Laatste nieuws
00.20Depay krijgt ineens flink verwijt na derde gele kaart van het seizoen
00.10'PSV heeft weer beet: gewilde verdediger tekent vijfjarig contract in Eindhoven'
00.02'Bayern-coach Kompany onder indruk van Oranje-international: bedrag van 50 miljoen op tafel'

Gisteren

23.50NAC gaat nieuwe poging wagen voor Nassoh bij Sparta
23.46'Barcelona haalt 44 miljoen euro binnen via bedrijf uit Congo'
23.35'Miljoenenbedrag dat Ajax bezuinigde bekend: club wil op vier plekken versterken'
23.30'Juve bereikt vlak voor deadline akkoord met Porto over Conceição'
23.15Trump claimt: Chelsea heeft échte trofee WK voor clubs niet in bezit
23.08'Ik denk dat je via België sneller een mooie stap kunt maken dan vanuit Nederland'
23.00Van Axel Dongen kan zich in Friesland weer tonen: 'Ruwe diamant die nooit ruw was'
22.56'Galatasaray doet Napoli nieuw voorstel, Liverpool klopt bij Villa aan'
22.56'Galatasaray doet Napoli nieuw voorstel, Man Utd praat met Martínez'
22.35Tour de Eredivisie: VoetbalPrimeur gaat op bezoek bij NEC
22.31Telegraaf spreekt Romano tegen: transfersom die Ajax voor Forbs krijgt, valt lager uit
22.25Koeman acht terugkeer als clubcoach klein en gaat in op kwestie-Jonker
22.25Koeman sluit terugkeer als clubcoach nagenoeg uit en gaat in op kwestie-Jonker
22.25Koeman doet grote uitspraak over toekomst: 'Kans is heel klein dat ik dat ga doen'
22.15'Nieuwe transferstrijd: Sunderland en Aston Villa mikken op keeper van 20 miljoen'
22.10Koeman acht kans heel klein dat hij ooit nog club gaat trainen
22.10Ajax maakt huurdeal officieel: Van Axel Dongen mag vlieguren maken in Eredivisie
22.04Voorbereiding Eredivisie: Telstar en NAC verslaan amateurs
21.50Ajax verhuurt Van Axel Dongen aan SC Heerenveen
21.47Onderhandelingen in beeld: Marseille-directeur praat met vader Feyenoorder
21.45'Lang zet handtekening onder transfer naar Italië: precieze transfersom bekend'
21.43Transfers PSV: Bakayoko stapt op vliegtuig, Pepi krijgt nummer De Jong
21.36Atlético voltooit 'mission impossible' en haalt Almada naar Europa
21.36Atlético haalt voormalig Ajax-target Almada definitief naar Europa
21.30Chery koos bewust voor terugkeer bij NEC: 'Ook andere clubs gesproken'
21.25Voorbereiding Eredivisie: NAC verslaat amateurs, hattrick van jeugdspeler
21.15'Farioli meldt zich wéér bij Ajax voor derde speler: salaris groot obstakel'
21.14De Bruyne houdt Italiaanse gemoederen bezig vanwege Maradona-rugnummer
21.10Van der Gijp-vervanger verlaat VI, Derksen spot opvolgers: 'Heb ik voorgesteld'
20.59Bakayoko stapt in bijzijn van familie op vliegtuig om zijn transfer af te ronden
20.55Voorbereiding Eredivisie: PEC lijdt Zuid-Afrikaanse nederlaag
20.50Priske spreekt zich uit over Feyenoord-vertrek: 'Was een soort cultuurbreuk'
Resultaten x
avonturiers

Anton Fase bevond zich in Bulgarije in het wilde westen: “De geruchten gingen dat de clubpresident was ontvoerd door de maffia”

FK Kauno Zalgiris gaat Europa in. Anton Fase (22) schoot zijn ploeg hoogstpersoonlijk naar een clubrecord in de Litouwse competitie: tweede. Voorafgaand aan het sportieve succes ging echter een hoop ellende in Bulgarije. Hij vertelt over een gegijzelde president, betalingsproblemen en premies.
 

06-12-2022 09:00 door Tim van Sintfiet

FK Kauno Zalgiris, ook wij moeten het even opzoeken. Litouwen dus. Anton Fase lacht. Hij herkent zich in het tafereel. “Mijn eerste gedachte toen de club mij benaderde? Die was alles behalve positief.” Niet geheel zonder reden. De linksbuiten uit Haarlem had er net een mislukt avontuur in Bulgarije opzitten toen de groenhemden interesse toonden. Hij maakte de overstap na Botev Vratsa nadat hij bij NEC geen contractverlenging kreeg. De rechtspoot wilde niet te lang zonder club zitten en had enkele opties in Nederland. “Plots meldde zich een stabiele middenmoter uit Bulgarije. Ik deed wat research en het zag er goed uit.”


Koek en ei

“Het wilde westen”, zo noemt Fase zijn tijd in Bulgarije achteraf gezien lachend. Bij aankomst op Sofia Airport leek alles koek en ei. De directeur van Botev Vratsa haalde hem op en samen hadden ze een leuk gesprek over voetbal en de geschiedenis van de club. Hij kreeg een appartement aan de voet van een berg en elke morgen scheen de zon fantastisch door de ramen. “Dat leverde fraaie fotomomenten op.” Ook over de faciliteiten van de voetbalclub is de buitenspeler lovend. “Daar was niks mee. Alles was tot in de puntjes geregeld. Daar kan ik niks slechts over zeggen. Dat geldt overigens ook voor mijn teamgenoten. We hadden een leuke groep en ze konden allemaal een balletje trappen.” De velden waren alleen iets minder vlak en groen dan in zijn tijd bij AZ en NEC. “Dat is verder geen groot probleem. Je moet roeien met de riemen die je hebt en op een minder veld kan ik meer mijn techniek etaleren om de bal onder controle te houden. Elk nadeel heeft zijn voordeel.”

Ontvoering

Het ging echter snel bergafwaarts. De ploeg verloor meer dan ze wonnen en dat leidde tot ontslag van de Braziliaanse trainer. “Toen kwam er een Bulgaar die geen Engels sprak. Alles moest via een tolk gaan en dat zorgde weleens voor problemen.” Op een gegeven moment keek Fase een wedstrijd van een concurrent op televisie. Het team kreeg een strafschop en een speler wilde de bal nemen. “Komt de president het veld op: hij wijst een andere voetballer aan die de pingel moet schieten. Toen vroeg ik mij even af waar ik terecht was gekomen. Uiteindelijk had de gebeurtenis te maken met degradatievoetbal. Het is voor clubs financieel ontzettend belangrijk om op het hoogste niveau te blijven. Anders krijgen ze minder inkomsten binnen. Dat wordt met premies voor de spelers ook erg gestimuleerd.”

Zelf kreeg Fase ook te maken met geldproblemen nadat salarisstortingen niet op tijd kwamen. De club had schulden en kon spelers daardoor niet betalen. Uiteindelijk ontbond de buitenspeler zijn contract en pas bij terugkomst in Nederland kreeg hij een deel van zijn salaris. “Dat kan daar helaas allemaal. Zo was ik eens op trainingskamp in Albanië. Opeens was de president van de club weg. Volgens de geruchten was hij ontvoerd door de maffia. De volgende dag was hij er weer en hij acteerde alsof er niks gebeurd was.”

 


Clubtopscorer

Nadat Fase weer in Nederland was, benaderde een Cypriotisch team hem. Hij vloog naar het eiland, maar het voelde niet goed. “Na Bulgarije was ik iets kieskeuriger geworden. Net toen ik weer naar huis wilde gaan, belde Kauno Zalgiris. Zij hadden al eens interesse getoond en ik besloot het een kans te geven.” Direct boekte hij een vlucht naar Litouwen. Hij ontvingen ‘lieve mensen’ hem. Mede daardoor durfde hij het aan. Van die beslissing heeft de buitenspeler tot nu toe nog geen moment spijt gehad.

Met negen doelpunten mag Fase zich de clubtopscorer van het afgelopen seizoen noemen. Het stadion van FK Kauno Zalgiris bevindt zich in Kaunas. De op een na grootste stad van Litouwen. De speler woont in hetzelfde appartementencomplex als zijn twee Nederlands teamgenoten Jason Noslin en Ryan Trotman. “Daardoor voelde ik me gelijk thuis en er is veel te doen. Qua drukte lijkt het op wat ik gewend ben van Nederland. Er wonen bijna driehonderdduizend mensen.” De stad is bekend vanwege de pracht en praal van het centrum en de vele historische gebouwen. Dit jaar is Kaunas uitgeroepen tot Culturele Hoofdstad van Europa. “Dat zie je overal terug. Er zijn veel opvoeringen en activiteiten. Het ziet er allemaal leuk uit, al ga ik zelf liever shoppen.”

Kauno Zalgiris bevond zich bij komst van de buitenspeler in de middenmoot, daarna volgde een fraaie opmars. In de laatste wedstrijd won de runner-up van de kampioen. Door die winst eindigde het team als tweede en stelden ze Europees voetbal veilig. “Ik scoorde één keer”, voegt de aanvaller grijzend eraan toe.

Doel

“Ik mis alleen mijn familie. Dat is minder. Ik ben het gewend door Bulgarije en Nijmegen en het geeft een bepaalde rust, maar het gevaar is dat je te veel gaat wennen aan alleen zijn.” Om de dagen toch te vullen zit Fase veel in de gym. “Ik heb niks anders te doen, dus dan kan ik beter proberen om mezelf verder te ontwikkelen.” Heeft hij dan bepaalde doelen die bereikt moeten worden? Nee, aan vooruitplannen doet de aanvaller niet. “Ik wil zo hoog mogelijk spelen en lekker voetballen. Verder heb ik geen concrete doelstelling. Ik wil aan het einde van mijn carrière terugkijken en trots zijn op wat ik heb bereikt. “

 

 




Aanmelden
transfergeruchten Laatste: Wie is Feyenoord-target Valentín Gómez?
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met...Hakim Ziyech?
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.