Laatste nieuws
05.05Ajax-spelers vieren curieus feestje voor lege F-Side na zege op Feyenoord
02.10Van Persie sneert naar 'counterend' Ajax: 'Feyenoord-PSV, dat is een topwedstrijd'
00.20Verhit moment in Klassieker: Wijndal en Hadj Moussa ontvangen geel na opstootje
00.15Overmars staat door Nederlanders voor uitdaging bij Antwerp: 'Einde van tijdperk'
00.15Toptalent wijst Ajax keihard af: 'Tuurlijk was het moeilijk om nee te zeggen'
00.01'Opvallend: 32-jarige kan 'droomtransfer' maken door interesse Inter en Juventus’
00.00De beelden: 'Mister 1-0' opent score voor Ajax in Klassieker en loopt hoofdwond op

Gisteren

23.49Van Hooijdonk kritisch na interview Van Persie: 'Vind dit een rare uitspraak'
23.48Van Polen spot Eredivisie-parel: 'Hij kan mee bij top drie, een complete speler'
23.44Reactie na grote racisme- en seksisme-rel: ‘Hij is verkeerd geïnterpreteerd'
23.40'Chelsea kaapt transfer en gaat zich versterken met WK-smaakmaker'
23.30'Trotse Ajacied' Klaassen: 'Zelfs de grootsten der aarde spelen in een laag blok'
23.18Afellay ziet reden voor 'crisis' Feyenoord: 'Hoe ga je dan een wedstrijd winnen?'
23.17Van Hooijdonk ziet 'opportunisme' bij Ajax rondom Grim: 'Wat ze moeten doen...'
23.15Jan Mulder kan ogen niet geloven: 'Het was nauwelijks te verdragen'
23.03Real Madrid spoelt kater van twee nederlagen op rij weg met zege bij Alavés
22.59Real herpakt zich met nipte zege op Alavés en houdt koploper Barça in zicht
22.25Perez wijst 'hét mannetje' in Klassieker aan: 'Zijn beste wedstrijd in Ajax-tenue'
22.15Irritatie bij Timber na vraag van NOS: 'De reden dat jij daar staat en ik hier'
22.15Inter profiteert van falende concurrentie en verovert koppositie in Italië
22.11Oosting-effect in België bij Antwerp: 'Hij is beresterk, supersnel én explosief'
22.10Opmerkelijke beelden: Janssen wordt naar de grond gewerkt door eigen teamgenoot
22.10Blessurezorgen bij Feyenoord na nederlaag tegen Ajax: 'Is geen excuus, maar...'
22.00VP-Voetbalkantine: 'Ajax gaat hoger eindigen dan Feyenoord in de Eredivisie'
21.55Perez ziet parel bij Ajax - Feyenoord: 'Hij was de beste van allemaal'
21.55Feest in Amsterdam: Ajax-fans gaan na Klassieker-zege los in Johan Cruijff Arena
21.49Engelse pers ziet Nederlander schitteren bij Sunderland: 'Zo'n sterk aanspeelpunt'
21.40Live Transfers: Vlahovic maakt Serie A-transfer, ontwikkelingen rond El Karouani
21.38Van Polen ziet vertrouwen terugkeren bij Ajacied: 'Hij komt in zijn kracht'
21.35Grim countert Ajax-sneer van Van Persie: 'Daar gaat het volgens mij om'
21.30Interesse in FC Utrecht-uitblinker: 'Een drukke kerstvakantie? Ik denk het ook'
21.20Van Persie trots op Feyenoord ondanks zeperd tegen Ajax: 'Maar dat is klote'
21.20Lach, enthousiasme en jeugd terug bij Ajax: moet Grim blijven als trainer?
21.15Jan Boskamp ziet 'lulverhalen' en haalt uit: 'Op de meest laffe manier aangepakt'
21.10Manchester City houdt zicht op koploper Arsenal, Aston Villa wint moeizaam bij West Ham
Resultaten x
binnenland

FC Utrecht-middenvelder Paxten Aaronson: "Ik wilde aan de dinertafel kunnen zeggen dat ik van hem had gewonnen"

In Europa consumeren we Amerikaanse films en muziek naar hartenlust, maar wat de oversteek nooit écht maakte: sport. In de gedigitaliseerde samenleving van nu begint dat te veranderen. Voetbal maakte de omgekeerde overtocht. Een van de Amerikaanse voetballers die de sport naar een hoger plan moeten tillen is FC Utrecht-middenvelder Paxten Aaronson (21). "Rond mijn veertiende vond een omslag plaats in het Amerikaanse voetbal."

14-03-2025 12:00 door Sander Berends

"Ik kwam met de sport in aanraking via mijn vader. Hij speelde vroeger college-voetbal en hield al van de sport toen dat nog niet bepaald normaal was in de Verenigde Staten. Hij keek geregeld voetbalwedstrijden en mijn broer Brenden en ik keken dan mee", vertelt Aaronson tegenover onze medewerker Tim Beck in ELF Voetbal nummer 3, via deze link handig online is te bestellen.

Grote voorbeeld

Broer Brenden is inmiddels speler van Leeds United en voetbalde tientallen interlands namens de Verenigde Staten. Hij is het grote voorbeeld van Paxten. Eerder als kind en tiener, en nu nog steeds. "Het is voor ons allemaal begonnen in Medford. Op ruim een uur rijden van New York. Medford is als een klein dorp in Nederland, maar dan met heel veel meer ruimte. Ik ben opgegroeid in een huis met veel hectares grond erbij."

"In onze achtertuin hadden we een veldje met een doel. Mijn broer en ik voetbalden vaak. Het is er vredig en stil, maar tegelijkertijd kon ik met hem altijd dingen ondernemen. Dat maakte het makkelijker om te kunnen voetballen. Een oudere broer vormt je. Ik wilde altijd indruk maken op Brenden, met voetbal, pingpong of iedere andere sport. Ik wilde de trap op rennen om aan de dinertafel te kunnen zeggen dat ik van hem had gewonnen. Zulke dingen helpen je om uiteindelijk de echte wereld in te stappen."

Klein

Zowel op het veld als in het dagelijks leven neemt Aaronson lessen mee die hij leerde van zijn broer. "De belangrijkste? Als voetballer zou ik zeggen dat de reis naar de top nooit in een rechte lijn gaat. Brenden en ik waren klein voor onze leeftijd. Het duurde langer voordat we ons ontwikkelden. Onze techniek was prima, maar toch werden we over het hoofd gezien. Ik leerde van mijn broer dat ik geen haast moest hebben en het in mijn hoofd niet te groot moest maken."

"Zodra ik zou groeien, zou mijn tijd vanzelf komen. Buiten het veld leerde hij me dat wanneer je positieve energie geeft je dat ook weer terugkrijgt. Brenden is een vrolijke jongen, positief en superenergiek. Wat dat betreft verschillen we qua karakter, want ik ben zelf nooit 'crazy excited' over iets, maar ook nooit heel somber. Veel mensen in mijn familie zeggen dat ik mijn emoties niet laat zien, terwijl Brenden juist een open boek is."

Amerikaanse sportbeleving

De broers groeiden op in een sportcultuur die draait om winst en verlies. Een middenweg is er simpelweg niet. Ze werden erdoor gehard, maar de Amerikaanse sportbeleving heeft volgens Aaronson ook mindere kanten. Op jonge leeftijd worden sporters in een keurslijf geduwd en naar de smaak van Aaronson te veel gecoacht. "In de Verenigde Staten worden altijd de snelste, sterkste of meest atletische spelers gekozen. Jeugdploegen winnen regelmatig van landen als Frankrijk, Nederland en Spanje, maar zodra iedereen is uitgegroeid, valt het voordeel weg."

"Onze focus ligt minder op techniek of algemene ontwikkeling. Al gaat dit al beter dan toen ik jong was. Ik heb geluk gehad dat mijn vader besefte hoe belangrijk techniek is, en dat hij het me kon bijbrengen. In Nederland leren jullie voetballen op straat of met vrienden, terwijl je in de Verenigde Staten meteen in een opleiding wordt opgenomen. Ik kon gelukkig ook met mijn broer in de achtertuin en kelder voetballen. Door daar vrij te spelen, heb ik veel technische bagage opgedaan. Maar niet iedereen heeft die luxe in de Verenigde Staten."

Omslag

In het interview vertelt Aaronson van welke Nederlandse voetballer hij als kind voetbalshirtjes had, welke omslag op zijn veertiende plaatsvond, zijn mening en ervaring met de typische Amerikaanse sporten, zijn aanvangsperiode bij Philadelphia Union, over het werk van zijn ouders en studie van zijn zusje, het toewerken naar een ultieme droom, de overstap naar Eintracht Frankfurt, de samenwerking met trainer Ron Jans, de grootste verschillen van ons land met de Verenigde Staten, de Amerikaanse geschiedenis en het WK van 2026 dat in onder meer de Verenigde Staten zal plaatsvinden.

Het volledige interview met Paxten Aaronson is te lezen in ELF Voetbal nummer 3. Daarin ook sc Heerenveen-aanvaller Alireza Jahanbakhsh die vertelt over de trainers die hij in zijn rijke loopbaan meemaakte en RKC Waalwijk-spits Oskar Zawada verklaart met bijzondere anekdotes de vele tatoeages op zijn lichaam. We gingen op bezoek in Bournemouth bij Justin Kluivert die uitgebreid spreekt over zijn succesvolle periode daar en vertelt over Oranje. We reisden naar Maagdenburg waar we de twee succesvolle Nederlanders ontmoetten bij de plaatselijke voetbalgrootmacht: Martijn Kaars en Mohammed El Hankouri. We gingen terug in de tijd naar het eerste team dat Arne Slot trainde, PEC Zwolle Onder 14. Het gevaar rond koppen wordt besproken in een artikel over Wout Holverda, het verhaal rond gevallen grootmacht Girondins de Bordeaux is te lezen en Othaniël Raterink, door De Graafschap verhuurd aan Bayer Leverkusen, is het Talent.

ELF Voetbal nummer 3 is bij de abonnees automatisch op de deurmat gevallen. De editie is uiteraard ook los verkrijgbaar bij de bekende supermarkten, (kantoor)boekhandels en op vele reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en de NS-stations. De editie is uiteraard ook online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Een abonnement nemen is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch thuisgestuurd. Via deze link handig en snel afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.