25 maart 1994: Roda JC – PSV 4-0
Wie nu al klaagt over de uitwedstrijd bij Roda JC, heeft mazzel dat hij niet in de jaren ’90 leefde. Het Parkstad Limburg Stadion is een aangenaam, comfortabel decor voor een pot voetbal. Kaalheide had, als je de verhalen moet geloven, in een beschaafd land niet eens dienst mogen doen als gevangenis. Geen enkele ploeg had het er makkelijk en PSV leed er in 1994 een historische nederlaag tegen het Roda van Huub Stevens. Doelpunten van René Trost, Tijjani Babangida en tweemaal Max Huiberts leverden Roda een 4-0 zege op de Brabanders op. De wedstrijd had weinig consequenties: PSV werd uiteindelijk derde en haalde Europees voetbal. Voor het kampioenschap kwam de Philipsclub in ’94 toch niet in aanmerking.
Zondag 2 mei 1965: PSV – Feijenoord 0-4
Geen spelfout: de laatste keer dat PSV in het Philips Stadion een competitiewedstrijd met 0-4 verloor, spelde je Feijenoord nog met ij, de oude spelling dus. Het gaat om meer dan 54 jaar geleden, en het is ook niet zo dat er sindsdien een nederlaag was met een gorter verschil. De recordnederlaag, 0-5 tegen Ajax, dateert van de jaren ’50. Deze slachtpartij was tegen een Feijenoord dat kampioen was geworden en op de laatste speeldag Eindhoven aandeed, om daar met 0-4 te komen winnen. Furtuna’54, Sittardia en DWS speelden toen in de Eredivisie. In 1965 bleek prinses Beatrix een Duitse verloofde te hebben en 1965 was het jaar van de befaamde speech van Martin Luther King. Zo lang is dat dus al geleden.
27-10-2019: PSV – AZ 0-4, wat nu?
Herfst kende Mark van Bommel al wel, maar nu is het winter, dat valt niet te ontkennen. Met 3-0 eraf in de Galgenwaard is al genoeg voor een alarmbelletje. De 0-0 tegen LASK Linz was saai, maar geen ramp gezien de sterke positie die PSV al heeft in de groep. Zondag was een knock-out zoals je ze zelden ziet. Natuurlijk, als Ryan Thomas die overenthousiaste (of doldwaze, kiest u zelf) tackle niet inzet, kan het makkelijk voetballende AZ niet met nog meer ruimte werken. En bij 0-2 de poorten opengooien, dan riskeer je een 0-4.
De gevolgen zijn echter groot. Zes punten achter op Ajax, maak er voorlopig gerust zeven van. Het doelsaldo van de Amsterdammers is +28, PSV staat op -13. Bovendien moet PSV nog naar de Johan Cruijff ArenA. Zover zijn we alleen nog lang niet. Van Bommel moet zijn troepen nu twee zware uitbeurten doorloodsen: het Kasteel van Sparta is zaterdag de bestemming, daarna de provincietwist op het veld van Willem II. Beide ploegen draaien boven verwachting, en daarna komt er met sc Heerenveen een ploeg naar het Philips Stadion die in recente weken amper verliest. Je kan het mooi uit willen drukken, maar er is gewoon stront aan de knikker. Wil het echte PSV nu opstaan?

