Laatste nieuws
17.05RKC-doelman Van Osch pakt twee penalty's en verzekert de volgende ronde van de play-offs
17.03De Jong kan niet wachten op WK en bespreekt in Engeland potentie van Oranje
17.00'Lukaku aangeboden in de Premier League: Napoli-vertrek lijkt aanstaande'
16.50Farioli valt op in Italië: 'Forse clausule staat overstap naar topclub in de weg'
16.48'Scherpen speelt zich door goed seizoen in de kijker van club uit topcompetitie'
16.40Almere City klopt FC Den Bosch opnieuw en gaat door in promotiestrijd
16.35'PSV informeert in Kroatië naar verdediger met Barcelona-verleden'
16.30Eredivisie-uitblinker hint op langer verblijf: 'Het liefst blijf ik in Nederland'
16.23Maduro wijst pijnpunt Ajax aan: 'Bij Twente en NEC kan ik dat zo opnoemen'
16.21Clubtopscorer Vermeij neemt Dresden bij de hand in Duitse degradatiestrijd
16.20Praat mee op VP: opstelling van NAC vol verrassingen tegen Utrecht
16.15VI Live: Utrecht - NAC begonnen, Verbruggen in de fout op St. James' Park
16.15Praat mee op VP: PSG geeft veel spelers rust met het oog op CL-tweeluik
16.15VI Live: Verbruggen in de fout op St. James' Park
16.06VI Live: Bayern thuis met 0-2 achter tegen hekkensluiter Heidenheim
16.02Buitenspel: zoontje Dusan Tadic verovert Ajax-harten na bekerwinst vader
15.58VI Live: alle ogen op FC Utrecht - NAC Breda
15.50Almere City vloert FC Den Bosch opnieuw en treft De Graafschap
15.50Kassa rinkelt bij Ajax vanwege promotie Ipswich en Akpom naar Premier League
15.49Almere City zet stap richting promotie en wint ook returnwedstrijd tegen Den Bosch
15.48Steur noemt zijn voorbeelden: 'Eigenlijk al voor mijn tijd'
15.40Kraay is 'verliefd': 'Opwindend, niet al te tactisch, maar wel aanvallend...'
15.40Praat mee op VP: Vier Nederlanders in de basis bij Newcastle United - Brighton
15.31Ipswich promoveert, Wrexham-sprookje halt toegeroepen
15.26Kassa rinkelt in Amsterdam door promotie Ipswich Town
15.26Ajax juicht na Championship-ontknoping: Engelse miljoenen naar Amsterdam
15.26Ajax ziet miljoenen binnenstromen door promotie Ipswich Town
15.25VI Live: FC Den Bosch vecht voor wat het waard is tegen Almere
15.20Praat mee op VP: West Ham United met Summerville op bezoek bij Brentford
15.10Praat mee op VP: Twee Nederlanders in de basis bij Wolves - Sunderland
15.05Rollercoaster van emotie in uitvak en kleedkamer van Roda JC: 'We zijn met elkaar'
15.00Praat mee op VP: Bayern München - Heidenheim
14.55PSV jaagt in Amsterdam op uitrecord na ijzersterk seizoen buitenshuis
14.51VI Live: man in vorm Godts mikt op bijzondere statistiek tegen PSV
14.50Hélène Hendriks gaat vijfjarig contract tekenen: 'Ik heb de knoop doorgehakt'
Resultaten x

Hertha BSC 125: een kroniek van een Traditionsverein

Het is een rode draad door het Europese voetbal: clubs uit de hoofdstad zijn vaak niet de meest succesvolle van hun land. Vooruit, in Nederland wel, alsook in België en Spanje. Maar Londen, Rome en Parijs(oke, sinds kort die ook, maar historisch zeker niet) kunnen niet bogen op dominantie in het voetbal. Dat geldt ook voor de Duitse hoofdstad Berlijn, waar de grootste club dit weekend haar 125-jarig bestaan viert.

30-07-2017 12:00 door Redactie ELF Voetbal

Niemand zal ooit beweren dat Hertha BSC de grootste club van Duitsland is. De ploeg werd in 1931 nog eens kampioen en won sindsdien alleen enkele malen de 2. Bundesliga, niet een competitie die echte topclub graag op hun palmares zullen terugzien. Ze delen wel de bijnaam 'Oude Dame' met Juventus, maar daar houden de vergelijkingen al gauw op. Nee, de succesvolste club is Hertha niet, maar zeker een van de meest interessante.

De Berliner Fußball Club Hertha werd in 1892 opgericht door twee broederparen, die hun nieuwe vereniging vernoemden naar een schip waarmee ze toevallig recentelijk gevaren hadden. Het blauw en wit dat nog altijd in hun tenues zit, komt ook voort uit de kleuren van de boot in kwestie. Het ging de club voor de wind, en zeker in de periode tussen de beide wereldoorlogen in was Hertha een succesvolle speler, en dat leverde de landstitels in 1930 en 1931 op - nadat de ploeg al vier beslissingswedstrijden had verloren. Toen gooide de opkomst van het nationaal-socialisme roet in het eten.

Hoewel vaak beweerd wordt dat Hertha in de oorlog niet alleen maar schone handen had, is niet duidelijk in hoeverre de club heulde met de nazi's. In ieder geval niet in dusdanige mate dat de joodse Nederlander Bram Appel het vertikte om voor Hertha te voetballen - hij speelde enkele jaren van de oorlog in Berlijn. Na de oorlog was het wachten op een nieuwe organisatie van het voetbal in het totaal verwoeste Duitsland. Toen in 1963 de Bundesliga van start ging, was Hertha haar dominante positie kwijt.

Eenmaal in die Bundesliga werd Hertha een waardig vertegenwoordiger van Berlijn, de stad die zich in haar chaotische lichtvoetigheid in niets dan in taal verbindt met de rest van het land. Waar Duitsland een fabriek voor succesvolle, voorspelbare en ietwat kleurloze bestuurders en derhalve clubs lijkt te bezitten, is Hertha altijd grillig gebleven. Dan ging het weer goed en groeiden de bomen tot in de hemel, maar in het eind van de jaren '80 werd in het prachtige Olympiastadion gewoon amateurvoetbal gespeeld.

Dat kwam goed. Vanaf eind jaren '90 is de Berliner Hertha gewoon weer in de Bundesliga erbij, al moest het recentelijk twee keer een seizoentje op het tweede niveau acteren. Het past de flegmatieke club om af en toe uitschuivers te hebben, nu ook eens een positieve door het spelen van Europees voetbal. Waar ploegen als Eintracht Frankfurt of Bayer Leverkusen al jaren lijken mee te spelen zonder dat er ooit iets gebeurt, is het in Berlijn nooit saai. Zo wordt dit seizoen in hun prachtige stadion ter ere van het jubileum Europees voetbal gespeeld. Hoe flegmatiek Hertha ook mag zijn, ze delen hun gevoel voor traditie met de rest van het land.

Wees niet verbaasd als Hertha die Europa League dadelijk gewoon wint, en nog minder als de club binnen drie jaar weer uit de Bundesliga dondert. Zo gaan de zaken nou eenmaal in Berlijn, de stad waar niemand zich druk maakt. Hoe zou je kunnen, met het verleden dat je op iedere straathoek bij de keel grijpt. Bij Hertha komt het uiteindelijk allemaal goed.




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.