"PSV was op dat moment een subtopper", zegt Harry Lubse, die tussen 1969 en 1980 tot 113 doelpunten kwam in 325 wedstrijden voor de Eindhovenaren, tegenover onze redacteur Geert Beckers in de dikke KNVB Beker Special van ELF Voetbal, die via deze link handig online te bestellen. "In de bekerfinale van 1974 leerden we wat het betekent om een prijs te pakken."
Jongens uit de regio
De opmaat naar dat succes was volgens Lubse al even eerder ingezet. Meer specifiek: met de aanstelling van Kees Rijvers als hoofdtrainer in 1972. "Toen is alles gaan groeien. In de competitie waren de resultaten ook al geweldig. Door het spel dat Rijvers implementeerde, met een merendeel aan jongens uit de regio, kregen we het succes dat we verdienden. De bekerwinst van ’74 was het begin van de succesreeks in de jaren zeventig en tachtig."
Foto: Pro ShotsEen succesreeks die, uitzoomend naar een bredere blik, nog altijd voortduurt. De Eindhovense trofeeënverzameling werd sinds 1974 uitgebreid met meer dan veertig hoofdprijzen. Dat de toekomst zich zo zou ontvouwen had ook Lubse niet voorzien, maar dat voetbal in Eindhoven een rooskleurige toekomst tegemoet trad, was evident. "Dat voelde toen inderdaad zo. We hadden eraan geroken hoe het voelt om iets te winnen." En ruiken werd proeven en proeven werd schransen, van een copieus banket bovendien. Lubse: "Het jaar erna werden we kampioen, net als in 1976 en 1978."
Dikke plus
De sleutel voor die razendsnelle opmars naar de nationale top lag volgens Lubse dus in handen van Rijvers. Maar ook anderen hadden een groot aandeel. "We hadden een geweldig elftal. Het liep als een trein. Jan van Beveren in de goal, Willy van der Kuijlen die altijd scoorde en Ralf Edström die erbij kwam was ook een dikke plus. Een duidelijke versterking. Het was een spelersgroep, door Rijvers bij elkaar gebracht, waarin iedereen elkaar in zijn waarde liet. Iedereen had eigen kwaliteiten en iedereen wist van elkaar wat die kwaliteiten waren. En we wisten ook van elkaar wat we níet konden."
Spelers kwamen bij elkaar over de vloer en legden graag een kaartje. Iets te graag zelfs. Zo floreerde de teamgeest op een zeker moment eerder ondanks dan dankzij gezelschapsspellen. Lubse: "Klaverjassen werd op een gegeven moment afgeschaft. Dat bleek geen goede voorbereiding op een wedstrijd. Het waren steeds dezelfde spelers die anderen geld aftroggelden, haha."
Zelden vertoond
In het artikel vertelt Lubse uiteraard ook over de finale zelf, een bijzonder doelpunt dat werd gemaakt en op dat moment nog zelden was vertoond, hoe de spelers van NAC anders tegen de eindstrijd aankeken dan hun tegenstanders uit Eindhoven, de bijzondere wijze waarop de landstitel van PSV een jaar later werd gevierd en hoe die viering daarna een traditie werd. Niet alleen voor PSV overigens.
Foto: Pro ShotsHet volledige interview met Harry Lubse over de KNVB Bekerwinst van 1974 is te lezen in de dikke KNVB Beker Special van ELF Voetbal. Daarin is alles te vinden over het toernooi waarin al tachtig jaar de Dennenappel is te winnen. Niet alleen alle winnaars, ook alle records en leuke feiten zijn te lezen. Ook interviews met bekerhelden Sander Boschker, die drie keer in de finale stond, recordwinnaar John Metgod en recordfinalist Gerald Sibon. En Guyon Fernandez, de bekerheld van PEC Zwolle in 2014. We spraken met Harry Lubse over de finale van PSV in 1974 die de opmars richting de status van topclub inluidde, besteden aandacht aan Ajax 2 dat de halve finale haalde en spraken met de meest recente bekerheld Julius Dirksen over de winst van Go Ahead Eagles. Daarnaast de stunts van vijf amateurclubs: RBC, Quick Boys, JVC Cuijk, USV Hercules en SV Marken.
De extra dikke KNVB Special van ELF Voetbal valt bij de abonnees automatisch op de deurmat. De editie is ook te vinden op de bekende verkooppunten als de supermarkten, (kantoor)boekhandels en op de grote reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en de grotere NS-treinstations. Online bestellen kan ook via deze link. Voor 15 uur gedaan, betekent nog diezelfde dag verstuurd. Een abonnement afsluiten, is helemaal gemakkelijk. Elke nieuwe editie direct thuisgestuurd. Via deze link in een handomdraai afgesloten. Zoek je eigen welkomstgeschenk uit! Veel leesplezier!


