Laatste nieuws
15.05Gelukje: AZ op voorsprong door eigen doelpunt van Deijl
15.04Nederlands elftal vult weg naar WK 2026 in en maakt oefentegenstanders bekend
15.00Oranje het doel: 'Als je bij PSV speelt is dat heel normaal'
15.00Oranje oefent tegen Haalands Noorwegen en Ecuador in aanloop naar WK
15.00Uit het oog, maar niet uit het hart: deze spelers kwamen uit voor PSV én Atlético
14.50Driessen heeft hard advies voor Slot: 'Hij is de bestbetaalde Liverpool-speler'
14.45'Liverpool steunt Slot: Salah buiten selectie voor duel met Internazionale'
14.45PSV-trainer Bosz bewondert 'tegenpool' Simeone: 'Hij moet iets bijzonders hebben'
14.35Bosz deelt 'bewondering' voor tegenstander: 'Hij heeft iets heel bijzonders'
14.35Groningen-clubicoon nu technisch directeur: 'Zou Resink graag bij mijn club zien'
14.15PSV-aankoop Wanner imponeert El Ahmadi: 'Hij heeft wat weg van Ødegaard'
14.15'Dick Schreuder zou heel goede trainer voor Ajax zijn qua voetbalfilosofie'
14.05VP-Voetbalkantine: 'Ajax moet werk maken van de komst van Tomiyasu'
14.02De beelden: prachtig eerbetoon voor David di Tommaso in Galgenwaard
13.55Driessen mengt zich in Timber-discussie: 'Bijlow zijn contract loopt ook af'
13.45Italiaanse kranten zijn unaniem over Noa Lang na topper Napoli - Juventus
13.40Verweij gaat in op geruchten rond Tomiyasu: 'Is bij Ajax aangeboden, maar...'
13.12Zomeraanwinst PSV gaat in op geruchten: 'Nooit iets gehoord over Real Madrid'
13.00Eredivisie-degradant weet niet te imponeren: 'Poep in de broek, lijkt soms wel'
12.55Til blikt lachend terug naar bizar opstootje tussen Slot en Simeone
12.45Liverpool-icoon neemt het op voor Slot: 'Salah heeft zichzelf voor gek gezet'
12.45'Ajax ruikt kans bij Bayern München: talentvolle aanvaller mag vertrekken'
12.25Zijn Perisic en Mauro inzetbaar tegen Atlético Madrid? 'Dat gaat goed'
12.05Scheidsrechters in Champions League aangesteld: PSV kan rekenen op ervaren arbiter
11.48Te Kloese deelt heerlijke anekdote: 'Hij zei: ík ga mijn contract niet verlengen'
11.42Feyenoord O17 winterkampioen na zege bij AZ
11.41COLUMN: Riante zege met een vlekje
11.35Boel ziet 'Bob Ross' bij Go Ahead: 'Ik roep vaak dat hij een soort schilder is'
11.30'Alonso aan zijden draadje bij Real: spoedvergadering, naam Klopp valt intern'
11.25Vrouw vier jaar de cel in voor afpersen voetballer Son, deed alsof ze zwanger was
11.09Van bankzitter naar held: 'Dit mis je als je niet speelt, wat ik bij PSV had'
10.50Defensieve problemen voor Atlético richting PSV-clash: derde verdediger haakt af
10.45Ajax besluit jaar met pittige tests: dit is het volledige programma in 2025/'26
10.35Eredivisie-Japanners strijden om WK-plek: 'Hij is op dit moment beter dan ik'
10.30Feyenoord wacht nog pittige clashes: dit is het volledige programma in 2025/'26
Resultaten x
column

Hoe dure kaartjes clubs miljoenen kosten

Vorige week stond ik voor een reportage van ELF Voetbal TV (voorlopig alleen nog maar te zien in regio Den Haag / Rotterdam) te praten met een aantal voetbalsupporters. Onderwerp van gesprek was onder meer de reden waarom er de laatste tijd steeds minder fans naar uitwedstrijden reizen. De reden was hen duidelijk: fans vinden voetbal momenteel te duur.

11-03-2013 11:37 door Redactie ELF Voetbal

Dat dit geen specifiek Nederlands, maar een internationaal probleem is, werd me duidelijk toen ik onlangs een rapport onder ogen kreeg dat werd samengesteld in opdracht van de Premier League.

Nu weet ik wel dat economen zich als beroepsgroep de afgelopen jaren zo belachelijk gedragen hebben, dat het vak economie zo langzamerhand niet meer heel erg serieus hoeft te worden genomen. Voor ieder probleem zijn er groepen economen te vinden die zeggen dat 'Oplossing A' de enige is. En tegelijkertijd een even grote groep die zweren dat juist 'Oplossing B' de reddende is. Enig probleem: 'Oplossing A' en 'Oplossing B' propageren precies het tegenovergestelde. En kunnen beide dus nooit juist zijn.

Toch kan ik in dit geval aardig mee gaan met de bevindingen van het "sports & sponsorship insight team" van de BDRC Continental agency. Die hebben namelijk berekend dat clubs - door de toegangsprijzen van wedstrijden zeer hoog te houden - juist geld VERLIEZEN.

Dat komt omdat fans als ze naar wedstrijden gaan niet alleen kaartjes kopen, maar in het stadion vaak ook eten, drinken en (maar dat vooral in Engeland) peperdure programmabladen en andere souvenirs kopen. Wat het "insight team" nu gedaan heeft, is om de gemiste inkomsten van niet verkochte tickets af te zetten tegen het extra geld dat clubs verdienen door hun kaartjes zo duur mogelijk te maken.

En wat blijkt nu: bij een club als Aston Villa laten ze PER WEDSTRIJD een bedrag van maar liefst £366,261 liggen. De club uit Birmingham verliest dus een kleine acht miljoen euro per seizoen omdat de toegangsprijzen te hoog zijn. Villa is met dat bedrag koploper in Engeland, maar wordt op de voet gevolgd door Sunderland (€ 7 miljoen) en Wigan Athletic (ruim € 4,5 miljoen).

Opmerkelijk genoeg zijn de uitkomsten van dit onderzoek het eerste tastbare resultaat van het besluit dat de Premier League enige tijd geleden genomen heeft om zich ook te onderwerpen aan de door de UEFA vastgestelde regels van het 'Financial Fair Play-plan'. Premier League clubs moeten gaan aantonen hoe ze deze 'gemiste inkomsten' gaan omzetten in 'daadwerkelijk geld'. Mark Long, één van de directeuren van BDRC zegt het zo: "De nieuwe regels gaan gelden vanaf het komende seizoen. Clubs moeten zich realiseren dat - als ze er in slagen om per speeldag meer te verdienen - dit niet alleen helpt om de spelerssalarissen te betalen, maar ook dat uitverkochte stadions een directe invloed hebben op de kwaliteit van het spel".

Hij voegt er overigens wel aan toe, dat dit niet alleen kan gebeuren als clubs de prijs van kaartjes verlagen. "Clubs moeten zich niet alleen richten op nieuwe fans, maar ook meer gaan doen om bestaande fans tevreden te houden. En ook kan er nog heel wat verbeterd worden aan de cateringmogelijkheden binnen de stadions. Vaste regels zijn daar niet voor; iedere club is uniek. Maar als clubs heel goed kijken naar wat hun mogelijkheden zijn, dan kunnen ze - met lagere toegangsprijzen en meer fans - onder aan de streep veel meer verdienen."

Eigenlijk klinkt het me allemaal erg logisch in de oren wat Mark Long zegt en wat zijn organisatie schrijft. Maar zekerheid biedt dat natuurlijk niet. Mogelijk vraagt volgende week een andere expert de aandacht met een bewering dat clubs hun toegangsprijzen het beste kunnen gaan verdubbelen om meer te gaan verdienen. Omdat het niet uitmaakt omdat "suffe voetbalfans" toch wel naar stadions komen om hun helden aan het werk te zien.

Als dat gebeur,t ga ik dat overigens negeren. Het wordt immers tijd dat het 'gezonde verstand' weer eens gaat regeren. In de voetballerij. En ook daarbuiten trouwens.

Jan Hermen de Bruijn

Hoofdredacteur ELF Voetbal

Twitter: @DeBruijnELF

PS: In mijn laatste column deed ik een prognose met daarin een voorspelling van uitslagen voor de rest van de competitie. In het eerste weekend bleek ik er al in twee van de vier gevallen helemaal naast te zitten. Gezien de onvoorspelbaarheid van de Nederlandse Eredivisie zo'n gek resultaat nog niet.

Overigens: als ik die column vandaag zou hebben gemaakt, dan had ik voorspeld dat Ajax kampioen wordt. Maar dat kan volgende week al weer helemaal anders zijn.




Aanmelden
avonturiers Laatste: Orhan Dzepar blij met keuze voor Olympiakos Nicosia: "In de zomer was het ruim veertig graden"
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met.. Brian Priske?
transfergeruchten Laatste: Dit is de verdediger waarop zowel Ajax als PSV azen: Ko Itakura
superelf Laatste: SuperELF Ben Rienstra, veelzijdige middenvelder
kleedkamerhumor Laatste: Alexander Büttner, grappenmaker bij Vitesse: "Als ik me verveel pak ik er een rolletje tape bij"
jukebox Laatste: DE JUKEBOX: Carlens Arcus (Vitesse)
cultheld Laatste: Iván Campo: Koninklijke kelderklasser
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.