In 2024 hing Finnbogason zijn voetbalschoenen aan de wilgen. Na zestien jaar profvoetbal vond de oud-spits van sc Heerenveen het welletjes. “Ik ben heel blij met mijn beslissing", zo begon de gestopte voetballer, die tijd vrij wilde maken voor ELF Voetbal. Want de inmiddels 36-jarige Finnbogason had na zijn pension nog genoeg te doen. Hij dook de schoolbanken in voor de UEFA-diploma voor sportdirecteuren en is sinds deze week de nieuwe technisch directeur van Rosenborg BK. De nieuwbakken TD haalde op zijn eerste werkdag meteen oud-AZ'er Jonas Svensson naar Noorwegen.
Twijfel
Augustus 2012. Er streek een onbekende IJslander neer in Friesland. Heerenveen betaalde een half miljoen euro aan het Belgische KSC Lokeren, niet wetende dat hun nieuwe nummer negen twee jaar later liefst zestien keer zoveel zou opleveren (acht miljoen). Ook Finnbogason zelf hield dat niet voor mogelijk. “Ik had toen, met alle respect, alleen nog maar in IJsland en België gespeeld. Niemand kende me in Nederland. Ik twijfelde of ik het niveau in de Eredivisie aan zou kunnen.” Maar tijd voor twijfel was er niet voor Finnbogason. Er waren zware schoenen te vullen in Heerenveen. Het seizoen daarvoor bekleedde Bas Dost de spitspositie, die met 32 doelpunten topscorer van de Eredivisie werd. “Dat zorgde natuurlijk voor hoge verwachtingen, maar daar was ik niet gevoelig voor. Ik negeerde de druk van buitenaf en legde die bij mezelf, omdat ik de volgende stap in mijn carrière wilde verdienen. Maar ik wist dat ik eerst keihard moest werken om überhaupt in de Eredivisie te mogen spelen.”
Trainen onder Van Basten
Bij het verdienen van zijn strepen in de Nederlandse competitie, kreeg Finnbogason hulp van niet de minste. Ook Marco van Basten was van 2012 tot 2014 actief in Noord-Nederland. “Mijn trainer Van Basten heeft me veel geleerd. Hij gaf me voornamelijk spitsgerelateerde tips. Ook trainden we samen op mijn spel met mijn rug naar het doel.” Daarnaast deed de oud-speler van onder andere Real Sociedad, Olympiakos en FC Augsburg vaak een beroep op assistent-trainer Tieme Klompe. “Naast de trainingen met het team en Van Basten had ik mijn hele carrière mijn eigen trainingsroutine. Bij Heerenveen werkte ik deze af met Klompe.”
Foto: Pro ShotsKweekvijver van vertrouwen
De vraag of hij mee zou kunnen met het niveau van de Eredivisie was van korte duur. In zijn tweede wedstrijd opende Finnbogason zijn rekening in de competitie. De nieuwkomer introduceerde zich aan de Superfriezen met twee doelpunten tegen regerend kampioen Ajax, wat resulteerde in een 2-2 gelijkspel in het Abe Lenstra stadion. “Deze wedstrijd was uiterst belangrijk voor de rest van mijn carrière, omdat het de bevestiging was dat ik goed genoeg was voor de Eredivisie.” Dat bleek, want Finnbogason ging vrolijk door met scoren in zijn eerste seizoen waarin zijn doelpuntenteller zou oplopen tot 24, terwijl zijn beste seizoen in Nederland nog moest aanbreken. De in Grindavík geboren aanvaller tankte vertrouwen als een tierelier. “In Heerenveen was ik zo zelfverzekerd dat ik voor elke Eredivisie-wedstrijd al wist dat ik zou scoren. Ik was ervan overtuigd dat ik minimaal één kans zou krijgen en deze zou benutten.” En dat in een team dat niet altijd de gedoodverfde favoriet is. Een kleine nuance is dat Heerenveen erg goed draaide in het Finnbogason-Van Basten-tijdperk. 't Fean eindigde respectievelijk achtste en vijfde. “De Eredivisie is de ideale competitie om vertrouwen te winnen als aanvaller omdat vrijwel alle teams aanvallend willen voetballen”, gaat Finnbogason verder. “Maar daarvoor is ook een goed team om je heen nodig. Ik had het geluk dat we goed draaiden met Heerenveen en veel kansen creëerden." De gunstige omgeving die een Eredivisie-selectie spitsen kan bieden om veel doelpunten maken, is niet vanzelfsprekend, als we de vader van twee kinderen moeten geloven. In Spanje en België was dat een ander verhaal. “Bij Real Sociedad en KAS Eupen kreeg ik soms zes wedstrijden op rij geen fatsoenlijke kans.”
Paradijs voor spitsen?
Finnbogason groeide in de Eredivisie niet alleen uit tot een klinische afmaker, maar ook tot een man. De optelsom daarvan is een zelfverzekerde spits. Hoewel de Noordeling benoemt dat hij het niet zonder zijn Heerenveen-ploeggenoten had gekund, is hij van mening dat de Eredivisie in het algemeen een ideale competitie is om veel doelpunten te scoren als spits. “Veel spitsen die in de Eredivisie veel scoorden, lukten dat niet in andere competities. In dat opzicht is de Nederlandse competitie een paradijs voor spitsen, maar het moet ook niet overdreven worden: twintig goals per seizoen maken is hier ook niet makkelijk. Dat is het nergens.” Finnbogason werd in het restant van zijn carrière niet nog eens topscorer van een competitie. Wel ontpopte de 1,85 meter lange doelpuntenmaker zich tot de all-time topscorer van Augsburg in de Bundesliga. Maar hoe je het ook went of keert: in de Eredivisie kan Finnbogason de beste cijfers overleggen. Hij scoorde hier 1,7 keer sneller dan in andere eerste divisies. Belangrijker: de pensionado legde in ons land de basis voor de spits die hij de rest van zijn loopbaan zou zijn.


