Hadj Moussa werd geboren in Parijs, in het twintigste arrondissement. In het Quartier de Belleville om precies te zijn, bekend van de beroemde begraafplaats Père-Lachaise. Op zijn vijfde verhuisde hij met zijn ouders, broer en twee zussen naar een dorp ten noorden van Parijs. "Naar de 77", waarmee het Franse departement Seine-et-Marne wordt bedoeld.
Altijd lachen
Hadj Moussa groeide op in de gemeente Émerainville, vervolgt hij in ELF Voetbal nummer 5, de meest recente editie die handig via deze link online is te bestellen. "Iedereen was daar bevriend met elkaar, het was altijd lachen samen. Als kind heb ik een mooie tijd meegemaakt. Ik was altijd buiten. De deuren van alle huizen in de wijk stonden open en iedereen liep bij elkaar naar binnen. Ik ook."
"Dan vroeg ik aan een moeder: ‘Tante, waar is Ali? Dan kunnen we gaan voetballen’. In de wijk woonden veel mensen met een Afrikaanse achtergrond. Marokkanen, Malinezen, Senegalezen, Ivorianen. We voetbalden op straat, op pleintjes. Mede daardoor ben ik de voetballer geworden die ik nu ben. Met zes, zeven vrienden van die tijd heb ik nog steeds contact. Ze komen regelmatig naar me kijken."
Dribbelen
Zijn vader speelde ook een grote rol in zijn ontwikkeling. "Hij heeft ook gevoetbald, maar niet op een hoog niveau. Hij is linksbenig, net als mijn opa en ik. Mijn vader hield net zozeer van dribbelen als ik. Als kind gingen we vaak met zijn tweeën naar een veldje. Dan was het voortdurend dribbelen, passeren en trucjes leren. Ook al stond er niemand tegenover me, alsnog oefende ik de schaar of het fake shot."
"Mijn favoriete trucje? Het fake shot. Doen alsof ik ga schieten en dan gebruikmaken van de korte inactieve houding van mijn tegenstander en hem passeren. Van trucjes kan ik genieten, maar ik zal ze alleen op het veld uitvoeren als het in mijn ogen op dat moment de beste oplossing is. Functioneel. Bijvoorbeeld om een kans te creëren. Ik ga geen trucjes zomaar uitvoeren vanwege het trucje. Het moet rendement opleveren."
Jeugdclubs
Op zijn vierde werd hij lid van Paris FC, dat dit seizoen een grote kans maakt op promotie naar de Ligue 1. "Toen ik daar voetbalde, was het nog niet de tweede club van Parijs zoals nu. Ik was toen nog erg klein. Na onze verhuizing leek het beter om bij US Torcy te gaan spelen, een grote club uit het arrondissement. In het begin ging ik met de trein, daarna zijn we verhuisd naar Torcy."
"Vanaf dat moment werd ik met de auto gebracht, dat was maximaal een halfuur, of nam ik de bus. Een vriend van me speelde bij FC Montfermeil. Hij spoorde me aan om daar te gaan spelen. De club was flink in opkomst. Ze vonden het bij Torcy niet leuk toen ik vertrok. 'Als je Torcy verlaat, word je nooit profvoetballer', zei een trainer. Dat deed me pijn, omdat mijn vader naast me stond."
Boksen
In het artikel is ook te lezen waarom Hadj Moussa in 2022 koos voor een bewuste stap in het voetbal naar België, hoe hij bij Vitesse terechtkwam en waarom hij met een dubbel gevoel op die periode terugkijkt. Hoe Feyenoord daarna op zijn pad kwam, wat voor hem de beslissende aanzet was om inderdaad in Rotterdam-Zuid te tekenen, vertelt hij over zijn geboorteland Algerije, zijn ervaringen met de nationale ploeg, zijn talentvolle broer, over boksen, met welke spelers van Feyenoord hij ook buiten het voetbal omgaat en over de trainerswissel halverwege het seizoen. "Als aanvaller ben ik blij met Robin van Persie als trainer."
Het volledige interview met Anis Hadj Moussa is te lezen in ELF Voetbal nummer 5. Daarin ook interviews met PSV-aanvaller Noa Lang, met Ajax-middenvelder Kian Fitz-Jim, Borussia Dortmund-talent Jordi Paulina en AZ-verdediger Wouter Goes. We bespraken de tatoeages van sc Heerenveen-aanvaller Dimitris Rallis, namen de (grote) trainers door die Kelvin Leerdam in zijn loopbaan meemaakte en gingen om de tafel voor een bijzonder verhaal met de meest succesvolle voetballer die de DDR ooit voortbracht, Martin Hoffmann. Ook een overzicht van de vaders-zonen in het Nederlandse (top)voetbal, een reportage bij de slechtste amateurclub van Nederland in Drenthe en Trinidad & Tobago-ster Dwight Yorke spreekt over zijn tijd met Leo Beenhakker.
ELF Voetbal nummer 5 is bij de abonnees automatisch op de deurmat gevallen. De editie ligt ook bij de bekende verkooppunten. Denk aan de grote supermarkten, de (kantoor)boekhandels en reislocaties als Schiphol, Eindhoven Airport en de NS-stations. Het nummer is ook online gemakkelijk te bestellen via deze link. Voor 15u gedaan, betekent nog diezelfde dag verstuurd. Een abonnement nemen is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch thuisgestuurd. Via deze link in een handomdraai afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!