Laatste nieuws
13.32Dit staat er financieel op het spel tijdens de WK-finale
13.21'Dordrecht en Excelsior doen opvallende ruildeal, NAC wekt irritatie bij partijen'
13.16'Lauritsen vindt nieuwe club na vertrek bij Sparta: medische keuring gepland'
13.07FC Dordrecht en Excelsior doen opvallende keepersruil
12.58Prachtig: sterspeler blijft West Ham United trouw na degradatie uit Premier League
12.50Praat mee op VP: drie zomeraanwinsten en Van Persie aan de aftrap bij Feyenoord
12.47Barça lijkt verder te moeten kijken na duidelijke taal Atlético over Álvarez
12.45WK LIVE: FIFA onderzoekt Argentinië, winnaar krijgt uniek en duur cadeau
12.32Oliedom of arbitrale misser? Maltese woede bij start Conference League
12.30Wereldkampioen krijgt opvallend extraatje van FIFA na WK-finale
12.25Ajax huurt keeper van Chelsea
12.14FC Dordrecht haalt nieuwe speler op bij Atalanta
11.50'Sensationele Salah-transfer in de maak: topclub doet voorstel, eisen op straat'
11.50Officieel: rust tijdens WK-finale duurt 25 minuten door halftime show
11.50Jeroen Grueter enorm onder vuur om absurde uitspraken over Lionel Messi
11.49'Guardiola was in 2024 rond met FA, Olise zet zinnen op transfer naar Real'
11.48Licentiegate eindigt met nederlaag voor de KNVB
11.27Vitesse ziet uitspraak Hoge Raad als bevestiging van nieuwe koers
11.27Vitesse ziet uitspraak Hoge Raad als bevestiging: 'Dit brengt rust'
11.23Ipswich wil Valencia aftroeven met bod op Van Oevelen
11.15'Summerville geeft duidelijk signaal af aan AS Roma voor mogelijke transfer'
11.05Nederlandse doelman (24) maakt droomtransfer naar Champions League-deelnemer
11.00VP-Voetbalkantine: 'Ajax moet alles op alles zetten voor Ounahi'
11.00Dit zijn alle trainers in de Keuken Kampioen Divisie voor het seizoen 2026/2027
10.59Utrecht stalt Viereck in Spanje, MVV presenteert Maastrichtse Belg
10.48Rondje WK: dit waren de grootste tegenvallers tot nu toe
10.45'Overmars kan nog altijd niks doen bij Antwerp: overnameproces blijft aanslepen'
10.45LIVE Transfers: vraagprijs van Van Oevelen bekend, Ter Stegen nog in Barcelona
10.40FIFA start onderzoek naar beladen Falkland-spandoek van Argentinië
10.40'Feyenoord wijst miljoenenbod van club Dennis te Kloese af voor Hwang'
10.32PSV onthult nieuw thuisshirt: 'Hier in het Zuiden hoef je niets uit te leggen'
10.30Argentinië krijgt mogelijk straf van FIFA na veelbesproken actie tegen Engeland
10.20PSV presenteert nieuw thuistenue voor seizoen 2026/27
10.15Besiktas-fans scanderen plots naam van wereldster tijdens presentatie van Trossard
10.07Hoge Raad verwerpt cassatieberoep KNVB: Vitesse behoudt licentie
Resultaten x
binnenland
Foto: Pro Shots

Stan Valckx over het WK van 1994: "Oranje-supporters waren verbaasd me daar aan te treffen"

Eén keer eerder fungeerden de Verenigde Staten als gastheer voor het WK voetbal. In 1994 strandde Oranje in de kwartfinale tegen Brazilië door een legendarische vrije trap van Branco. Stan Valckx maakte het toernooi mee als basisspeler en ervoer de verzengende hitte, de enorme reisafstanden, en de verveling. We blikten uitgebreid terug. "Peter van Vossen vroeg zich telkens af waarom ik ’s avonds laat onze hotelkamer verliet en pas diep in de nacht terugkeerde."

05-06-2026 12:00 door Sander Berends

Voor die laatste regel is een verklaring nodig. "Ik was en ben een hele slechte slaper. Ik kom moeilijk in slaap en ben altijd heel vroeg wakker. Daar wilde ik mijn teamgenoten niet mee belasten. Dan ging ik ’s nachts liever op pad, zodat zij lekker konden slapen. De paar uur die ik daarna op bed zou liggen, waren voor mij voldoende. Dat gold ook voor het WK in de Verenigde Staten", vertelt Stan Valckx in ELF Voetbal nummer 6, de editie met als thema WK-koorts die momenteel in de winkelschappen ligt en ook online via deze link handig is te bestellen.

Kofferbak

"We verbleven in Lake Nona, een resort in Orlando. Daar was niets te beleven. Voor het hotel lag een lange laan door een park naar de toegangspoort, waar alleen medewerkers met een pasje doorheen konden. Ik sloop altijd mijn kamer uit en vroeg dan aan een van de medewerkers van de avondshift of hij me wilde meenemen. Liggend op de achterbank of in de kofferbak verliet ik het resort."

Foto: Pro Shots
Stan Valckx beklaagt zich bij de arbitrage na afloop van de verloren kwartfinale tegen Brazilië

Valckx liet zich afzetten op Orange Avenue in Orlando, de uitgaansstraat. "Daar was genoeg te beleven. Daar dronk ik een aantal biertjes. Vaak met Oranje-supporters, die verbaasd waren om me daar aan te treffen. Als alles sloot, nam ik een taxi terug naar het resort en probeerde ik zo stil mogelijk mijn hotelkamer te betreden."

Luchtje scheppen

"Mijn kamergenoot Peter van Vossen vroeg na een paar dagen wat ik toch telkens ’s nachts ging doen. Ik antwoordde dat ik een luchtje ging scheppen. Geen teamgenoot heeft dit ooit geweten. Ik verveelde me daar. Ik heb niets met golfen. Overdag kaartte ik met jongens. Rikken, klaverjassen. Ik ging naar het zwembad en vergeet nooit dat we met zijn allen live de achtervolging van OJ Simpson hebben zitten kijken."

In de eerste wedstrijd tegen Saoedi-Arabië deed bondscoach Dick Advocaat geen beroep op Valckx. De reden is te lezen in het artikel. Vanaf de tweede wedstrijd op het WK miste de voorstopper geen speelminuut meer. "De wedstrijden werden in Europa ‘s avonds uitgezonden. Dat leverde de FIFA meer geld op. Daardoor moesten we vaak rond twaalf uur, op het heetst van de dag, spelen. Zat je om zeven uur ’s ochtends aan de spaghetti. Ik had nooit zoveel problemen met warmte. We kregen advies, maar daar deed ik niet zoveel mee. Misschien een keertje naar de sauna in Lomm. Dat was het. Ik had meer problemen na afloop van wedstrijden. Na mijn eerste wedstrijd tegen België, in Orlando, moest ik naar de dopingcontrole. Ik kon niet pissen. Ik had zes, zeven liter vocht verloren."

Knikkende knieën

"Tijdens het wachten vroeg ik drie, vier keer of ik een biertje mocht. Water hielp niet. Maar telkens kreeg ik 'nee' als antwoord. Na ruim een uur gingen ze toch door de knieën en kreeg ik een biertje. En daarna nog eentje en nog eentje. Uiteindelijk kwam er iets uit. Nog geen stortvloed. Geloof het of niet, maar na de laatste groepswedstrijd in Orlando tegen Marokko was ik weer de klos. Hetzelfde verhaal. De dopingarts kwam naar me toe en zei dat hij plotseling iets begreep. Bij een speler was geen doping, maar alcohol in de urine aangetroffen. Na de wedstrijd kon ik in mijn eentje nog een uurtje terug naar ons resort."

Foto: Pro Shots

Het artikel in ELF Voetbal nummer 6 staat bol van de mooie anekdotes. De bijzondere aanleiding waarom Valckx onder bondscoach Rinus Michels niet meer werd opgeroepen voor Oranje. Welk heugelijk moment hij moest uitstellen toen hij werd opgeroepen voor het WK. Een terugblik op de duels met België, Marokko, Ierland en Brazilië op het WK, het bommeldingsincident op de luchthaven in Orlando, spelen met geen of junior scheenbeschermers, de training van Oranje daags na zijn bruiloft waar hij overgevend de bosjes langs het veld opzocht, hoe hij als tiener elke avond in het café was te vinden, het bezorgen van kranten en zijn fysieke gesteldheid. En met welke bijzondere baan Valckx zich nu bezighoudt.

Het volledige artikel met Stan Valckx is te lezen in ELF Voetbal nummer 6. Daarin blikt Joris Mathijsen terug op de WK's van 2006 en 2010, spreekt oud-Feyenoorder en voormalig Tunesisch international Karim Saïdi over zijn land dat het tegen Oranje opneemt op het WK. We blikken op het WK vooruit met diverse internationals wat mooie artikelen oplevert over Mexico, Japan, Nieuw-Zeeland, Marokko, Noorwegen en Curaçao. Een verhaal over de jeugdjaren van Erling Haaland en een bijzonder portret van de eerste buitenlandse bondscoach van Oranje, Edgar Chadwick. En meer!

ELF Voetbal nummer 6 is bij de abonnees automatisch op de deurmat gevallen. De editie is ook verkrijgbaar op de bekende verkooppunten als de grotere supermarkten, de (kantoor)boekhandels en op de grotere reislocaties. Denk aan Schiphol, Eindhoven Airport en de grotere NS-stations. Natuurlijk is ELF Voetbal nummer 6 ook handig online te bestellen. Via deze link in een handomdraai gebeurd. Voor 15u gedaan, betekent nog diezelfde dag verstuurd. Een abonnement nemen, is helemaal gemakkelijk. Elke editie automatisch op de deurmat. Via deze link in een handomdraai afgesloten. Zoek je welkomstgeschenk uit. Veel leesplezier!

Foto: Pro Shots




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.