Laatste nieuws
19.10Voormalig VVV-trainer Glen De Boeck (54) overleden na hersenbloeding
19.10PSV ontvangt angstgegner Atlético: zo verliepen de eerdere ontmoetingen
19.05VoetbalPrimeur lanceert VP+: het snelst en meest compleet, zonder reclame
19.00Aston Villa roept Nederlander uit tot speler van de maand november
18.50Opvallend: Atlético-trainer Simeone loopt plotseling weg uit perszaal PSV
18.35Driessen vreest voor PSV-ster: 'Die verklaring van Koeman vond ik wel dodelijk'
18.30WK-stad Seattle organiseert 'pride-wedstrijd' bij duel tussen Iran en Egypte
18.25Ajax-speler werkt op lachspieren van Kieft: 'Ik vond het weer heerlijk'
18.17'Liverpool speurt markt af naar Konaté-opvolgers en omcirkelt één naam'
18.10Van Hanegem ziet Ajax-sterkhouder 'heel gek doen': 'Kan aardig voetballen, maar..'
18.05Bosz voorspelt 'moeilijkste' CL-duel voor PSV: 'Dat is levensgevaarlijk'
18.05'Zorgwekkend: Barça-ster mentaal in zwaar weer, vraagteken of hij nog zal spelen'
18.03'Ontslag Alonso dichterbij dan ooit: Real spot nu al potentiële opvolger'
18.00Betaaldvoetbalclubs willen strafrechtelijke vervolging bij ongeregeldheden
17.45Slot neemt Salah niet mee naar Milaan voor Champions League-wedstrijd Liverpool
17.31De Mos overtuigd: 'Voor het eerst is PSV favoriet op het allerhoogste niveau'
17.30Eredivisie- en KKD-clubs richten zich massaal tot politiek: 'Doe mee, steun ons'
17.25Live Transfers: ADO verlengt sterkhouder, Liverpool wil shoppen in Italië
17.09Van Hanegem tempert verwachtingen Feyenoord-uitblinker: 'Wordt nooit Maradona'
17.03Bom barst in België: Club Brugge ontslaat Hayen en strikt direct nieuwe trainer
17.00VP-Voetbalkantine: 'Het is terecht dat Slot Salah uit de selectie zet'
17.00Wie is Adin Licina, die Ajax uit de handen van Europese topclubs hoopt te houden?
16.55Bosz klaar voor oud-Feyenoorder: 'Ik vind hem een winnaar, een karakterspeler'
16.45Officieel: Slot zet Salah vlak voor clash tegen Inter uit Liverpool-selectie
16.34FIFA voert maatregel door: elke WK-wedstrijd sowieso twee keer onderbroken
16.30Rood bij FC Groningen na opvallende poging tot tijdrekken
16.22Fortuna Sittard hoort straf voor Hübner na donkerrode kaart tegen Ajax
16.21FCUpdate in het kort: Gözübüyük leidt Klassieker tussen Ajax en Feyenoord
16.20Duidelijkheid voor Ajax en Feyenoord: KNVB stelt Klassieker-arbiter aan
16.05Grote lof voor PSV'er van Bosz: 'Zorgt ervoor dat we blijven voetballen'
16.00'FIFA dwingt Europese clubs tot betalingen aan Rusland, PSV kreeg Til-ultimatum'
15.56Controverse in Seattle: Iran en Egypte spelen 'Pride Match' op WK
15.45Ajax moet drie steunpilaren missen in Champions League-duel met Qarabag
15.45Weghorst ontbreekt in selectie Ajax voor Champions League-duel met Qarabag
15.45PSV-trainer Bosz bewondert 'tegenpool' Simeone: 'Hij moet iets bijzonders hebben'
Resultaten x
Column

Ik, Van der Sar

Je denkt meteen 'hé, hij hier'. Da's toch even wennen. Edwin van der Sar pareert tegenwoordig complexe vraagstukken van tv-presentatoren.

14-09-2011 22:33 door Redactie ELF Voetbal

Goede visagie, maar de kapper stond in de file. Je ziet het meteen. Maar als je Tom Egbers bent, durf je er ook niets van te zeggen.
De NOS heeft er alles aan gedaan om de status van Edwin van der Sar aan te halen. Honderd duels, vijftig keer de nul, twee keer de CL gewonnen en 1523 ballen gestopt. Maar dat kunnen er ook 1534 zijn geweest. Je weet gewoon dat iemand bij de NOS lasogen heeft van het turven.

Het debuut van de recordinternational van Oranje, woensdagavond als analyticus bij de NOS, was grappig. Je ziet Edje met gemaakt zelfvertrouwen afwachten. 'Zoals je vroeger de aanval van de tegenpartij bespiedde, zo doe je dat met Egbers ook.' Je hoort het hem bij zichzelf denken. 

Dan, de eerste vraag. Edje oogt kalm en geeft zijn eerste analyse: 'Als je hier naartoe rijdt, heb je toch een beetje wedstrijdspanning. Het is toch je eerste keer.' Egbers knikt begrijpelijk. Geen speld tussen te krijgen. 'Maar je kijkt natuurlijk ook met een schuin oog naar Manchester United?' Edje lacht en denkt bij zichzelf hoe je je hier uit moet lullen. 'Als je weet waar de schermen staan, kun je daar wel een oog op houden ja.'

Egbers excuseert zich tegenover de debutant en vraagt Youri Mulder iets te roepen over Ajax.  Je voelt dat Tom ongemakkelijk op zijn stoel heen en weer schuift. Snel over naar een vraaggesprekje met Frank de Boer, denk je. En ja hoor. 'We willen overwinteren, dus dit is een cruciaal duel want volgende keer moeten we uit naar Madrid. Dus moeten we daarna zes punten of vier pakken tegen Zagreb", zegt de Ajax-trainer.

Je vraagt je af hoe hier in de studio op gereageerd wordt. Gelukkig komt Tom weer in beeld. Hij zegt dat het Ajax van nu op zeven plaatsen anders is dan het Ajax van vorig seizoen in de eerste CL-wedstrijd. Je hoopt echt dat Edje nu wat mag zeggen. Gelukkig, dat is zo. 'Er zit verschil tussen een uit en een thuiswedstrijd. Real Madrid is een heel sterke tegenstander. Frank gaat van eigen kracht uit en zet de lijn voort die hij is ingezet.'
Duidelijke taal. Je bent blij dat er geen spelden in de studio in Hilversum liggen.

Net als je denkt dat tv-analyticus zijn helemaal niet zo lastig is, durft Tom het aan. Een moeilijke vraag. Sinds Edje gestopt is met voetballen, weet je dat hij op zondagavond naar één tegen 100 kijkt. 'Een moeilijke vraag, dan kun je toch een escape inzetten?' Het schiet door je hoofd, maar je moet antwoorden op de vraag over collega-keeper Kenneth Vermeer. 'Hij is voetballend goed, al moet hij het iets meer van zijn reacties hebben. De Champions League is een mooie test. Ajax speelt met een vast team in een vaste samenstelling. Dus daar vertrouw je op als keeper. Je hoeft niet zenuwachtig te worden.'
Terwijl de wedstrijd begint, zapt de directeur van de speldenfabriek weg, je weet het zeker.

Tijdens de eerste helft denk je voortdurend naar welk scherm Edje kijkt. Je zou ook wel een bitterbal met hem willen eten. Wat een wereldkeeper was het ook. Je herinnert je ineens dat je in de B1 (SVLV - Foreholte) tegen hem gescoord hebt. Met een kopbal.

Daar is Tom weer. 'Het is rust'. Youri analyseert dat er nog niet gescoord is. 'En Lyon is gevaarlijk op de counter?' Tom kijkt naar Edwin. 'Twee of drie keer komen ze er gevaarlijk uit. Dat weet je. Uit een corner mag je de bal niet verliezen. Dan kom je in de problemen. Deze moet erin eigenlijk', analyseert de 130-voudig international de beste Franse kans in de eerste helft. Ook Sulejmani ontkomt niet aan het vlijmscherpe oordeel van Van der Sar. Je voelt dat hij een beetje boos is dat de Serviër naast kopte vlak voor rust. 'Je moet 'm wel in de hoek spelen. Want die keeper die is goed dus waarschijnlijk wil je 'm iets te ver koppen.'
Je kijkt er niet meer van op als de directeur van de speldenfabriek het faillissement aanvraagt.

Terwijl Ajax de duimschroeven aandraait, schenk je een biertje voor jezelf in. Je bent blij dat Edwin ook mag drinken nu hij gestopt is met voetbal. Je gunt hem zijn biertje.

Ondanks enkele hachelijke momenten in de slotfase blijft het 0-0. Je weet zeker dat er meer in had gezeten. Maar ook dat hij net zo makkelijk aan de andere kant had kunnen vallen. Je bent benieuwd hoe dat geanalyseerd wordt. Jan Vertonghen is ontevreden en zegt tegen Jack dat Lyon een uitgekookt team is. 'Maar we hadden kunnen winnen. Teveel slechte passes en foute keuzes'. In de Studio knikt Edwin. 'Je hoopt dat je die ene kans die je krijgt zelf maakt. Maar zij hadden 'm er ook in kunnen leggen dus dan denk je dat 0-0 toch beter is dan 1-1.'

Frank de Boer zegt dat Ajax een lesje in omschakeling heeft gehad en je bent het met hem eens. Want je denkt zelf ook verstand van voetballen te hebben. 'Als je spits in de bal komt en de middenvelders diep gaan, trek je het hele veld open', legt Frank uit. Je ziet het niet, maar je weet gewoon dat Jack buiten beeld staat te knikken.

Nog eenmaal terug naar de studio. Tom vraagt Edwin meteen weer naar Vermeer: 'Ik vond dat Kenneth goed speelde'. Je valt van je stoel als je het hoort. Edwin praat over zichzelf in de ik-vorm. Je had het gewoon niet meer verwacht. Al na een wedstrijd is Edwin van der Sar gegroeid in zijn rol als analyticus, concludeer je terecht.


Arnout Verzijl




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.