Laatste nieuws
15.40Suriname stelt Henk ten Cate aan als nieuwe bondscoach
15.36'Feyenoord speelt een heel slechte wedstrijd, Ajax is heer en meester'
15.35Ajax-fans unaniem over 'verademing' tegen Feyenoord: 'Wat een heerlijke speler'
15.25LIVE: Ajax halverwege op voorsprong in vermakelijke Klassieker
15.25BBC meldt nieuws rondom Tomiyasu-deal: 'Die optie heeft hij bij Ajax niet'
15.14El Ahmadi lovend over ontwikkeling Feyenoorder: 'Hij wordt steeds completer'
15.11Bastien acht maanden na beroerte terug bij Fortuna: 'Ik was er bijna niet meer'
15.08Vink ziet voordeel voor Ajax tegen Feyenoord: 'Dat vind ik echt heel raar'
15.05Opmerkelijk: Ajax-speler loopt flinke wond op bij juichen na goal in Klassieker
14.55Heerenveen boekt bij Sparta tweede uitzege en wipt op doelsaldo over Rotterdammers
14.45PSV met de schrik vrij tegen Heracles in doelpuntenfestijn en is winterkampioen
14.45Belgische krant bevestig transfernieuws: Belgische jeugdspeler richting Ajax
14.45Van Persie voelt extra lading van De Klassieker: 'Ik zag teleurgestelde koppies'
14.45Mo Ihattaren geeft tegenstander uit het niets een kus en krijgt lovende woorden
14.45Praat mee op VP: drie Nederlanders in de basis bij Udinese tegen Napoli
14.40Grim spreekt vertrouwen uit in nieuwe Ajax-diamant: 'Doet hem niet veel'
14.35Praat mee op VP: Sunderland met Brobbey en Roefs in basis tegen Newcastle United
14.25ESPN-analisten unaniem eens over spitsendiscussie Ajax: 'Hij is de beste'
14.15Praat mee op VP: Crystal Palace - Manchester City
14.06'Sinds aanstelling van Grim gaat het beter, maar we hebben weinig kunnen genieten'
14.06Heerenveen steekt Sparta voorbij door klinkende zege op Het Kasteel
13.55Ajax-fans snappen niets van passeren één speler: 'Dan wil je gewoon niet winnen'
13.54Praat mee op VP: Nottingham Forest - Tottenham Hotspur
13.48Keuzes Van Persie gekraakt: 'Vind Feyenoord geen kampioensteam'
13.45Smaakmaker Feyenoord staat voor eerste Klassieker: 'Beetje een klein kind'
13.30Praat mee op VP: FC Twente - Go Ahead Eagles
13.22Grim verrast met opstelling Ajax: 17-jarig talent start in De Klassieker
13.15Feyenoord-duo onderuit gehaald door El Ahmadi: 'Daardoor verloren'
13.10Valente hoopt dat kleine Luciano in de Klassieker naar boven komt
13.05Feyenoord-aanvaller op zoek naar eerste goal in topduel: 'Arne Slot zei altijd...'
12.54Kraay spot Godts van Cambuur en prijst verdediger: 'Hij is beter dan Sutalo'
12.45Eredivisie-doelman doet opvallende sollicatie: 'Wie weet sta ik nu op het lijstje'
12.43Bekend familielid Jordi Cruijff reageert op Ajax-geruchten: 'Spreek hem vaak'
12.35Ajax-huurling Rijkhoff imponeert op nieuwe positie: 'Echt heel goed'
12.17Maduro lyrisch over Ajax-jongelingen: 'Daar gaan ze heel veel plezier aan beleven'
Resultaten x
Binnenland

Bert van Marwijk: "Het voelde niet heel lekker om mijn shirt uit te lenen"

Aan het Oranje-shirt van Bert van Marwijk zijn een paar bijzondere verhalen verbonden. Ten eerste is het een tastbaar bewijs van zijn minuten (45 in totaal) als A-international. Het was 'getuige' van het debuut van Heini Otto, die per toeval op Schiphol werd gedoopt tot Oranje-speler. Ten slotte was de trainer van de WK-finalist van 2010 bang dat hij het shirt definitief kwijt was door perikelen rondom het Nationaal Voetbalmuseum. "Heel vervelend als je te goeder trouw iets afstaat en mensen verkopen het. Echt verschrikkelijk."

17-01-2025 14:00 door Sander Berends

Terug naar mei 1975. Het seizoen liep op zijn einde en op de voetbalagenda stond voor het Nederlands elftal nog een vriendschappelijke wedstrijd op het programma. In Belgrado wachtte Joegoslavië. De jonge twintiger Bert van Marwijk uit de Deventer volkswijk De Worp was verguld met zijn uitverkiezing door bondscoach George Knobel. "Het waren de laatste weken van mijn tijd bij Go Ahead Eagles. Met ingang van het nieuwe seizoen zou ik uitkomen voor AZ’67. Ook toen was het best bijzonder dat een Go Ahead-speler werd opgeroepen voor Oranje", vertelt Van Marwijk tegenover onze medewerker Steven Walter in de Shirtspecial, een extra dikke editie die via deze link handig online is te bestellen.

Voortdurend geblesseerd

"Vroeger had je geen nationale jeugdelftallen. Wel was er een UEFA-elftal voor jongeren tussen de zestien en achttien jaar oud. Daarnaast was er het landelijk militaire elftal en Jong Oranje. Die doorliep ik allemaal. Bijna overal heb ik het maximale aantal wedstrijden gespeeld. Dus een logisch vervolg was het Nederlands elftal. Probleem was alleen dat ik voortdurend geblesseerd was aan mijn knie. Daar kwam later ook nog mijn rug bij, waardoor ik steeds naast een uitverkiezing greep."

Toch kwam die uitnodiging uit Zeist alsnog. Het team dat zou afreizen naar Joegoslavië miste flink wat vedetten van het WK 1974. Dat betekende dat enkele jongelingen, onder wie dus Van Marwijk, de kans kregen zich te laten zien in Oranje. De pers schreef gekscherend over een 'scholierenteam'. Ondanks die kwalificatie was Van Marwijk trots, zo tekende dagblad De Vrije Zeeuw in mei 1975 op uit de mond van de aanvaller. "Toch ben ik blij dat ik vandaag mag spelen. En niet alleen om te bewijzen dat ik een plaats verdien in de Oranje-selectie, maar ook omdat ik in het stadion van Rode Ster wil laten zien dat volgend seizoen AZ de opmars in de binnenlandse competitie gaat voortzetten."

Bommetje barstte

Een bommetje barstte in de groep toen Wim Rijsbergen op de dag van vertrek een boodschap had van sterkhouder Willem van Hanegem. De Kromme zei geblesseerd te zijn en bedankte voor het duel. Bondscoach Knobel zat met de handen in het haar, maar op Schiphol zag hij kans om de opengevallen plek in de selectie alsnog op te vullen. FC Amsterdam-speler Heini Otto gaf namelijk doelman Jan Jongbloed een lift naar de luchthaven. "Zou jij toevallig een interland willen spelen?", vroeg Knobel aan de Amsterdammer. En zo geschiedde dat Otto, net als de latere bondscoach, toch een interland achter zijn naam heeft staan.

In Belgrado mocht Van Marwijk, ten overstaan van 25 duizend toeschouwers, aan de aftrap verschijnen. Het werd geen succesverhaal. "We verloren kansloos, met 3-0. Zelf speelde ik behoorlijk slecht. Mijn directe tegenstander was Ivan Buljan. Een toprechtsback. Hij speelde bij Hamburger SV, dat toen furore maakte in Europa. Trouwens, die gehele Joegoslavië-ploeg was heel sterk. Na 45 minuten zat het erop voor mij. Na de rust hoefde ik niet terug te keren in het veld."

Marktplaats

In het interview vertelt Van Marwijk welke andere debutant voor hem in het veld kwam, met welke international hij veel optrok, hoe hij als bondscoach debutanten benaderde, hoe zijn uitgeleende shirt aan het Nationaal Voetbalmuseum kwijtraakte, het plotseling op Marktplaats belandde en de zoekactie die daarna werd opgezet en natuurlijk komen zijn schoonzoon Mark van Bommel en kleinzoon Ruben van Bommel, die bij AZ speelt, aan bod.

Het interview met Bert van Marwijk is te lezen in de Shirtspecial van ELF Voetbal. Net als het bijzondere verhaal van twee andere eenmalige internationals, Mario Been en Nicky Hofs. In het extra dikke nummer ook interviews met Wim Kieft over onder meer voetbalshirts, met shirtverzamelaar en oud-Ajax perschef David Endt en ook oud-topscheidsrechter Björn Kuipers heeft enorm veel shirts bewaard die mooie anekdotes opleveren. We maakten een overzicht van de elf duurste voetbalshirts ter wereld, een overzicht van de meest bijzondere shirtsponsors en de levende clubiconen Sjaak Troost en Ben Wijnstekers komen aan het woord over een leven lang Feyenoord. Een verhaal over Vintage Koning Héctor Bellerín, over modekoning en keeper Jorge Campos en de Braziliaanse club waarvan Real Madrid haar witte shirt overnam. En nog veel meer!

De ELF Voetbal Shirtspecial is bij onze abonnees automatisch op de deurmat gevallen. De extra dikke editie ligt ook in de schappen van de vertrouwde supermarkten, bij de bekende (kantoor)boekhandels en op vele reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en de NS-treinstations. De editie is uiteraard ook handig online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Voor 15.00 uur besteld, betekent nog diezelfde dag verstuurd. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch op de deurmat. Via deze link handig afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.