EK 2024, Roemenië - Nederland
Vrijdagnacht sloot Oranje de poulefase als groepswinnaar af door Tunesië met 1-3 te verslaan. Dat was twee jaar geleden wel anders. Tijdens het EK in Duitsland gingen de manschappen van bondscoach Ronald Koeman door als een van de beste nummers drie. Echter verliep de start van de knock-outfase vlekkeloos. Waar de geplaatste landen deze eindronde in de zestiende finale instromen, was dat in 2024 nog in de achtste finale. Nog een verschil tussen beide eindtoernooien: Donyell Malen – zo in vorm bij zijn club AS Roma, maar voor Oranje nog wat ongelukkig deze periode – wist destijds wel het net te vinden. Zo besliste de toenmalige speler van Borussia Dortmund de achtste finale tegen Roemenië met twee doelpunten in de slotfase. Nadat Cody Gakpo de 1-0 maakte in de eerste helft, gaf hij in de tweede helft voor op Malen, die eenvoudig kon binnentikken. Enkele minuten later gooide Malen het duel helemaal in het slot, na een fraaie demarrage en een droge knal in de korte hoek. Het Nederlands elftal versloeg vervolgens Turkije, en moest in de halve finale het hoofd buigen voor de Engelsen.
Foto: Pro Shots
WK 2022, Nederland - Verenigde Staten
Gakpo was in de vorm van zijn leven tijdens de groepsfase van het WK in Qatar. De toenmalige aanvaller van PSV scoorde in alle drie de groepswedstrijden. In de volgende ronde viel Gakpo minder op, en was het de beurt aan een andere naam die al jarenlang levert in het Nederlands elftal. Denzel Dumfries was cruciaal met een doelpunt en twee assists. Onder andere op Daley Blind, die na zijn doelpunt zijn vader en assistent-trainer, Danny Blind, in de armen vloog. De nationale ploeg van de Verenigde Staten werd met 3-1 aan de kant geschoven, en Team USA kon haar koffers pakken. Het opvallendste moment van de avond was de wondergoal van Haji Wright, die een voorzet schampte waardoor de bal met heel veel effect binnen caramboleerde. In de daaropvolgende kwartfinale dolf Oranje het onderspit tegen Argentinië, in wat als The Battle of Lusail de geschiedenisboeken inging.
EK 2020, Nederland - Tsjechië
De achtste finale van het EK 2020 was er een om snel te vergeten. Tsjechië was de tegenstander: een op papier zwakkere ploeg dan Nederland, maar niets bleek minder waar. Malen ging n de eerste helft een één op één, maar miste. Vervolgens was de rode kaart van Matthijs de Ligt een kantelpunt in de wedstrijd. Daarna ging het spel van Oranje snel bergafwaarts. In de 68e minuut kopte Tómas Holes de onvermijdelijke openingstreffer achter Maarten Stekelenburg, doelman van dienst. Twaalf minuten later deed Patrik Schick nog een duit in het zakje. Het doek viel voor de ploeg van bondscoach Frank de Boer, en Nederland kon terug kijken op een mislukt toernooi.
Foto: Pro Shots
WK 2014, Nederland - Mexico
Voor het volgende eindtoernooi maken we een flinke sprong in de tijd. Het Nederlands elftal belandde na het WK 2014 in een dal, en slaagde er niet in zich te plaatsen voor het EK 2016 en het WK 2018. De achtste finale van het gedenkwaardige wereldkampioenschap in Brazilië, begon net als zeven jaar later tegen de Tsjechen, niet veelbelovend. Vlak na rust verraste Giovani Dos Santos Jasper Cillessen met een afstandsschot. Lang leek Mexico zich te plaatsen voor de kwartfinale. Lang was WK-icoon Guillermo Ochoa een plaaggeest voor alles wat Nederland was. Totdat Wesley Sneijder twee minuten voor tijd een afgeslagen hoekschop binnenknalde. In de blessuretijd volgde een roemrucht moment, dat de legendarische ‘No era penal'-campagne inleidde. Arjen Robben liet zich op de achterlijn over het been van Rafael Márquez vallen, en de scheidsrechter legde de bal in de stip. De ingevallen Klaas-Jan Huntelaar bewees zijn waarde vanaf de bank, en schoot de finalist van vier jaar eerder naar de kwartfinale. Voxpops met Mexicaanse fans in Noord-Amerika bewijzen dat het penaltymoment anno 2026 nog altijd pijn doet.
Foto: Pro ShotsWK 2010, Nederland - Slowakije
De achtste finale van het WK in Zuid-Afrika stond in het teken van de terugkeer van Arjen Robben. De ster van Bayern München raakte vlak voor het toernooi geblesseerd, en moest de groepsfase aan zich voorbij laten gaan. Tijdens zijn eerste wedstrijd op het wereldkampioenschap liet Robben meteen zien wat de ploeg gemist had. De verliezer van de Champions League-finale van dat jaar werd diepgestoken, sneed karakteristiek naar binnen en schoot met links raak. Sneijder breidde de marge uit naar 2-0, en Róbert Vittek deed nog wat terug vanaf de stip, maar dat mocht niet meer baten voor Slowakije.


