Toeristen die in de zomer op Zuid-Beveland een fiets willen huren, kunnen zomaar hulp krijgen van een regerend Europees kampioen. Iemand die in 2020 Ajax-speler werd, op 11 augustus 2024 in de Johan Cruijff ArenA debuteerde in de Eredivisie tegen sc Heerenveen en afgelopen zomer zijn contract in Amsterdam opnieuw verlengde. Nu tot medio 2029. Dies Janse draagt dit seizoen op huurbasis het shirt van FC Groningen. "Tijdens mijn zomervakantie en de voorgaande jaren op vrije dagen probeer ik mee te helpen op de boerderij van mijn vader en oom in Wolphaartsdijk," vertelt hij in ELF Voetbal nummer 10, een editie die handig online via deze link is te bestellen.
Hulp bij zeekraal
Bij die boerderij hoort ook een camping met 75 staanplaatsen. "Als het een beetje mooi weer is, zijn alle plekken bezet door Duitsers en Belgen. Altijd gezellig. Ik help als ze fietsen willen huren of zeekraal willen kopen. Helaas is mijn Duits niet zo goed, maar met gebaren en een paar Engelse woorden kan ik ze vaak toch helpen. Ik loop er niet mee te koop dat ik profvoetballer ben, maar het komt steeds vaker voor dat campinggasten vragen om een handtekening of een selfie. Vooral sinds ik mijn Eredivisie-debuut maakte."

Janse is letterlijk en figuurlijk een groot talent. Iemand die zich op negentienjarige leeftijd heeft ontwikkeld tot een betrouwbare kracht in het hart van de defensie. Dat niet alleen. Bij zowel Ajax als dit seizoen bij FC Groningen is hij de enige speler met een tractorrijbewijs op zak. "Ik was zestien jaar toen ik het examen haalde. Dankzij dat rijbewijs kon ik nog meer werkzaamheden uitvoeren bij mijn vader en oom." Janse groeide op in Goes. Vader Hubrecht en moeder Ilse wonen er nog steeds. Als kind was Janse haast dagelijks te vinden op de boerderij, die zijn vader samen met oom Maarten bestiert aan de boorden van het Veerse Meer in Wolphaartsdijk.
Geuzennaam
Traktor rijden, zeekraal verkopen, campinggasten helpen en bij een andere boer helpen het stro naar binnen te halen. Janse vond het heerlijk als kind. Zijn tijdelijke transfer naar FC Groningen werd medio augustus dan ook aangekondigd met beelden van de voetballer op en voor de trekker in Euroborg. "De club stelde dat voor, omdat de geuzennaam onder de supporters 'boeren' is. Ik heb gezegd dat ik het nog één keer wilde doen, maar daarna niet meer."
Zijn zaakwaarnemer Bas Schothorst gaf in de zomer aan dat er minstens 25 clubs hengelden naar de diensten van Janse. Zijn keuze viel op FC Groningen. "Nadat Ko Itakura werd aangetrokken, mocht ik op huurbasis weg bij Ajax. Daar voerden we enkele gesprekken over. Ik had vorig jaar aan de Eredivisie gesnuffeld. Nu wilde ik meer. Er kwamen inderdaad veel clubs. Maar je hebt concreet en niet concreet."
Beste gevoel
"Bij FC Groningen voerde ik een goed gesprek met de trainer, de technisch directeur en de algemeen directeur. Ik liet me niet leiden door de afstand. Bij FC Groningen kreeg ik het beste gevoel. Tot nu toe heeft dat uitstekend uitgepakt. We hebben een leuke, jonge groep en kunnen het goed met elkaar vinden. Ik speel tot nu toe alles."

Anderhalve week woonde Janse in een hotel. Daarna betrok hij een appartement in het centrum van Groningen. "Voor het eerst op mezelf. Koken gaat niet slecht. Ik krijg weleens bakjes mee van thuis of vanuit de club. Een kippetje erbij bakken is zo gebeurd. Mijn ouders kunnen bij me overnachten. Door de afstand tussen Zeeland en Groningen zijn mijn uitwedstrijden plotseling hun 'thuiswedstrijden' geworden. Ze zijn erbij als het kan."
In het interview vertelt Janse tevens uitgebreid over zijn voorgaande vijf seizoenen bij Ajax. Over het gastgezin waar hij terechtkwam, met welke speler hij daar woonde, met welke spelers van Ajax hij nog steeds contact onderhoudt. Zijn debuut in het eerste elftal van Ajax en de relatie met trainer Francesco Farioli. De band met broer Rijk, keeper bij NEC. Waarom Dies na de F-jeugd van keeper veranderde in speler. De samenwerking met Thijmen Blokzijl bij FC Groningen, het gewonnen Europees Kampioenschap van afgelopen zomer in Roemenië en over zeekraal. Ook geeft trainer Dick Lukkien zijn mening over Janse.
Het volledige interview met Dies Janse is te lezen in ELF Voetbal nummer 10. Daarin ook interviews met AZ-megatalent Kees Smit, met Ajax-flop en nu boer Iván Gabrich en we liepen een middagje mee met oud-Feyenoorder en international Patrick Paauwe, nu werkzaam als hovenier. We brachten een bezoek aan Jorrit Hendrix bij Preussen Münster, bespraken de tatoeages van én met Brandley Kuwas van FC Volendam, gingen wandelen met Mimeirhel Benita van Heracles Almelo en zijn hondje Spikey en spraken vijf clubiconen van Vitesse over de redding van de club en hun eigen ervaringen. En nog veel meer!
ELF Voetbal nummer 10 valt bij de abonnees automatisch op de deurmat. De editie is ook verkrijgbaar op de bekende verkooppunten. Denk aan de grote supermarkten, de (kantoor)boekhandels en op de grote reislocaties, zoals Schiphol, Eindhoven Airport en de NS-stations. De editie is ook gemakkelijk online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Voor 15u besteld, betekent nog diezelfde dag verstuurd. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch thuisgestuurd. Via deze link zo afgesloten. Kies je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!


