Laatste nieuws
00.02'Antman mag vertrekken bij Rangers FC, eerste club meldt zich voor ex-GAE-speler'

Gisteren

23.34Arteta volgt Slot op als Manager van het Seizoen in de Premier League
23.27Gullit komt superlatieven tekort: 'Zo ongekend goed, kan bijna niet'
23.25Glasner hoopt op 'perfect afscheid' bij Crystal Palace met Conference League-winst
23.15'Noa Lang kiest nieuwe agent en hakt knoop door over toekomst bij Napoli'
23.04Ron Jans deelt pensioenplannen: 'Daar verheug ik me op, behalve de tandarts'
22.55Florentino Pérez strijdt in juni voor 24ste jaar als Real Madrid-president
22.52Derksen steunt ING-campagne tegen online haat: 'Dit moet je serieus nemen'
22.43Driessen verwacht deze 'verrassing' in WK-selectie Oranje, Gijp: 'Echt?!'
22.32Zechiël bespreekt toekomst bij FC Utrecht: 'Niet mijn eerste optie'
22.12Update: Pepi, Dest en Tillman in definitieve selectie voor WK met Verenigde Staten
22.10Pepi, Dest en Tillman spelen WK in eigen land met Verenigde Staten
22.05Jan Mulder verbaast Rondo-tafel met beste speler ter wereld
22.03Braziliaanse media eensgezind over gesprekken Corinthians en Memphis
22.00Chris Woerts plaatst vraagtekens bij KNVB-besluit: 'Dat komt onrechtvaardig over'
21.52KNVB trekt verhuisplannen in: Oranje blijft voorlopig in Zeist
21.50Bizarre racisme-onthulling: 'De ultra's daar wilden geen donkere speler'
21.47Pepi en Dest in WK-selectie Verenigde Staten, ook oud-PSV'er Tillman opgeroepen
21.43Ajax-fans gaan vertrekker niet missen: 'Ga lekker weg, maakte geen indruk'
21.42'Optimisme bij Corinthians over nieuw contract Memphis neemt toe'
21.32'Manchester City bereid recordbedrag te betalen voor Engelse middenvelder’
21.31Buitenspel: Godts deelt ideale Oranje-voorhoede en ruimt plek in voor Ajax-collega
21.17Hearts-aanvoerder Shankland maakt overstap naar concurrent Rangers
21.07City lijkt United af te troeven, Summerville genoemd bij AS Roma
20.56WK 2026 komt eraan: dit zijn de selecties die tot dusver bekendgemaakt zijn
20.55'Corinthians en Memphis naderen akkoord en tekenen voor WK nieuw contract'
20.41Saibari en Salah-Eddine in WK-selectie Marokko, Ajax- en Feyenoord-parel vallen af
20.29Targhalline en El Karouani ontbreken in WK-selectie Marokko
20.20KNVB wijzigt regels: clubs met licentieproblemen mogen seizoen altijd uitspelen
20.15'Droomtarget van Barça wil vertrekken, vraagprijs van 150 miljoen euro'
20.14Vardy (39) weet van geen ophouden: 'Spits aast op terugkeer naar Premier League'
20.10Clubicoon en tweevoudig Gouden Bal-winnaar Putellas vertrekt bij Barcelona
20.08Kieft vergelijkt oud en modern topvoetbal: 'De echte toppers hadden meegekund'
20.07'Álvarez weigert contract te verlengen en informeert Atlético over vertrekwens'
20.07'Door Barcelona begeerde Álvarez informeert Atlético over vertrekwens'
Resultaten x
Buitenland
Foto:

Schalke 04, de vierde Nederlandse topclub, is 114

Veel Europese topclubs hebben historische successen aan Nederlanders te danken. Bij Arsenal staat Dennis Bergkamp in brons vereeuwigd voor de hoofdingang. Noem de naam Cruijff in Barcelona en menig volwassen man is tot tranen geroerd. In Milaan lichten ogen op bij Rijkaard, Van Basten en Gullit. Maar geen buitenlandse club is zo met Nederland verbonden als Schalke 04.
04-05-2018 14:46 door Jan Willem Spaans

De Knappen, zo genoemd naar een Duits woord dat voor mijnwerkers gebruikt wordt, vergelijkbaar met Koempels in Nederland, vieren vrijdag hun 114e verjaardag. Dat komt op een uiterst gunstig moment, de ploeg uit Noordrijn-Westfalen staat op de drempel van een eerste Champions League-deelname in jaren. Een puntje bij FC Augsburg dit weekend volstaat voor de ploeg van Domenico Tedesco, die bovendien weer eens boven rivaal Borussia Dortmund kunnen eindigen.

Het zijn ook de Europese prestaties die de club haar Nederlandse randje hebben meegegeven. In de jaren ’90 bood commerciële televisie het Nederlandse voetbalpubliek langzamerhand de kans om op brede schaal kennis te maken met onder meer het Duitse voetbal, een privilege dat voorheen was voorbehouden aan mensen in de grensstreek. Schalke veroverde veel Nederlandse harten met voetbal dat voornamelijk draaide om inzet en duelkracht, geleid door een Nederlander.

Wie op zoek is naar een koempel(of Knappen)mentaliteit, kan natuurlijk prima Huub Stevens om een boodschap sturen. De Limburger had bij Roda JC prima aan de weg getimmerd en kreeg derhalve ook over de grens een kans bij de natuurlijke grote broer van de club. Hij bouwde in het oude Parkstadion, een toevluchtsoord waar destijds al veel Nederlandse supporters hun voetbal bekeken, aan een internationaal georganiseerde ploeg die Euro-Fighter genoemd werd in de Duitse pers. Het hoogtepunt van die groep, met onder meer Youri Mulder en Johan de Kock, was de UEFA Cup-winst in 1997. In de finale werd het grote Internazionale verslagen.

 

Op dat moment bestond er al een Nederlandse fanclub van Schalke. Die was niet, zoals misschien voor de hand zou liggen, opgericht in de Nederlandse mijnstreken in Zuid-Limburg. Nee, geografie bepaalde dat de banden vanuit het nabijgelegen Enschede werden aangehaald. Supportersvereniging Blau und Weiss Enschede is nu iedere thuiswedstrijd present in de VELTINS-Arena, en de UEFA Cup-wedstrijden een jaar of tien geleden mondden uit in een waar volksfeest. In de Bundesliga ligt wel ook het grootste trauma van de club.

Schalke heeft zich sinds 1958 geen kampioen van Duitsland meer mogen noemen en won dus ook de Bundesliga nog nooit sinds die competitie in 1963 van start ging. Schalke werd zes keer tweede, maar zal nooit meer zo dichtbij komen als in 2001. Zelf had de ploeg in de laatste wedstrijd in het Parkstadion keurig gewonnen en HSV leek Bayern niet het ene benodigde puntje voor de schaal toe te laten. Totdat Patrik Andersson diep in blessuretijd een vrije trap na een terugspeelbal in het net ramde. Zelfs de verhuizing naar het hypermoderne nieuwe stadion kon die pijn niet begraven.

Daarna ging het een tijdje slecht met de club, tot op het punt dat de ploeg in 2011 op een handjevol punten van de rode streep eindigde. In tegenstelling tot de rode Nederlandse buren, die deze week bij gebrek aan sympathie binnen de eigen landsgrenzen werden overstelpt met steunbetuigingen vanuit Gelsenkirchen, bleef Schalke voor de Bundesliga behouden. Op zaterdag 12 mei zal Blau und Weiss Enschede weer present zijn voor Schalke – Eintracht Frankfurt, vermoedelijk een wedstrijd waarin een feestje gevierd kan worden.




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.