Laatste nieuws
15.40Suriname stelt Henk ten Cate aan als nieuwe bondscoach
15.36'Feyenoord speelt een heel slechte wedstrijd, Ajax is heer en meester'
15.35Ajax-fans unaniem over 'verademing' tegen Feyenoord: 'Wat een heerlijke speler'
15.25LIVE: Ajax halverwege op voorsprong in vermakelijke Klassieker
15.25BBC meldt nieuws rondom Tomiyasu-deal: 'Die optie heeft hij bij Ajax niet'
15.14El Ahmadi lovend over ontwikkeling Feyenoorder: 'Hij wordt steeds completer'
15.11Bastien acht maanden na beroerte terug bij Fortuna: 'Ik was er bijna niet meer'
15.08Vink ziet voordeel voor Ajax tegen Feyenoord: 'Dat vind ik echt heel raar'
15.05Opmerkelijk: Ajax-speler loopt flinke wond op bij juichen na goal in Klassieker
14.55Heerenveen boekt bij Sparta tweede uitzege en wipt op doelsaldo over Rotterdammers
14.45PSV met de schrik vrij tegen Heracles in doelpuntenfestijn en is winterkampioen
14.45Belgische krant bevestig transfernieuws: Belgische jeugdspeler richting Ajax
14.45Van Persie voelt extra lading van De Klassieker: 'Ik zag teleurgestelde koppies'
14.45Mo Ihattaren geeft tegenstander uit het niets een kus en krijgt lovende woorden
14.45Praat mee op VP: drie Nederlanders in de basis bij Udinese tegen Napoli
14.40Grim spreekt vertrouwen uit in nieuwe Ajax-diamant: 'Doet hem niet veel'
14.35Praat mee op VP: Sunderland met Brobbey en Roefs in basis tegen Newcastle United
14.25ESPN-analisten unaniem eens over spitsendiscussie Ajax: 'Hij is de beste'
14.15Praat mee op VP: Crystal Palace - Manchester City
14.06'Sinds aanstelling van Grim gaat het beter, maar we hebben weinig kunnen genieten'
14.06Heerenveen steekt Sparta voorbij door klinkende zege op Het Kasteel
13.55Ajax-fans snappen niets van passeren één speler: 'Dan wil je gewoon niet winnen'
13.54Praat mee op VP: Nottingham Forest - Tottenham Hotspur
13.48Keuzes Van Persie gekraakt: 'Vind Feyenoord geen kampioensteam'
13.45Smaakmaker Feyenoord staat voor eerste Klassieker: 'Beetje een klein kind'
13.30Praat mee op VP: FC Twente - Go Ahead Eagles
13.22Grim verrast met opstelling Ajax: 17-jarig talent start in De Klassieker
13.15Feyenoord-duo onderuit gehaald door El Ahmadi: 'Daardoor verloren'
13.10Valente hoopt dat kleine Luciano in de Klassieker naar boven komt
13.05Feyenoord-aanvaller op zoek naar eerste goal in topduel: 'Arne Slot zei altijd...'
12.54Kraay spot Godts van Cambuur en prijst verdediger: 'Hij is beter dan Sutalo'
12.45Eredivisie-doelman doet opvallende sollicatie: 'Wie weet sta ik nu op het lijstje'
12.43Bekend familielid Jordi Cruijff reageert op Ajax-geruchten: 'Spreek hem vaak'
12.35Ajax-huurling Rijkhoff imponeert op nieuwe positie: 'Echt heel goed'
12.17Maduro lyrisch over Ajax-jongelingen: 'Daar gaan ze heel veel plezier aan beleven'
Resultaten x
binnenland

Ajax – Panathinaikos: herhaling van Europa Cup I finale in 1971

Vanavond staan Ajax en Panathinaikos tegenover elkaar voor de return van de derde voorronde Europa League. Een wedstrijd met een historische lading. In 1971 stonden dezelfde twee ploegen op het toneel van de finale van de Europa Cup I .Onder leiding van Rinus Michels wist Ajax voor het eerst deze prijs te winnen.

15-08-2024 09:00 door Michel Prevoo

Sjaak Swart, Johan Neeskens, Piet Keizer en Johan Cruijff stonden allen op het veld in Londen. Het Wembley Stadium zat vol met 40.000 sigaren rokende Amsterdammers en ongeveer hetzelfde aantal uitzinnige Grieken.

“Wat een gaten in de Griekse kaas”

Het was Dick van Dijk die Ajax na amper vijf minuten voetballen op voorsprong bracht, na een afgemeten voorzet van Keizer die zo op het hoofd belandde van de Ajaxspits. Ondanks een Amsterdamse kansenregen via onder andere Cruijff, Swart en Van Dijk bleef het bij één goal voor de rust.

Diep in de tweede helft besliste Arie Haan de wedstrijd met een van richting veranderd schot, wat de eerste Europa Cup I voor Ajax betekende. Enorme vreugde en een veldbestorming was het gevolg. De Ajacieden werden op de schouders gehesen en gingen de geschiedenisboeken in.

Arie Haan schiet Ajax naar de eerste Europa Cup I-winst. 

Amsterdam op de kop

Bij terugkomst in Nederland werd de selectie gehuldigd. In een felrode auto werd de trofee getoond aan de tienduizenden Ajaxfans op de straten. Met fietsen en scooters werd geprobeerd de selectie bij te houden. Mensen waren op de daken geklommen, zwaaiden met sjaaltjes en petten en sprongen in de grachten. Ongekende taferelen! En dit bleek nog maar het begin van het succes dat nog komen zou.

Drie op een rij

De jaren 1965 tot en met 1973 worden beschouwd als de ‘gouden Ajax-jaren’. Begin jaren zeventig won Ajax naast in 1971, ook de Europa Cup I in 1972 en het daaropvolgende jaar in 1973. Niet veel clubs kunnen stellen dat zij zichzelf drie keer op een rij de beste club van Europa mochten noemen. Alleen Real Madrid, Bayern München en Ajax hebben die eer.

In 1972 versloeg het Ajax van Cruijff Internazionale in eigen land. Niet in eigen stadion, want ironisch genoeg werd de tweede Europa Cup I gewonnen in het stadion van aartsrivaal Feyenoord. De man naar wie het Ajax-stadion vandaag de dag vernoemd is werd bekroond als matchwinner door twee doelpunten te scoren. Net zoals een jaar eerder werd het 2-0.

Een jaar later werd opnieuw een Italiaanse club verslagen in de finale van het grootste Europese voetbaltoernooi. Juventus was een maatje te klein voor de Amsterdamse topclub. Johnny Rep kopte Ajax naar de derde Europa Cup I op een rij. Leuk om te benoemen is dat de club de beker nu officieel in bezit had, omdat de prijs die keer achter elkaar gewonnen was. Er moest een nieuwe Europa Cup I-bokaal gemaakt worden, want deze ging voor eeuwig mee naar Amsterdam.

Zelfde clubs, andere belangen

Uiteraard zijn de belangen niet te vergelijken met de wedstrijd van meer dan vijftig jaar geleden, maar er staat wel degelijk wat op het spel. Mocht Ajax de 1-0 voorsprong uit de heenwedstrijd weten te verdedigen, wacht de Poolse kampioen Jagiellonia Bialystok in de Play-Off ronde van de Europa League.

Bekijk hier de samenvatting van Ajax – Panathinaikos uit 1971

 

 




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.