Laatste nieuws
02.45Van Persie ontkracht dramatisch Feyenoord-nieuws: 'Dat klopt helemaal niet'
01.55Pepi ontbreekt ook nog tegen Twente
01.05Jongste speler ooit in eredivisie droomt verder: 'Net als Yamal in Champions League'
00.12Kramer zeer lovend over oud-ploeggenoot: 'Gevoel dat hij in zijn linkerbeen heeft'
00.05Bayern-coach Kompany gaat voor volgende hoofdprijs: 'We willen iets extra's doen'

Gisteren

23.50Eerste eredivisiethuiswedstrijd in 47 jaar levert Telstar niets op: PEC wint met 2-0
23.49Van Dijk wijst zwakke plek bij Liverpool aan: 'Misschien missen we hem toch'
23.33'Volgende transferklapper voor Club Brugge: grens van 100 miljoen in zicht'
23.30Jongste Eredivisie-debutant grapt over Champions League: 'Staan eerste nu'
23.20Liverpool in enerverende seizoensopener langs Bournemouth, indrukwekkend eerbetoon Jota
23.10Berghuis vol lof: 'Hij is wat aanvallender en ziet in mij een belangrijke spil'
23.05Liverpool wint in spectaculaire openingswedstrijd in slotfase van Bournemouth
22.51Overmars hoopt op 'transfer van meer dan 20 miljoen' en gaat in gesprek met Inter
22.40Van Persie spreekt heldere taal over rol Timber: 'Dat heb ik bekendgemaakt'
22.35Transfersom Brobbey bij Ajax besproken: 'Dat moet echt lukken'
22.33De Gama verbreekt stokoud record en is jongste Eredivisie-debutant ooit
22.25Kieft adviseert Ajax: 'Laat hem een heel seizoen staan en hij maakt er twintig'
22.25'Steenrijk Paris FC overtuigt Duitse doelman (35) met rol als Louis Vuitton-model'
22.20RKC blijft in eerste divisie steken op gelijkspel, Cambuur en Roda winnen wel
22.15RKC morst direct punten, De Graafschap gaat onderuit op bezoek bij Roda JC
22.15Praat mee op VP: Gakpo verdubbelt voorsprong Liverpool met heerlijke goal
22.00Slot en Liverpool-fans kunnen ogen niet geloven na bizar moment in PL
21.58Jong PSV imponeert opnieuw en verslaat ook VVV
21.55PEC wint ook tweede duel: Telstar delft onderspit voor eigen publiek
21.50Coman trekt Bayern-deur na tien jaar achter zich dicht en maakt lucratieve move
21.29Van Persie slaat terug: 'Tegenwoordig nemen we blijkbaar alles en iedereen serieus'
21.25Vitesse komt snel met nieuws over toekomst: 'Zo open en transparant mogelijk'
21.24Kippenvel: Liverpool brengt eerbetoon aan Jota voor eerste PL-duel
21.18Wedden op Ajax tips ? Strategie, odds & Johan Cruijff Arena-magie
21.15Vermoedelijke opstelling Ajax: topaankopen voor het eerst aan de aftrap
21.10UEFA start onderzoek naar Israëlische en Poolse clubs na provocerende spandoeken
20.55Vermoedelijke opstelling Feyenoord: Van Persie gunt spelers kans op revanche
20.55Poku direct belangrijk bij officieel debuut Ten Hag bij winnend Leverkusen
20.40Van Persie geniet van jongeling bij Feyenoord: 'Echt een kerel geworden'
20.34'10 out of 10 voor Ajax-fans, dan mag Kroes een standbeeld krijgen'
Resultaten x
binnenland

Pieter de Jongh alias The Champ, trainer in Malawi: "De agent hield me aan, 'that's not good coach'"

Via Facebook reageerde hij tien jaar geleden op een vacature van de nationale voetbalbond van Moldavië. Voor Pieter de Jongh alias The Champ de start van een wereldreis die hem niet alleen in Hongarije en Mongolië bracht, maar ook in zeven Afrikaanse landen. Waar hij in Mozambique een pistool tegen zijn hoofd aangedrukt kreeg en in Somalië weggevaagde gebieden zag, boekte hij op sportief gebied diverse successen. Zoals in Malawi, waar de 52-jarige trainer sinds dit jaar werkt. "Iedereen staat hier om vijf uur op."

14-07-2023 10:00 door Sander Berends

Lilongwe. De hoofdstad van Malawi, in het oosten van Afrika. Sinds januari woont en werkt de excentrieke oefenmeester uit het Gelderse Asperen er. Met Silver Strikers, traditioneel de derde club van het land, is hij opgeklommen tot de koppositie van de Super League. "De eerste twee maanden woonde ik in een hotel. Sindsdien in een compound. Op een kwartiertje van het nationale stadion waar we onze thuiswedstrijden spelen. Het stadion beschikt over een groene grasmat", vertelt De Jongh in ELF Voetbal 6/7, de zomereditie die als thema Op Reis heeft en via deze link ook handig online is te bestellen. Binnen twee à drie werkdagen in huis.

4x4

"De spelers reizen altijd met de bus. Wij als technische staf nemen gezamenlijk de auto. Ik heb een 4x4 van de club. In Afrika is het heel gebruikelijk dat spelers en staf apart van elkaar naar wedstrijden reizen. In Malawi rijd ik zelf", vervolgt hij. "In Rwanda, Kenia en Zuid-Afrika was dat door het verkeer niet te doen. Mozambique is echt crazy."

"In Malawi maak ik als chauffeur typisch Afrikaanse situaties mee. Onlangs werd ik aangehouden omdat ik geen gordel droeg. Helemaal vergeten. 'That's not good, coach.' De agent vroeg vervolgens hoe we deze situatie zouden oplossen. Oh ja, en hij had dorst. Ik wist genoeg. Ik gaf hem twee Amerikaanse dollars. Toen was het bye, bye en ik kon door. Dat geld verdwijnt natuurlijk in zijn eigen zak."

Promoten

"Ook typisch: half mei zou de competitie twee weken stilliggen, omdat de nationale ploeg deelnam aan een toernooi in Zuid-Afrika. Dat kwam ideaal uit. Ik kon naar Nederland vliegen om mijn boek te promoten. Vlak voor vertrek besloten ze het toernooi ineens uit te stellen naar juli. Werd er in dat vrije weekend plotseling een dubbele speeldag ingepland. Had ik slechts drie dagen in Nederland om alles in te plannen."

In Malawi is niet veel te doen, vervolgt De Jongh. "Maputo, Mozambique, waar ik een bungalow heb, is heel modern. Nairobi, Kenia, waar ik een appartement bezit, is een wereldstad. Maar in Malawi is na zeven uur 's avonds, als de zon onder is, niets te beleven. Er is niemand op straat. Dat komt niet alleen door de gebrekkige infrastructuur, maar ook door de armoede. Mensen hebben geen geld om iets te ondernemen. En iedereen staat hier om vijf uur, half zes op. Dan gaan ze lopen. Inwoners leggen dagelijks twintig kilometer te voet af om naar hun werk of school te komen. Geld voor de bus of een auto hebben ze niet."

Mongolië

De Jongh vertelt daarna hoe het met voetballers is gesteld in het land, hoe het niveau van het voetbal is, hoe hij in Malawi belandde, het bijzondere eten in het land, hoe zijn bijnaam The Champ tot stand kwam, een tweede boek dat eraan komt, het pistool dat hij op zich gericht kreeg in Mozambique tijdens het uitlaten van de hond, waarom Rwanda als woongebied fantastisch is, waarom Somalië het minst prettige avontuur was, hoe zijn trainersfunctie in Mongolië bizar verliep, over het 'grauwe' Moldavië, welk mooi avontuur hij misliep en de huidige band met Nederland.

Het volledige interview met Pieter de Jongh alias The Champ is te lezen in de zomereditie van ELF Voetbal. Nummer 6/7 kent als thema Op Reis waarin we de schijnwerpers richten op de pioniers uit het Nederlandse voetbal. Interviews met opperavonturier André Krul die op vijf werelddelen keepte en nu ook graag Afrika wil afvinken, met Ricky van Wolfswinkel die in veel landen scoorde en met doelman Steven van Dijk die actief is op de Faeröer. Maar ook met trainer Thomas Rongen die onder meer bondscoach was van Amerikaans Samoa. David Loggie, de vernederlandste Engelse oud-spits, vertelt over zijn carrière en Alexander Bannink zit al twee jaar op rij dagelijks ruim drie uur in de auto om te gaan trainen of voetballen bij FC Gütersloh. Ook een reisgids waarin zes Nederlanders vertellen over de stad waar ze actief zijn en een overzicht van de Nederlanders per continent.

ELF Voetbal 6/7 is bij de abonnees op de deurmat gevallen. De editie ligt in de schappen bij de bekende supermarkten, (kantoor)boekhandels en op reislocaties als de Nederlandse luchthavens en treinstations. De editie is ook online te bestellen. Via deze link zo gebeurd. Binnen twee à drie dagen in huis. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch in de brievenbus. Via deze link in een handomdraai afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit! Veel leesplezier!




Aanmelden
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
hoe is het met..? Laatste: Interview transfervrije Fran Sol: “Ik voel me nu nóg beter dan toen ik bij Willem II speelde”
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
avonturiers Laatste: Freek Schipper mag zich een Chinese local noemen: “Fans riepen telkens ‘hipet’, bleek dat mijn Chinese naam”
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.