Laatste nieuws
16.40Precious Ugwu droomt van Ajax: 'De club van mijn hart'
16.40Conference League richting eindstrijd: dit is het schema in de halve finales
16.35'Opsteker en domper voor NAC: nieuws uit de ziekenboeg richting duel met Ajax'
16.34Eredivisie-trainer doet opvallende onthulling: 'Kreeg berichten van gokbedrijven'
16.30Inter Miami-coach geniet van Messi en Suárez: 'Dit is niet normaal'
16.20Italië verwerpt suggestie uit kamp Trump: 'WK-deelname moet je verdienen'
16.10'PSV kan rekenen op vertrek, maar geen concrete interesse ondanks Juve-gerucht'
16.10Europa League richting apotheose: dit is het programma in de halve finales
16.03'Ajax troeft buitenlandse clubs af en weet toptalenten langer aan zich te binden'
16.00Guardiola meedogenloos voor Reijnders: 'Alsof hij niet meer bestaat'
15.40Roofbouw op Lamine Yamal werkt blessure in de hand
15.35Te Kloese vertrekt na dit seizoen als directeur bij Feyenoord
15.33Doek kan al vallen: op deze manier degradeert Heracles komende zondag
15.30RvC-voorzitter verklaart vertrek Te Kloese: 'Vandaar dat we tot conclusie kwamen'
15.21'AC Milan ziet in Mijnans nieuw Reijnders-achtig project'
15.15Gemengde gevoelens rond Te Kloese-vertrek bij Feyenoord: 'Een zwarte dag'
15.09Te Kloese draait volledig en bevestigt Feyenoord-exit snel na opvallende reactie
15.08Te Kloese over aanstaand vertrek: 'Het fundament dat er nu ligt, is goed'
15.07'Man City overweegt in Londen aan te kloppen voor peperdure Chelsea-captain'
15.00'City lonkt naar Fernández, Atlético mikt op transfervrije Brandt'
15.00Zo kan NEC het gemis van Basar Önal opvangen
14.55VP-Voetbalkantine: 'Eenhoorn is de juiste man om Te Kloese op te volgen'
14.55Ajax speelt mogelijke play-offs om Europees voetbal in stadion FC Volendam
14.54Spanje krijgt nieuws uit Barcelona: duidelijkheid over blessure Yamal richting WK
14.45Grote onthulling in trainerszoektocht Ajax: 'Cruijff ziet hem het meest zitten'
14.35'Groot nieuws uit Italië: Mijnans treedt mogelijk in de voetsporen van Reijnders'
14.34'Drie topspelers van Feyenoord azen op transfer deze zomer'
14.30'Gedroomde Te Kloese-opvolger meteen bekend, één man in de weg'
14.26Shevchenko bevestigt vertrek Rebrov als bondscoach Oekraïne
14.21'Manchester City laat oog vallen op Enzo Fernández'
14.16TE KLOESE VERTREKT BIJ FEYENOORD
14.15Einde seizoen voor Lamine Yamal, WK is haalbaar volgens FC Barcelona
13.59Te Kloese stopt na dit seizoen als algemeen directeur Feyenoord
13.58'Gigantisch nieuws uit De Kuip: Te Kloese vertrekt na 4,5 jaar bij Feyenoord'
13.57Barcelona neemt zorgen over WK-deelname Lamine Yamal weg
Resultaten x
binnenland

Gouden Bal-winnaar George Weah faalt als president Liberia: "Werd ook weggestemd vanwege falend voetbal"

Het levensverhaal van George Weah leek op een sprookje. Bij Paris Saint-Germain en later vooral bij AC Milan groeide hij uit tot een wereldster. Hij werd zelfs Afrika’s eerste Gouden Bal-winnaar ooit en is nog steeds topscorer aller tijden van de nationale ploeg van Liberia. Het sprookje werd nog mooier toen de voormalige spits op 22 januari 2018 werd beëdigd als president van zijn geboorteland Liberia. Inmiddels is het sprookje uit. "In Afrika keek men met scepticisme toe."

29-11-2024 12:00 door Sander Berends

In zijn tweede poging was het raak. In 2005 verloor Weah de presidentsverkiezingen van jurist en politicus Ellen Johnson Sirleaf. Twaalf jaar later werd hij bij een nieuwe gooi verkozen tot haar opvolger. De verwachtingen na zijn installatie waren hooggespannen. De scholing in het West-Afrikaanse land verbeterde en de salarissen van artsen stegen. Maar de corruptie in het land, dat hij zou aanpakken, bleef weelderig tieren. Ook deden zich enkele schandalen voor, tekent onze medewerker Steven Walter op in ELF Voetbal nummer 11. De extra dikke Na(ast) de Bal Special over Carrièreswitches, die via deze link handig online is te bestellen.

Illegaal gedrukt

Zo weigerde Weah de omvang van zijn bezittingen openbaar te maken. Iets wat hij bij zijn eerste gooi naar het presidentschap in 2005 wel deed. Negen maanden nadat Weah zijn plek op de presidentiële zetel innam, schreef de pers over de verdwijning van 15,5 miljard Liberiaanse dollars (toen zo’n 90 miljoen euro, red.). Allemaal bankbiljetten, alles weg. Een onderzoek wees uit dat het papiergeld uiteindelijk niet kwijt was, maar juist illegaal gedrukt. Verschillende ambtenaren van de centrale bank van Liberia werden aangeklaagd en kwamen in de cel terecht voor onder meer omkoping. Later werden zij vrijgelaten en de beschuldigingen werden ingetrokken.

Binnen een week in 2020 overleden onder dubieuze omstandigheden vier nationale accountants. Dit deed het wantrouwen in de aanpak van corruptie door Weah alleen maar groeien. Wat ook niet hielp, waren de sancties die de Verenigde Staten vanwege corruptie oplegden aan drie belangrijke leden van Weah’s regering. Het drietal stapte op, maar werd niet strafrechtelijk vervolgd. Burgers rekenden het staatshoofd ook aan dat hij geen rechtbank voor oorlogsmisdagen oprichtte.

Corruptieaanpak

De aanpak van drugsproblematiek liet te wensen over. Tegenover een journalist van Al Jazeera vatte Robtel Neajai Pailey, een Liberiaanse academicus en activist, de onvrede over met name het gebrek aan corruptieaanpak samen: "Weah beloofde om de dreiging van corruptie uit te roeien; hebzucht en omkoping zijn echter de kenmerken van zijn presidentschap geworden." Dat zijn vicepresident Jewel Howard-Taylor, de ex-vrouw van krijgsheer/oorlogsmisdadiger en oud-president Charles Taylor was, hielp uiteindelijk ook niet echt. In Afrika keek men met scepticisme naar haar rol.

Toch probeerde Weah in 2023 een verlenging van zijn mandaat eruit te slepen. Een herverkiezing zat er niet in. Dit keer schaarde de meerderheid van de stemmers zich achter Joseph Boakai, de man die hij zes jaar eerder versloeg. Weah had zijn connectie met het volk verloren, werd gezegd. De oud-voetballer was impopulair geraakt en kreeg van diverse zaken de schuld, waaronder het mislopen van enkele finales door de nationale voetbalploeg. Een bestuurslid van de Liberiaanse voetbalbond plaatste op Facebook de sneer: "Je werd ook weggestemd vanwege falend voetbal".

Beloften niet nagekomen

In het artikel beschrijft Walter ook hoe Weah zijn verlies tijdens de meest recente presidentsverkiezingen nam, wat volgens een bekende mensenrechtenactivist het hoogtepunt uit de regeerperiode van Weah was en welke beloften hij juist niet nakwam. Ook is te lezen hoe de jeugd van Weah in Liberia verliep, hoe hij de situatie in zijn thuisland tijdens zijn voetballoopbaan in Europa niet uit het oog verloor en welke reacties ontstonden toen Weah bekendmaakte president te willen worden. En nog meer anekdotes en achtergrondinformatie over het leven van George Weah na de bal.

Het volledige artikel over George Weah is te lezen in de extra dikke Na(ast) de bal Special van ELF Voetbal, de editie over Carrièreswitches. Daarin spraken we ook Royston Drenthe over zijn bijzondere leven na het voetbal, net als Jhon van Beukering die na een turbulente periode nu als huisvader door het leven gaat, en Kew Jaliens die topmensen in de medische en financiële sector mentaal bijstaat. We gingen op bezoek op de huidige werklocaties van oud-profs Remco Torken, Fons Mallien, Willem van der Ark, Ramon Zomer en Michel Adam. We spraken met betrokkenen over het ondernemershart van Johan Cruijff en met betrokkenen over het bijzondere leven van de Turkse (ex-)volksheld Hakan Sükür. We maakten overzichten van voetballers die (een deel van) hun leven in de cel doorbrachten, die in de politiek gingen en die een restaurant begonnen. En nog veel meer!

De extra dikke ELF Voetbal Na(ast) de bal Special is bij de abonnees automatisch in de brievenbus gevallen. De editie is ook verkrijgbaar bij de vertrouwde supermarkten, bekende (kantoor)boekhandels en op reislocaties als Schiphol, Eindhoven Airport en Rotterdam The Hague Airport. De editie is ook online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch op de deurmat. Via deze link zo afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.