Laatste nieuws
19.18Curaçao werkt op het strand toe naar WK: Advocaat kijkt tevreden toe
19.00Deze elf topspelers ontbreken tijdens dit WK: Trent, De Ligt, Lewandowski en meer
19.0042 graden en torenhoge druk: het extreme WK-avontuur van de Turken
18.45Zielinksi neemt afscheid van Dumfries: 'Hij schreef geschiedenis bij Inter'
18.45Zangeres van het Wilhelmus bij Nederland-Algerije over 'foutjes': 'Veel geoefend'
18.29'Guardiola heeft het Engelse voetbal veranderd'
18.25Benfica bevestigt Real-interesse in Mourinho: Portugezen onthullen enorme clausule
18.20Ten Hag keek historische Ajax-wedstrijd nooit terug: 'Wat heeft dat voor zin?'
18.00Dennis te Kloese: 'Hoop dat mijn periode als succesvol wordt herinnerd'
17.54Officieel statement Benfica: 'Real Madrid betaalt 15 miljoen voor Mourinho'
17.36Fans benoemen de kracht van Curaçao: 'Dat is onvoorstelbaar, niet te beschrijven'
17.35Deze spelers heeft Ajax op TransferRoom gezet
17.31Oranje-internationals op weg naar WK
17.30Beste Oranje Aller Tijden: aura Van Dijk of doelpuntenmachine Ronald Koeman?
17.25Ajax-speler Oscar Gloukh belaagd in Albanië
17.25Te Kloese eerlijk over toekomst Van Persie bij Feyenoord: 'Zij beslissen dat'
17.16Sparta licht koopoptie en legt vleugelaanvaller vier seizoenen vast
17.11Fenerbahçe-voorzitter veroordeeld tot 2,5 jaar cel: opvolger dit weekend gekozen
17.09Supporters Curaçao geloven heilig in WK-titel: 'Doen we het voor, niets minder'
17.08Nederlands elftal vertrokken naar Verenigde Staten in toestel 'Orange Blossom'
17.00Ajdin Hrustic: degraderen met Heracles, dromen met de Socceroos
16.56'Veelvraat Bayern pakt door: naast Saibari ook akkoord met dure linksback'
16.55Voetbalvrouw keert na twaalf jaar terug op Playboy-cover: 'Ik heb mijn eigen pad'
16.38El Karouani neemt afscheid van FC Utrecht: 'Jullie gaan me zeker terugzien'
16.37'Real krijgt instructies van Mourinho: Ajax-target en vijf anderen moeten moven'
16.35Transfers Ajax: zestienjarig talent tekent eerste profcontract
16.35Hoe 'wijsneus' Boel de achterban van Go Ahead verloor
16.20'Journalist' Endrick stelt vraag aan teamgenoot Igor Thiago
16.10Curaçao-fans bewieroken Advocaat: 'Open, strikt en een arm om de spelers heen'
16.05Influencer Sjorleone pleit voor basisplaats in Oranje van opvallende naam
16.05Theo Janssen onthult 21 Ajacieden op Transferroom
16.00Maduro maakte Slag om Neurenberg mee: 'Was voor de wedstrijd al gaande'
16.00Robin van Persie: 'Ik heb veel meer begrip gekregen voor het trainersvak'
16.00Gullit ziet opvallende Oranje-trend: 'In onze tijd waren dat er zes of zeven'
16.00WK Paspoort: maak kennis met Irak
Resultaten x
binnenland

Van afzwaaier tot aanwinst: hoe Wojciech Szczesny plots de sleutel tot Barça's succes werd

Het voetballeven kan rare wendingen nemen. Nog geen jaar geleden kondigde Wojciech Szczesny zijn afscheid aan, maar nu keept de 34-jarige Pool de pannen van het dak bij FC Barcelona. Met hem onder de lat lonken de halve finales van de Champions League én een nieuwe landstitel voor de Catalanen. Sinds de winterstop is hij uitgegroeid tot een onmisbare schakel in de jacht op prijzen.

10-04-2025 11:00 door Julian Heijtbrink

Het kwam in augustus als een verrassing: Wojciech Szczesny hing zijn keepershandschoenen aan de wilgen. De 34-jarige Pool had nog een doorlopend eenjarig contract bij Juventus, waar hij tot en met vorig seizoen nog gewoon de onbetwiste eerste keeper was. In het seizoen ervoor stond hij liefst 35 keer onder de lat in de Serie A namens De Oude Dame. Toch twijfelde Szczesny: doorgaan of stoppen? Uiteindelijk koos hij voor het laatste. In plaats van een nieuwe uitdaging gaf hij de voorkeur aan een leven buiten de topsport. Dat hij van het leven geniet, is geen geheim. Szczesny staat erom bekend dat hij af en toe een sigaret rookt, een zeldzaamheid in het moderne profvoetbal. Het kostte hem ooit zijn plek bij Arsenal, maar de Pool trok zich daar weinig van aan. "Het gaat niemand wat aan als ik rook. Het heeft geen invloed op mij, en wat ik op het veld doe is daarna twee keer zo hard werken," zei hij bij zijn presentatie bij FC Barcelona in gesprek met Mundo Deportivo.

Terwijl Szczesny volop genoot van zijn leven buiten het topvoetbal, sloeg het noodlot toe in Barcelona. Tijdens de ruime 1-5 overwinning op Villarreal raakte eerste doelman Marc-André ter Stegen zwaar geblesseerd. De Duitser moest met een brancard van het veld en verliet later die avond het stadion van El Submarino Amarillo in een rolstoel. Een dag later volgde de diagnose in het ziekenhuis: een afgescheurde kniepees, met een herstelperiode van zeker acht maanden. Omdat de transferdeadline al verstreken was, moest Barcelona op zoek naar een transfervrije doelman. Al snel verschenen er lijstjes met beschikbare keepers. Namen als Claudio Bravo, Jordi Masip en Keylor Navas passeerden de revue, maar ook die van Wojciech Szczesny dook op. Op aanraden van Robert Lewandowski, zijn voormalige ploeggenoot bij het Poolse nationale elftal, werd hij zonder transfersom vastgelegd. Szczesny liet er geen twijfel over bestaan waarom hij de stap maakte: "Als je nee zegt tegen Barcelona, dan heb je de ballen niet om dit beroep uit te oefenen."

Toch begon Szczesny zijn avontuur in Barcelona op de bank, achter Iñaki Peña. Tot aan de winterstop was de uit de eigen jeugd afkomstige Peña de vaste man onder de lat bij de Catalaanse topclub. De prestaties in de eerste seizoenshelft namen echter steeds verder af en de comfortabele positie in de competitie verdween als sneeuw voor de zon. Trainer Hansi Flick ging op zoek naar meer rust en ervaring in zijn elftal. Szczesny kreeg zijn eerste kans in het bekertoernooi, in een wedstrijd tegen UD Barbastro, een club uit de Spaanse vierde divisie. Toen Peña zich vervolgens voor de derde keer te laat meldde bij een tactische bespreking, was voor Flick de maat vol. De keuze viel definitief op de ervaren Poolse doelman, die eerder uitkwam voor Arsenal en Juventus. De beslissing pakte deels goed uit. Met Szczesny onder de lat werd de Spaanse Supercup gewonnen, al kreeg hij bij een ruime 5-1 voorsprong een onnodige rode kaart. In de daaropvolgende Champions League-wedstrijd tegen Benfica oogde hij bovendien niet overtuigend bij alle tegendoelpunten. Desondanks bleef Flick vertrouwen houden in Szczesny.

Dat vertrouwen werpt nu zijn vruchten af. De 34-jarige doelman stond inmiddels in 21 wedstrijden onder de lat en bleef daarin ongeslagen, met achttien overwinningen en drie gelijke spelen. In de laatste groepswedstrijd van de Champions League werd nog met 2-2 gelijkgespeeld tegen Atalanta, al stond er voor FC Barcelona toen weinig meer op het spel. Ook het eerste duel in de halve finale van de Copa del Rey eindigde in een spectaculair 4-4 gelijkspel tegen Atlético Madrid. Afgelopen weekend werd er voor het eerst in de competitie punten gemorst met Szczesny op doel, na een 1-1 gelijkspel tegen Real Betis. Alle overige wedstrijden met de Pool onder de lat werden gewonnen. Vooral in de achtste finales van de Champions League tegen Benfica maakte hij grote indruk. Dankzij zijn sterke optreden is FC Barcelona nog op drie fronten actief. In La Liga bedraagt de voorsprong op rivaal Real Madrid momenteel vier punten, met nog acht wedstrijden te gaan. Ook in de Copa del Rey lijken deze twee ploegen de finale onderling te gaan beslissen. Die wordt op zaterdag 26 april gespeeld in Sevilla. En in de Champions League staat Barça op de rand van de halve finale, na een overtuigende 4-0 thuiszege op Borussia Dortmund.

De komst van Szczesny mag dan ook gerust een schot in de roos worden genoemd. Niet voor niets doen inmiddels de eerste geruchten de ronde over een contractverlenging. De club zou al in gesprek zijn met de Poolse doelman over een nieuw éénjarig contract, met een optie voor een extra seizoen. Daarmee lijkt Szczesny zich volgend jaar op te mogen maken voor een directe concurrentiestrijd met de herstellende Ter Stegen. Maar eerst richt hij zich volledig op het slot van dit seizoen, waarin hij nog altijd kans maakt op drie prijzen.




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.