlow zijn contract loopt ook af'
13.45Italiaanse kranten zijn unaniem over Noa Lang na topper Napoli - Juventus
13.40Verweij gaat in op geruchten rond Tomiyasu: 'Is bij Ajax aangeboden, maar...'
13.12Zomeraanwinst PSV gaat in op geruchten: 'Nooit iets gehoord over Real Madrid'
13.00Eredivisie-degradant weet niet te imponeren: 'Poep in de broek, lijkt soms wel'
12.55Til blikt lachend terug naar bizar opstootje tussen Slot en Simeone
12.45Liverpool-icoon neemt het op voor Slot: 'Salah heeft zichzelf voor gek gezet'
12.45'Ajax ruikt kans bij Bayern München: talentvolle aanvaller mag vertrekken'
Resultaten x
Binnenland

Royston Drenthe, van Real-wit naar zorg-wit: "Ik kan me behoorlijk druk maken om het welzijn van mensen"

Eens droeg Royston Drenthe het koninklijk wit van Real Madrid. Tegenwoordig draagt hij geen kicksen maar de werkschoenen van zorgmedewerkers. Met de opmerkelijke carrièreswitch helpt hij niet alleen anderen, maar zeker ook zichzelf. "Het geeft zoveel voldoening als je aan de eind van de dag thuiskomt en weet dat je iemand aandacht en hulp hebt kunnen geven."

01-11-2024 14:00 door Sander Berends

Ongeveer vier jaar geleden was Drenthe zoekend in het leven. De voetbalcarrière verliep anders dan gehoopt en gedacht. Een burn-out trof hem; een avontuur bij de Spaanse clubs Racing en Real Murcia nam dat niet weg. Terug in Nederland wachtte enkel een zwart gat op hem. "Ik wist het niet meer. Ja, ik wist een ding: ik moet het voetbal achter mij laten. Afscheid nemen van mijn wereld. Dat was een van de moeilijkste momenten van mijn leven", vertelt hij tegenover onze medewerker Steven Walter in ELF Voetbal nummer 11, de Special omgedoopt tot Na(ast) de Bal Special. Een extra dikke editie over Carrièreswitches van (oud-)profs, die via deze link handig online is te bestellen.

Prikjes

"En ik was niet voorbereid op die tijd na het voetbal. Gedurende mijn carrière wezen zoveel mensen op dat einde. 'Bereid je voor', zeiden ze. Velen gaven steekjes en prikjes om me te motiveren om daar alvast mee bezig te zijn. Ik luisterde niet. Jong als ik was dacht ik alleen maar: het komt wel goed. Het liep toch anders. Dus tja, wat moest ik doen?"

Het antwoord kwam van mensen dicht bij hem. Zijn moeder, zus, tante en zwager werken al jaren in de zorg. Net als vrienden van hem. Een van hen zag Drenthe worstelen met het leven. "Hij vroeg waarom ik niet wat cursussen ging doen voor een baan in de zorg. Het werk in die sector is enorm breed. Hij zag mij dat werk wel doen. Ik volgde twee opleidingen, om te laten zien dat ik bekwaam was voor het werk als zorgondersteuner en -beveiliger. Het was een schot in de roos. Het geeft zoveel voldoening als je aan de eind van de dag thuiskomt en weet dat je iemand aandacht en hulp hebt kunnen geven. Ik ben een gevoelsmens die zich behoorlijk druk kan maken om het welzijn van mensen."

Nooit een prater

Het zware werk heeft Drenthe geholpen om een ander mens te worden. "Als het nodig is, zijn de ondersteuners de sterke arm voor de verplegers. We proberen echter zoveel mogelijk pratend situaties te de-escaleren. Zoals gezegd is mijn mond mijn sterkste wapen. Dat heb ik ontwikkeld, want ik was nooit een prater. Ik was altijd het type dat dingen wegstopte. Ik zou het allemaal zelf wel oplossen, maar dat lukte niet. Toen ik zelf in een dal kwam, moest ik dus wel praten om bepaalde problemen uit mezelf te krijgen. Leren waar verdriet vandaan kwam en zo."

"Ik was ongeduldig en erg kritisch naar mijzelf toe. Gaf mezelf vaak de schuld van de situaties waarin ik verzeild raakte. Zelfinzicht krijgen. Bereid zijn pijn te voelen en zo weer stappen in het leven leren maken. Als jongen kon ik vaak niet uitleggen waarom ik mij voelde zoals ik mij voelde. Door life coaching en therapie leerde ik praten. Daardoor en door dit werk in de zorg bleek er een 'andere' Royston te zijn. Iemand die leerde dat je pas dingen kunt loslaten als je praat of hulp aanvaardt. Dat is de les die ik wil meegeven aan de cliënten die op mijn pad komen."

In het artikel haalt Drenthe ook voorbeelden aan van extreme situaties die hij tijdens zijn werk meemaakt, waarom bepaalde wonderen de wereld niet uit zijn, hoe zijn status als oud-topvoetballer helpt in zijn werk, op welke manier hij met een tbs-patiënt aan de praat komt, de druk waarmee medewerkers in de zorg te maken hebben, hoe (oud-)collega's reageren op zijn huidige werk en wanneer hij met een voldaan gevoel thuiskomt.

In de extra dikke Na(ast) de bal Special van ELF Voetbal spraken we ook John van Beukering over zijn bijzondere leven na het voetbal, net als Kew Jaliens. We gingen op bezoek op de huidige werklocaties van oud-profs Remco Torken, Willem van der Ark, Fons Mallien, Ramon Zomer en Michel Adam. We spraken met betrokkenen over het ondernemershart van Johan Cruijff, het bijzondere leven van de Turkse (ex-)volksheld Hakan Sükür en de weg (en ondergang) naar het presidentschap van George Weah. We maakten overzichten van voetballers die (een deel van) hun leven in de cel doorbrachten, die in de politiek gingen en die een restaurant begonnen. En nog veel meer!

De extra dikke ELF Voetbal Na(ast) de bal Special valt bij de abonnees automatisch in de brievenbus. De editie is ook verkrijgbaar bij de vertrouwde supermarkten, bekende (kantoor)boekhandels en op reislocaties als Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is ook online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch op de deurmat. Via deze link zo afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.