Er was een periode waarin Gelderland vijf betaald voetbalclubs kende. Inmiddels zijn daar nog slechts twee van over. Met NEC en De Graafschap is de provincie niet meer ruim vertegenwoordigd. FC Wageningen verdween in 1992 door financiële problemen. De hoogtepunten van die club waren de twee seizoenen in de Eredivisie. Vóór Vitesse verloor in 2013 ook AGOVV zijn plek in het profvoetbal. De Apeldoornse Geheel Onthouders Voetbal Vereniging verdween twaalf jaar geleden uit de betaalde voetbalcompetitie. AGOVV kwam vanaf 2003 uit in de Eerste Divisie en kende in 2010 de hoogste eindklassering met een zesde plaats. Dat gebeurde onder leiding van coach John van den Brom en met Nacer Chadli als topscorer. Ook Klaas-Jan Huntelaar en Dries Mertens speelden in hun loopbaan voor de club uit Apeldoorn.

Na het succesvolle seizoen in 2010 ging het snel bergafwaarts. In februari 2013 verdween AGOVV na een faillissement uit de Eerste Divisie. De club bestaat nog steeds en speelt in de derde klasse van het zaterdagvoetbal. Opmerkelijk is dat Vitesse en AGOVV ooit samen een jeugdopleiding hadden. Toen de profsectie van AGOVV in januari 2013 failliet ging, kwam er een einde aan deze samenwerking. Vanaf het seizoen 2013-2014 verdwenen de elftallen onder de naam Vitesse/AGOVV en gingen zij verder onder de naam Vitesse.
In datzelfde jaar verdween ook BV Veendam uit het profvoetbal. Twee maanden na het faillissement van AGOVV kwam voor deze club eveneens het einde. Een groep investeerders was bereid om twee tot drie ton te investeren, maar om de club te redden was direct 675.000 euro nodig. Drie jaar eerder werd BV Veendam al eens failliet verklaard, maar die uitspraak werd in hoger beroep vernietigd. De club speelde sinds 1969 vrijwel onafgebroken in de Eerste Divisie, met uitzondering van twee seizoenen in de Eredivisie in de jaren tachtig.
Het jaar 2010 was ook rampzalig voor het Nederlandse profvoetbal. In dat jaar verdwenen opnieuw twee clubs uit de betaalde competitie. Een daarvan was HFC Haarlem, op dat moment de op een na oudste profclub van Nederland. Haarlem werd opgericht in 1889 en is slechts een jaar jonger dan Sparta Rotterdam. Op 28 januari 2010 speelde de club in de Eerste Divisie de laatste wedstrijd ooit. Drie dagen later volgde het faillissement en werd Haarlem uit de competitie gehaald. Hoogtepunten waren het landskampioenschap in 1946 en de Europese wedstrijden tegen AA Gent en Spartak Moskou in de UEFA Cup in het seizoen 1982-1983. In totaal speelde HFC Haarlem achttien seizoenen op het hoogste niveau. Bekende namen die bij de club actief waren, zijn Ruud Gullit en Johnny Rep.
Ook RBC Roosendaal ging in 2010 failliet. De succesvolste jaren van deze Brabantse club lagen net na de eeuwwisseling, toen RBC vijf seizoenen in de Eredivisie speelde. Daarna ging het mis voor de club uit Roosendaal. RBC wist echter als een van de weinige clubs een doorstart te maken in het amateurvoetbal. In 2012 begon de club op het laagste niveau, de vijfde klasse. Na zes promoties speelt RBC komend seizoen in de Derde Divisie, het op een na hoogste amateurniveau van Nederland. De club overweegt serieus om terug te keren naar het profvoetbal.

