Laatste nieuws
03.15Vermoedelijke opstelling Feyenoord: Van Persie moet sleutelen door schorsingen
00.10Ihattaren snel gewisseld tegen Ajax: 'Mag hopen dat hij zichzelf ook slecht vond'
00.05Invaller Karlsson schenkt Utrecht late zege op Groningen, ondanks missers 'Haaland'
00.00Grim verklaart uitblijven speeltijd voor Tomiyasu bij Ajax: 'Keuze maken'

Gisteren

23.59Grim heeft begrip voor afkeuren goal Dolberg: 'Maar als je het omdraait…'
23.57Vaessen mist 'over mijn lijk-mentaliteit' bij FC Groningen: 'Jongens, kom op!'
23.55Ajax is de derde club met drie verschillende scorende Belgen
23.54Slot verklaart opleving Liverpool: 'Nu zie je waar deze ploeg toe in staat is'
23.53Slot duidt ontwikkeling Liverpool: 'Szoboszlai is daarvan een perfect voorbeeld'
23.45Blessure Zinchenko zet domper op fraaie Ajax-zege: 'Ik maak me zorgen'
23.45RC Lens blaast Paris FC van het veld en verovert koppositie op PSG
23.42Duel met Ajax deed pijn aan ogen Buijs: 'Bus eerder naar huis...'
23.42Ajax-talent Mokio verbaast Kwakman: "Zo kun je toch niet voetballen?"
23.42Buijs pakte Fortuna-spelers aan in de rust: 'Verschrikkelijk'
23.38'Haaland van de Domstad' vestigt negatief doelpuntenrecord bij FC Utrecht
23.30Grim ziet verklaring voor goals Godts en Bounida: 'Wat bijdehand om te zeggen'
23.30Samenvattingen eredivisie: late winnende goals voor NAC, AZ en Utrecht
23.30Belgen wijzen Ajax de weg bij winst op Fortuna, aanwinst Zintsjenko valt uit
23.27Real Madrid soepel langs Real Sociedad en spaart zich voor Champions League
23.27Grim vertelt waar hij bij buitenspelers van Ajax op heeft gehamerd
23.25Van Polen: 'Dat is geen dom ventje bij Ajax, hij heeft een bepaalde branie'
23.25Lens houdt huis in Frankrijk, passeert PSG én is koploper van de Ligue 1
23.20Ajax heeft MVP van Eredivisie in huis: 'Begrijpelijk als het buitenland dan komt'
23.17Grim maakt zich zorgen over Zinchenko: 'Een heel hard gelag'
23.15Real Madrid heeft Mbappé niet nodig: Vinícius eist de hoofdrol op
23.15Twee goals in blessuretijd bezorgen AZ uitoverwinning op Excelsior
23.05Grim bevestigt MRI-scan voor Zinchenko: 'Dit is een heel hard gelag'
23.02Real Madrid heeft Mbappé even niet nodig dankzij dartelende Vinícius
22.59Liverpool naar achtste finales FA Cup door ruime overwinning op Brighton
22.57FC Utrecht heeft smaak weer te pakken en voltooit late comeback in Groningen
22.56VI Live: lees hier terug hoe de wedstrijden van de zaterdag verliepen
22.55Liverpool overtuigt weer eens en knikkert Brighton uit FA Cup
22.54Streep Szoboszlai hoogtepunt van overtuigende FA Cup-zege Liverpool
22.52Invaller Karlsson bezorgt Groningen kater: tweede zege op rij voor Utrecht
22.51'Kung-fu' Bizot gekraakt na rood: 'Die waanzin verandert heel de wedstrijd'
Resultaten x
binnenland

FC Utrecht-middenvelder Paxten Aaronson: "Ik wilde aan de dinertafel kunnen zeggen dat ik van hem had gewonnen"

In Europa consumeren we Amerikaanse films en muziek naar hartenlust, maar wat de oversteek nooit écht maakte: sport. In de gedigitaliseerde samenleving van nu begint dat te veranderen. Voetbal maakte de omgekeerde overtocht. Een van de Amerikaanse voetballers die de sport naar een hoger plan moeten tillen is FC Utrecht-middenvelder Paxten Aaronson (21). "Rond mijn veertiende vond een omslag plaats in het Amerikaanse voetbal."

14-03-2025 12:00 door Sander Berends

"Ik kwam met de sport in aanraking via mijn vader. Hij speelde vroeger college-voetbal en hield al van de sport toen dat nog niet bepaald normaal was in de Verenigde Staten. Hij keek geregeld voetbalwedstrijden en mijn broer Brenden en ik keken dan mee", vertelt Aaronson tegenover onze medewerker Tim Beck in ELF Voetbal nummer 3, via deze link handig online is te bestellen.

Grote voorbeeld

Broer Brenden is inmiddels speler van Leeds United en voetbalde tientallen interlands namens de Verenigde Staten. Hij is het grote voorbeeld van Paxten. Eerder als kind en tiener, en nu nog steeds. "Het is voor ons allemaal begonnen in Medford. Op ruim een uur rijden van New York. Medford is als een klein dorp in Nederland, maar dan met heel veel meer ruimte. Ik ben opgegroeid in een huis met veel hectares grond erbij."

"In onze achtertuin hadden we een veldje met een doel. Mijn broer en ik voetbalden vaak. Het is er vredig en stil, maar tegelijkertijd kon ik met hem altijd dingen ondernemen. Dat maakte het makkelijker om te kunnen voetballen. Een oudere broer vormt je. Ik wilde altijd indruk maken op Brenden, met voetbal, pingpong of iedere andere sport. Ik wilde de trap op rennen om aan de dinertafel te kunnen zeggen dat ik van hem had gewonnen. Zulke dingen helpen je om uiteindelijk de echte wereld in te stappen."

Klein

Zowel op het veld als in het dagelijks leven neemt Aaronson lessen mee die hij leerde van zijn broer. "De belangrijkste? Als voetballer zou ik zeggen dat de reis naar de top nooit in een rechte lijn gaat. Brenden en ik waren klein voor onze leeftijd. Het duurde langer voordat we ons ontwikkelden. Onze techniek was prima, maar toch werden we over het hoofd gezien. Ik leerde van mijn broer dat ik geen haast moest hebben en het in mijn hoofd niet te groot moest maken."

"Zodra ik zou groeien, zou mijn tijd vanzelf komen. Buiten het veld leerde hij me dat wanneer je positieve energie geeft je dat ook weer terugkrijgt. Brenden is een vrolijke jongen, positief en superenergiek. Wat dat betreft verschillen we qua karakter, want ik ben zelf nooit 'crazy excited' over iets, maar ook nooit heel somber. Veel mensen in mijn familie zeggen dat ik mijn emoties niet laat zien, terwijl Brenden juist een open boek is."

Amerikaanse sportbeleving

De broers groeiden op in een sportcultuur die draait om winst en verlies. Een middenweg is er simpelweg niet. Ze werden erdoor gehard, maar de Amerikaanse sportbeleving heeft volgens Aaronson ook mindere kanten. Op jonge leeftijd worden sporters in een keurslijf geduwd en naar de smaak van Aaronson te veel gecoacht. "In de Verenigde Staten worden altijd de snelste, sterkste of meest atletische spelers gekozen. Jeugdploegen winnen regelmatig van landen als Frankrijk, Nederland en Spanje, maar zodra iedereen is uitgegroeid, valt het voordeel weg."

"Onze focus ligt minder op techniek of algemene ontwikkeling. Al gaat dit al beter dan toen ik jong was. Ik heb geluk gehad dat mijn vader besefte hoe belangrijk techniek is, en dat hij het me kon bijbrengen. In Nederland leren jullie voetballen op straat of met vrienden, terwijl je in de Verenigde Staten meteen in een opleiding wordt opgenomen. Ik kon gelukkig ook met mijn broer in de achtertuin en kelder voetballen. Door daar vrij te spelen, heb ik veel technische bagage opgedaan. Maar niet iedereen heeft die luxe in de Verenigde Staten."

Omslag

In het interview vertelt Aaronson van welke Nederlandse voetballer hij als kind voetbalshirtjes had, welke omslag op zijn veertiende plaatsvond, zijn mening en ervaring met de typische Amerikaanse sporten, zijn aanvangsperiode bij Philadelphia Union, over het werk van zijn ouders en studie van zijn zusje, het toewerken naar een ultieme droom, de overstap naar Eintracht Frankfurt, de samenwerking met trainer Ron Jans, de grootste verschillen van ons land met de Verenigde Staten, de Amerikaanse geschiedenis en het WK van 2026 dat in onder meer de Verenigde Staten zal plaatsvinden.

Het volledige interview met Paxten Aaronson is te lezen in ELF Voetbal nummer 3. Daarin ook sc Heerenveen-aanvaller Alireza Jahanbakhsh die vertelt over de trainers die hij in zijn rijke loopbaan meemaakte en RKC Waalwijk-spits Oskar Zawada verklaart met bijzondere anekdotes de vele tatoeages op zijn lichaam. We gingen op bezoek in Bournemouth bij Justin Kluivert die uitgebreid spreekt over zijn succesvolle periode daar en vertelt over Oranje. We reisden naar Maagdenburg waar we de twee succesvolle Nederlanders ontmoetten bij de plaatselijke voetbalgrootmacht: Martijn Kaars en Mohammed El Hankouri. We gingen terug in de tijd naar het eerste team dat Arne Slot trainde, PEC Zwolle Onder 14. Het gevaar rond koppen wordt besproken in een artikel over Wout Holverda, het verhaal rond gevallen grootmacht Girondins de Bordeaux is te lezen en Othaniël Raterink, door De Graafschap verhuurd aan Bayer Leverkusen, is het Talent.

ELF Voetbal nummer 3 is bij de abonnees automatisch op de deurmat gevallen. De editie is uiteraard ook los verkrijgbaar bij de bekende supermarkten, (kantoor)boekhandels en op vele reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en de NS-stations. De editie is uiteraard ook online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Een abonnement nemen is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch thuisgestuurd. Via deze link handig en snel afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!




Aanmelden
transfergeruchten Laatste: Wie is het Argentijnse Feyenoord-target Agustín Ruberto?
superelf Laatste: Superelf Fons Groenendijk, linkspoot met fluwelen (trap)techniek
avonturiers Laatste: Interview Danny van Bakel: "Ik ben gescout toen ik half dronken op het veld stond"
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.