Laatste nieuws
16.10'Selectie Manchester United helemaal klaar met kritiek van clubicoon Paul Scholes'
16.05Grote lof voor PSV'er van Bosz: 'Zorgt ervoor dat we blijven voetballen'
16.00'FIFA dwingt Europese clubs tot betalingen aan Rusland, PSV kreeg Til-ultimatum'
15.45Ajax moet drie steunpilaren missen in Champions League-duel met Qarabag
15.45Weghorst ontbreekt in selectie Ajax voor Champions League-duel met Qarabag
15.45PSV-trainer Bosz bewondert 'tegenpool' Simeone: 'Hij moet iets bijzonders hebben'
15.40'Ik heb nog één droom, nu deze operatie ondergaan en focussen op mijn WK-missie'
15.30Nog één keer: Kento Shiogai bezorgd NEC drie punten met laat doelpunt
15.30Oranje oefent tegen Haalands Noorwegen en Ecuador in aanloop naar WK
15.25Verweij ziet Grim seizoen afmaken bij Ajax: 'Directeur zal tijd moeten krijgen'
15.25De beelden: Go Ahead-verdediger Deijl maakt zéér knullig eigen doelpunt tegen AZ
15.04Nederlands elftal vult weg naar WK 2026 in en maakt oefentegenstanders bekend
15.00Oranje het doel: 'Als je bij PSV speelt is dat heel normaal'
15.00Uit het oog, maar niet uit het hart: deze spelers kwamen uit voor PSV én Atlético
14.50Driessen heeft hard advies voor Slot: 'Hij is de bestbetaalde Liverpool-speler'
14.46Weet Ajax zijn eerste punten te pakken deze campagne?
14.45'Liverpool steunt Slot: Salah buiten selectie voor duel met Internazionale'
14.45Met welke elf spelers zou jij starten tegen Qarabag FK?
14.35Bosz deelt 'bewondering' voor tegenstander: 'Hij heeft iets heel bijzonders'
14.35Groningen-clubicoon nu technisch directeur: 'Zou Resink graag bij mijn club zien'
14.15PSV-aankoop Wanner imponeert El Ahmadi: 'Hij heeft wat weg van Ødegaard'
14.15'Dick Schreuder zou heel goede trainer voor Ajax zijn qua voetbalfilosofie'
14.09Ajax toont interesse in transfervrije Tomiyasu
14.05VP-Voetbalkantine: 'Ajax moet werk maken van de komst van Tomiyasu'
14.02De beelden: prachtig eerbetoon voor David di Tommaso in Galgenwaard
13.55Driessen mengt zich in Timber-discussie: 'Bijlow zijn contract loopt ook af'
13.45Italiaanse kranten zijn unaniem over Noa Lang na topper Napoli - Juventus
13.40Verweij gaat in op geruchten rond Tomiyasu: 'Is bij Ajax aangeboden, maar...'
13.12Zomeraanwinst PSV gaat in op geruchten: 'Nooit iets gehoord over Real Madrid'
13.00Eredivisie-degradant weet niet te imponeren: 'Poep in de broek, lijkt soms wel'
12.55Til blikt lachend terug naar bizar opstootje tussen Slot en Simeone
12.45Liverpool-icoon neemt het op voor Slot: 'Salah heeft zichzelf voor gek gezet'
12.45'Ajax ruikt kans bij Bayern München: talentvolle aanvaller mag vertrekken'
12.25Zijn Perisic en Mauro inzetbaar tegen Atlético Madrid? 'Dat gaat goed'
12.05Scheidsrechters in Champions League aangesteld: PSV kan rekenen op ervaren arbiter
Resultaten x
Binnenland

De reden dat FC Barcelona en Liverpool niet meedoen aan het WK clubteams

Het WK voor clubteams is inmiddels bijna een week bezig. Op het vernieuwde toernooi in de Verenigde Staten strijden de beste clubs van elk continent om de titel. Europese grootmachten als Manchester City, Real Madrid en Bayern München zijn van de partij, terwijl clubs als FC Barcelona en Liverpool ontbreken. Wat is de reden dat deze bekende namen niet meedoen aan het eindtoernooi?

19-06-2025 12:00 door Julian Heijtbrink

Het toernooi heeft dit jaar een volledige metamorfose ondergaan. Het aantal deelnemers werd uitgebreid van zeven naar 32 teams. Ook de opzet veranderde. Het WK wordt niet langer jaarlijks gehouden, maar vindt voortaan eens in de vier jaar plaats. Daarnaast is ook de manier van kwalificatie aangepast. Waar voorheen alleen de kampioenen van elk continent werden uitgenodigd, wordt de selectie nu gebaseerd op prestaties over een periode van vier jaar. De UEFA kreeg twaalf startbewijzen toegewezen. Vier daarvan gingen naar de winnaars van de Champions League in 2021, 2022, 2023 en 2024, respectievelijk Chelsea, Real Madrid, Manchester City en nogmaals Real Madrid. De overige tickets zijn vergeven op basis van het UEFA-clubcoëfficiëntensysteem.

Op basis van prestaties in Europa over de afgelopen vier seizoenen zouden Liverpool en FC Barcelona in theorie zeker in aanmerking komen voor deelname. Toch ontbreken beide clubs. De reden ligt in een belangrijke regel van de FIFA: per land mogen maximaal twee clubs deelnemen aan het toernooi. Hierop bestaat slechts één uitzondering. Wanneer drie of vier van de Champions League-winnaars uit één land afkomstig zijn, mogen zij allen deelnemen. In het geval van Liverpool had dit gekund als de club de finale van 2022 had gewonnen in plaats van Real Madrid. Omdat dat niet gebeurde, zijn Chelsea en Manchester City de twee Engelse afgevaardigden. Daardoor blijft er voor Liverpool, ondanks goede prestaties, geen plek over.

Voor FC Barcelona ligt het net iets anders. Ook de Catalanen presteerden naar behoren in zowel Spanje als Europa, maar het eerste Spaanse startbewijs ging naar Real Madrid als winnaar van de Champions League in 2022 en 2024. Atlético Madrid verdiende het tweede Spaanse ticket op basis van de vierjarige UEFA-ranking. Daardoor is Barcelona, ondanks een sterke positie op die ranglijst, uitgesloten van deelname aan deze eerste editie van het vernieuwde WK voor clubteams. Liverpool en FC Barcelona zijn overigens niet de enige clubs die hinder ondervinden van de nationale limiet van twee deelnemers. Op de UEFA-ranking staat Liverpool op de achtste plaats en FC Barcelona op de twaalfde. Toch zijn zij gepasseerd vanwege de landregel. Borussia Dortmund (zesde) en Bayern München (derde) vertegenwoordigen Duitsland, terwijl RB Leipzig, dat elfde staat, dus ook buiten de boot valt.

Ajax is op diezelfde lijst de hoogst geklasseerde Nederlandse club. De Amsterdammers staan negentiende met 39.000 punten. Ter vergelijking: Juventus, de laatste UEFA-deelnemer aan dit toernooi, bezet de veertiende plek met 47.000 punten. Voor Ajax werd deelname mede onmogelijk gemaakt door het mislopen van Champions League-voetbal in het seizoen 2023/24. Zonder dat gemis had de club wellicht deel kunnen nemen aan deze eerste editie van het vernieuwde mondiale clubtoernooi.




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.