Laatste nieuws
18.11Kieft ziet concurrentie voor Memphis: 'Je moet gewoon met hem beginnen'
18.06Atlético drijft de spot met Barça en taxeert Yamal op 321 euro
18.06Atlético wil Yamal kopen voor kranten, concertkaartjes en zonnebloempitten
18.00Drie tactische dingen om op te letten tijdens Paris Saint-Germain - Arsenal
18.00PSV-watcher Elfrink over Mauro-geruchten: 'Denk dat clausule lager ligt'
17.57'Ajax richt vizier op verloren zoon en wil Eriksen verlossen van Wolfsburg'
17.44Driessen kijkt op van 'hele rare' keuze Koeman: 'De meester van de breedtepass'
17.40Kleine landen kwaad op de UEFA na hervorming van kwalificatiesysteem
17.35Viergever kijkt trots terug op Utrecht-periode: 'Veel mooie herinneringen gemaakt'
17.22NAC stelt Leemans teleur en komt terug op eerdere intentie
16.56'Aké kan verrassende Premier League-transfer maken, City staat open voor move'
16.45'Vóór de zomer heeft Feyenoord de twee belangrijkste transfers al binnen'
16.30The Athletic weet het zeker: Mourinho heeft contract bij Real Madrid al getekend
16.23The Athletic: Mourinho heeft bij Real Madrid getekend
16.21Stuttgart zorgt voor klapper bij RKC, opvolger komt over van FC Utrecht
16.21'Slecht nieuws voor Ajax: definitieve streep door zeer prestigieus oefenduel'
16.20Ajax en Míchel naderen akkoord, Derksen en Van der Gijp kritisch op ‘Spaanse enclave’
16.10'PSV voorkomt transfervrij vertrek en verlengt contract van 'talentvolle' spits'
16.03Valentijn Driessen doet onthulling over VI: 'Er is helemaal geen boycot'
16.00WK Paspoort: maak kennis met Zweden
15.45Europees voetbal voor Portugese tweede divisionist: alle soortgelijke gevallen
15.36Dit is de reden dat Ajax inzet op Míchel
15.30Wesley Sneijder stomverbaasd over Koeman-keuze: 'Ik kan het niet begrijpen...'
15.30'De dood van onze keeper was heel heftig en heeft ons nog sterker gemaakt'
15.20RKC vindt razendsnel opvolger voor Van der Leij: 'Al een akkoord met FC Utrecht'
15.11Ajax bezig komst Míchel snel af te ronden
15.10Dit is waarom Ajax inzet op Míchel
15.09Voor Ajax-target Míchel is balbezit heilig
15.08Ajax wil komst van Míchel snel afronden
15.05Toch geen oefenduel tussen Barcelona en Ajax
15.00'Ajax wil Deense sensatie, gigantische concurrentie van onder meer Barça'
15.00VP-Voetbalkantine: 'Met Mourinho aan het roer gaat Real Madrid La Liga winnen'
14.56FC Volendam zwaait WK-ganger uit na degradatie: 'Succes bij je nieuwe club'
14.36FC Utrecht zwaait Viergever (36) na vier seizoenen uit
14.35Van der Vaart over Oranje-leider: 'Was in onze tijd nooit meer opgeroepen'
Resultaten x
binnenland

Luis Figo van FC Barcelona naar Real Madrid: "Het grootste verraad dat ooit is gepleegd"

Een afgehakte varkenskop op het veld. Een fluitconcert dat het geluidsniveau van een opstijgende jumbojet evenaart. Kolkende woede. Het was eigenlijk de reactie van een afgewezen geliefde die de oude minnaar weer terugziet. Dat is het verhaal dat hoort bij de meest geruchtmakende stunttransfer van de eeuw: die van Luis Figo. Hij verliet FC Barcelona voor Real Madrid: "In het stadion golfde een zee van voetbalhaat."

06-05-2023 10:00 door Sander Berends

Het Portugese wonderkind was eigenlijk niet van plan Barcelona te verlaten, maar in die zomer van 2000 werd hij het middelpunt van een transferstorm. "Eigenlijk wilde hij gewoon meer waardering van de club krijgen, onder meer geuit in een hoger salaris", vertelt journalist en Spanje-correspondent Edwin Winkels tegenover onze medewerker Steven Walter in de Stunt Special van ELF Voetbal. Een extra dikke editie als ode aan de voetbalverrassing, die via deze link ook handig online is te bestellen.

Risico

"In de periode dat Real Madrid met Figo ging lopen, waren er presidentsverkiezingen bij zowel Barça als Real. In Madrid wilde Florentino Pérez president worden. Hij beloofde de aanhangers Figo te kopen. Zou de deal niet doorgaan, dan zou hij de seizoenkaarten van alle supporters voor het komende jaar betalen."

In het voorcontract, dat in het geheim was getekend, lag een boeteclausule besloten. Voor het geval het mis zou gaan. Als Pérez niet zou winnen, zou Figo niet komen en kreeg hij een paar miljoen euro. Als de kandidaat wel zou winnen en de Portugees kwam niet naar Madrid, dan moest Figo vijf miljard peseta's (enkele tientallen miljoenen euro's) betalen. De voetballer zou de interesse van De Koninklijke gebruiken om een beter contract bij Barcelona te krijgen.

Twee vliegtickets

Winkels: "In Barcelona kon niemand een belofte doen, omdat de presidentsverkiezingen nog aan de gang waren. De kandidaten hadden natuurlijk nog geen beslissingsbevoegdheid." Uiteindelijk kwam Joan Gaspart als winnaar van die verkiezingsstrijd uit de bus. Vanaf zijn vakantieadres op Sardinië belde Figo hem op en gaf aan dat hij twee vliegtickets had. Het ene ticket bracht hem naar Barcelona en het andere naar Madrid.

"Hij zei dat hij graag wilde blijven, maar dat de club dan wel de boete zou ophoesten en voor een loonsverhoging moest zorgen. Gaspart ging daar niet in mee", legt Winkels uit. Door de financiële druk werd Figo definitief in de armen van Real gedreven. Op 24 juli 2000 kwam het beeld naar buiten dat monden deed openvallen in de voetbalwereld, vooral in Barcelona. Figo hield het bekende, witte shirt vast. Nummer tien en zijn naam op de rug. "Ik denk dat hij echt niet geloofde dat Pérez zou winnen. Een lachje bij de presentatie kon er niet echt af."

Steven Berghuis

In het artikel over de meest opzienbarende internationale transfer van de laatste decennia spreekt ook Peter Goedbloed, voorzitter van de officiële Nederlandse fanclub van FC Barcelona, openhartig over de transfer. "De frustratie bij de fans was enorm. Denk aan wat de overstap van Steven Berghuis van Feyenoord naar Ajax losmaakte, maar dan met factor tien vermenigvuldigd." Net als Richard Sanchez, zijn evenknie van de Nederlandse fanclub van Real Madrid. Winkels vertelt verder waarom het benaderen van Figo eigenlijk verboden was. "Figo's overstap naar Real Madrid blijft het grootste verraad dat ooit is gepleegd." En citaten van Figo zelf. "Fans zijn mensen die geen eigen mening hebben."

Het volledige artikel over Figo en zijn bijzondere transfer naar Real Madrid is onderdeel van de nieuwe editie van ELF Voetbal. Een extra dikke editie, omgedoopt tot Stunt Special. Een ode aan de verrassingen in het voetbal. We spraken betrokkenen over de 1-4 winst van Ajax op Real Madrid in de Champions League, drie oud-spelers van Helmond Sport over de eerste en laatste KNVB Bekerfinale van de club, vier bekerhelden van FC Wageningen die PSV de grootste thuisnederlaag uit de historie bezorgden, vier Limburgers die met Fortuna Sittard in het seizoen 1984/85 voor het eerst in de historie deelnamen aan de Europa Cup (II), drie spelers die het eerste en tevens sensationele Europese avontuur van FC Groningen meemaakten en twee clubiconen die met PEC Zwolle de sensationele 5-1 winst in de KNVB Bekerfinale tegen Ajax bewerkstelligden. Daarnaast aandacht voor bijzondere transfers, de Belgische stuntclub Union Saint-Gilloise en de komst van Keisuke Honda naar VVV-Venlo.

ELF Voetbal nummer 4, de extra dikke Stunt Special, is bij de abonnees op de deurmat gevallen. De editie ligt ook in de winkelschappen van de supermarkten, de (kantoor)boekhandels en op vele reislocaties. Denk aan NS Stations en vliegvelden als Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is ook online te bestellen. Via deze link zo gebeurd. Binnen twee à drie werkdagen in huis. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Via deze link in een handomdraai afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.