Laatste nieuws
08.18Drama voor PSV en Oranje: Jerdy Schouten met brancard van het veld
08.15VI Live: dag start met IJsselderby, kraker in Italië
08.07'Klasse apart' bij PSV en felle kritiek op één man bij Ajax: dit schrijft de pers
08.00Comeback met een nieuwe nier: 'Tweede kans in het leven gekregen'
07.39Complete verbazing in Ajax-kamp: 'De vijfde plaats? Het is eigenlijk ongelooflijk'
07.37García opvallend kortaf over Ajax-spits: 'Hij heeft andere kwaliteiten'
07.30VI Live: FC Volendam kan PSV helpen tegen Feyenoord
07.22Belangrijke Ajax-speler neemt het op voor Gloukh: 'Goede voetballer, maar...'
07.18Hoofdrolspeler van Ajax weigert ESPN te woord te staan na nederlaag tegen Twente
07.06Berghuis en García loven Twente na Ajax-zeperd: 'Beste Eredivisie-team van 2026'
06.16Cruciaal duel in vrouweneredivisie: PSV heeft fitte voorhoede, Ajax gretige jonkies
06.15Tegenvallende Sterling moet zich nu laten zien bij Feyenoord: kan hij het nog?
06.00Toen Ronald Koeman toeleefde naar zijn laatste WK als speler
01.10Telstar verliest thuis van FC Groningen, trainer Correia in beeld bij FC Utrecht
00.57Berghuis trekt pijnlijke conclusie over dolend Ajax: 'De basis niet goed genoeg'
00.45García: 'Ik ben dit seizoen al de derde coach, dan is er iets mis'
00.35Champions League ver weg voor Ajax na thuisnederlaag tegen Twente
00.07Ondertussen in Portugal: uitzinnige Farioli sprint het veld in
00.02Ajax heeft 25 punten minder dan vorig seizoen na 29 duels
00.02Steur laakt communicatie bij Ajax: 'Dan krijg je een domino-effect'

Gisteren

23.59García ziet Ajax 'geen normale wedstrijd' spelen: 'Dan wordt het moeilijk'
23.54Ontlading bij Van den Brom: 'Wij hebben gewoon een fantastisch team'
23.46RC Lens laat het liggen in strijd om Ligue 1-titel
23.43Nederlands getint Famalicão bezorgt Porto en Farioli flinke kater
23.43Berghuis hard over Ajax: 'We verdienen het niet, de basis is niet goed genoeg'
23.41Godts hard voor Ajax: 'Ongelooflijk waar we nu staan'
23.40City vernedert Liverpool in FA Cup (4-0), Southampton verrast Arsenal (2-1)
23.37VI Live: Farioli moet flinke domper slikken met Porto
23.35Gefrustreerde Ajax-fans zijn er helemaal klaar mee: 'De totale afgrond'
23.30Berghuis trekt met ingehouden woede pijnlijke conclusie over Ajax
23.28Kwakman wijst dissonanten aan bij Ajax: 'Zij zijn alleen maar met zichzelf bezig'
23.22Samenvattingen eredivisie: spectaculaire Saibari helpt PSV, NEC op Champions League-koers
23.22Vink en Kwakman roemen uitblinker bij Ajax-Twente: 'Geweldig, echt de baas'
23.20NEC wint van Excelsior en houdt druk op Feyenoord in strijd om plek twee
23.20AZ heeft aan twee vroege goals genoeg tegen Fortuna Sittard, rentree Clasie
Resultaten x
Column

Van der Vaart is nog steeds een fenomeen

ELF Voetbal onderhoudt een samenwerking met www.Catenaccio.nl. Hierop staan achtergrondverhalen over de (inter)nationale voetbalwereld. Wekelijks verschijnt één artikel op ELF Voetbal. Dit keer over Rafael van der Vaart, nog steeds een fenomeen!
27-10-2009 12:00 door Redactie ELF Voetbal

Plots zag ik het boek weer op de boekenkast staan; Rafael Ferdinand van der Vaart fenomeen. Broederlijk naast hem staat zijn geestelijk voorvader; Hendrik Johannes Cruijff fenomeen, waarop zijn biografie gedeeltelijk gebaseerd is. Wat een rotvergelijking eigenlijk voor een 21-jarige voetballer, want groter dan Cruijff word je toch niet. Het is ook niet helemaal met Van der Vaart gelopen zoals we toen allemaal hoopten. Het fenomeen dat eerst de meest populaire Godenzoon was, is nu een fenomeen dat, als we mazzel hebben, zo'n kwartier per week te zien is. Het is niet de betekenis van fenomeen die Mark van den Heuvel destijds bedoelde in zijn biografie, maar ach wat scheelt het. Ik veeg een laagje stof van het boek, gelukkig lacht Raffie me vijf jaar later nog steeds toe; Van der Vaart is nog steeds een fenomeen.

Al bladerend kom ik plots langs een opmerkelijke quote: "Het is gewoon niet reëel om van een linksmid te verwachten dat hij alle doelpunten maakt. Kijk naar Wesley Sneijder, die speelde in de beslissende kwalificatiewedstrijd tegen Schotland de meest fantastische wedstrijd uit zijn hele carrière. Ik durf hier te zeggen dat hij nooit meer zo'n wedstrijd speelt. Alles lukte, alles kwam aan en alles ging erin. Maar dan speelt hij een oefenwedstrijd tegen de Verenigde Staten en dan is het zogenaamd dramatisch. Terwijl het helemaal niet dramatisch was, het was gewoon een mindere wedstrijd. Wesley haalde het 'Schotland-niveau' niet, lees ik dan. Maar hoe kan je dat nou schrijven? Gerelateerd aan die wedstrijd, speelt hij nooit meer goed. Dat is hetzelfde als over mij zeggen: 'Die Van der Vaart maakt nooit meer zo'n mooi doelpunt als tegen Feyenoord'. Maar dat is gebeurd, dat is klaar. Nu is nu en morgen is morgen."

Het is op zijn minst een pijnlijke quote. Van der Vaart slaat weliswaar de spijker op zijn kop, maar het is wel het pijnlijke verhaal van zijn carrière tot nu toe. Hij speelde te snel te goed, hij was te snel volwassen, hij was te snel die dragende speler. In zijn tweede en derde seizoen bij de selectie van Ajax liep hij als middenvelder bijna één op één qua doelpunten, een onvoorstelbare prestatie. Natuurlijk gaan wij, domme voetbalfans en domme voetbaljournalisten, dan wat van hem verwachten. Hij was de ideale man om het Nederlandse voetbal te redden. Het zat hem alleen nooit echt mee. Als hij een paar wedstrijden goed speelde, dan raakte hij namelijk steevast geblesseerd. Keer op keer kwam hij terug en iedere keer riepen we: "Hij is minder dan voor zijn blessure". Op karakter kwam Van der Vaart echter altijd terug en na een carrière van acht seizoenen bij Ajax en HSV, kwam dan eindelijk zijn droomtransfer naar Real Madrid.

Ook in het land van zijn moeder ging Van der Vaart als een vliegende van start. Hij scoorde bij zijn debuut en in zijn derde wedstrijd leidde hij Real Madrid met een hattrick, waaronder een schitterende hakbal, met 7-1 langs Sporting Gijón. De supporters sloten hem meteen in de armen, maar het klassieke probleem diende zich aan. Van der Vaart haalde nooit meer het niveau van zijn fenomenale pot tegen Sporting en toen de vorm van Real Madrid tegenviel, kreeg Van der Vaart de zwarte piet. Het leed stapelde zich op en toen zich thuis ook nog vreselijke problemen voordeden, was het probleem niet meer te overzien. Een mens zou onder minder leed kunnen bezwijken.

Van der Vaart bezwijkt echter nooit. Als hij weg moet bij Real Madrid, omdat er enkele grote aankopen gedaan moesten worden, maakt hij zich niet druk; Sylvie is veel belangrijker. Als ze hem proberen weg te pesten door hem geen rugnummer te geven, dan heeft hij daar totaal geen boodschap aan. Als hij vervolgens toch moet blijven, dan doet hij dat omdat zijn vrouw in Madrid behandeld wordt. Juist die Van der Vaart is niet te beroerd om die thuissituatie in de steek te laten, om als 71-voudig (!) international gewoon naar Australië af te reizen voor zijn 72e interland, nota bene als vervanger van Ibrahim Afellay! We horen hem ook niet klagen als hij vervolgens slechts 26 minuten mee mag doen. Ondertussen zat één van zijn ploeggenoten met een hersenschudding te twitteren bij een concert.

Rafael van der Vaart vecht wel voor de kansen die hij krijgt, hij is een echte strijder. Niet zeuren, maar voetballen is het motto. Daarnaast is hij ook nog steeds een fenomenale voetballer. Een jongen die met één dieptepass, één voorzet, één schot of één magistrale actie de wedstrijd kan beslissen. Een voetballer met een fenomenaal linkerbeen, een ongelofelijke werklust en een fantastisch spelinzicht. Ook fysiek heeft hij al meerdere malen aangetoond makkelijk met de top mee te kunnen en zelfs op een controlerende positie kan hij goed uit de voeten. Het enige wat Van der Vaart nodig heeft om zijn carrière dat laatste zetje te geven, is een klein beetje geluk. De druk moet wat van zijn schouders, hij moet de rust in zijn hoofd hebben en geen blessures krijgen. Dan is Van der Vaart voor iedere verdedigende middenvelder een nachtmerrie. Ergens heb ik het gevoel dat Van der Vaart, juist nu zijn situatie zo uitzichtloos is, eindelijk weer als vanouds kan gaan presteren. Tussen de vermoeide supersterren kan hij wel eens onze ster gaan worden in Zuid-Afrika, al was het alleen maar omdat ik het hem zo gun. Van der Vaart is namelijk nog steeds een fenomeen op voetbalschoenen.




Aanmelden
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
transfergeruchten Laatste: Wie is het Argentijnse Feyenoord-target Agustín Ruberto?
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.