Laatste nieuws
12.25Almere City boekt spectaculaire zege in Den Bosch, thuispubliek is woest om wissel
12.16'Code rood bij Atlético richting return in Londen'
12.15'WK-grap' wordt plots werkelijkheid: 'Duitsland, daar kijk ik het meeste naar uit'
12.14Labyad spreekt over toekomst van Memphis: 'Ik weet het, maar verklap het niet'
12.1039-voudig Engels international hakt knoop door en stopt na dit seizoen
12.04Kramer volgend seizoen assistent-trainer bij RKC Waalwijk
12.00Buitenspel: Speler van Ajax schrijft zich in voor professioneel gametoernooi
11.55FC Utrecht kondigt contractverlenging tot medio 2029 aan: 'Trots en dankbaar'
11.50VI Live: eerste halve finales in Europa League en Conference League
11.48Dromen van promotie: 'Het zou fantastisch zijn voor deze club'
11.44Hartman en Flemming zien trainer Parker vertrekken bij gedegradeerd Burnley
11.35Shirts van Haaland, Memphis en Reijnders geveild voor Prinses Máxima Centrum
11.21Degradant Burnley neemt per direct afscheid van Parker
11.15Almere City draait duel om na opvallend rustmoment: 'Hij zei: Knakworst'
11.05Iran ontbreekt ook op FIFA-congres in Vancouver
11.03Ex-werknemer NAC: 'Dit gebeurt als niemand meer tegen Pierre durft in te gaan'
11.00Arteta woest op Makkelie: 'Dit kan niet op dit niveau, hij kijkt dertien keer!'
11.00VP-voetbalkantine: 'Mika Godts kan een stap naar de Premier League aan'
10.53VI Discussie: is de kritiek op het CL-optreden van Danny Makkelie terecht?
10.45Van Gaal stak stokje voor Ajax-transfer: 'Het was echt heel dichtbij'
10.40Makkelie gebeten hond na penaltymomenten bij Atlético tegen Arsenal
10.35Groot talent van Ajax zag voordeel na geklapte droomtransfer: 'Dat is geen straf'
10.30'Napoli neemt besluit over toekomst Noa Lang, fans lijken blij met beslissing'
10.30Rondje Europa: het niveau van de Champions League is hoger dan ooit!
10.20ADO-fans vrezen één aspect van de Eredivisie: 'Dat wordt nog een dingetje'
10.15Henry wijst naar Michels en Cruijff: 'We vergeten waar dit voetbal vandaan komt'
10.10Van Hanegem ziet perfecte kandidaat bij Feyenoord: 'Als je hem hoort praten...'
10.06Het ideale moment voor een grote Ajax-verkoop? 'Ik zou 40 miljoen euro vragen'
10.03Demiral provoceert met CL-medaille en haalt woede van Al-Nassr op de hals
10.00Arsenal is niet blij bij binnenkomst in Atlético-stadion en haalt UEFA erbij
10.00Waar, wanneer en hoe laat kijk je naar De Topper tussen Ajax en PSV?
10.00Mats Rots is een back van de toekomst
10.00Wie winnen de Gouden Schilden in de Keuken Kampioen Divisie?
09.54Arsenal-coach Arteta woedend op arbiter Makkelie: 'Mag op dit niveau niet gebeuren'
09.50Bizarre taferelen in Zuid-Amerika: ex-PSV'er mist drie penalty's in zes minuten
Resultaten x
column

Verklaringen gaan FBI helpen om Blatter écht te pakken

Afgelopen zondag publiceerde The Sunday Times met trots het hoofdartikel 'Investigative journalism and US firepower'. De krant claimt - volkomen terecht trouwens - een hoofdrol te hebben gespeeld in het FIFA schandaal dat vorige week in Zürich explodeerde met de arrestatie van een aantal hooggeplaatste FIFA officials.

01-06-2015 15:35 door Redactie ELF Voetbal

Net als eerder het geval was met de val-en-val-en-val van Lance Armstrong, was het opnieuw de bijzondere Engelse kwaliteitskrant geweest die bereid én in staat was zó veel geld en menskracht in een grootscheeps onderzoek te stoppen, dat bewijzen uiteindelijk wel móesten volgen. En net als in het geval Lance Armstrong vond de krant tenslotte opnieuw de FBI aan haar zijde. De Amerikanen bleken bereid om de door de krant gegeven voorzet meedogenloos in te koppen.

Blijkbaar heeft de internationale sportwereld zowel onderzoeksjournalisten als ook een doorpak organisatie als de FBI nodig, om sommige zaken in beweging te zetten. Want het zelfreinigende vermogen van internationale sportorganisaties is nagenoeg nihil en in Europa blinken we wel uit in praten, maar nóóit in het nemen van acties.

Omdat The Sunday Times nu al jarenlang meer dan alle andere media bij elkaar - vooral als gevolg van het feit dat de krant via een 'klokkenluider' een harde schijf in haar bezit heeft gekregen met miljoenen interne FIFA bestander; van e-mails tot bankafschriften en van brieven tot interne memo's - over misstanden bij de FIFA publiceert, verheugde ik me enorm op de uitgave van zondag. En ik werd niet teleurgesteld, want de hoeveelheid inside informatie waarover de krant blijkt te beschikken is enorm.

Vooral het verhaal achter 'informant' Chuck Blazer is niet alleen informatief maar ook amusant. De kogelronde, loodzware en invalide voorzitter van de Amerikaanse voetbalbond blijkt eind 2011 door de FBI op straat in New York te zijn aangehouden in zijn scootmobiel en daar direct voor de keuze te zijn gesteld "de gevangenis in of meewerken".

Uiteraard koos hij voor het laatste. Blazer werd nu zelf een informant die - gewapend met een microfoontje verstopt in een sleutelring - gedurende een FIFA-vergadering tijdens de Olympische Spelen van Londen bewijzen verzamelde tegen al zijn FIFA collega's. "Hij gooide nonchalant zijn sleutelbos op tafel", beschrijft de krant op sappige wijze de actie van Blazer.

Ook wordt uit één van de artikelen uit de krant duidelijk waarop de - nog te verwachten - zaak van de FBI tegen Blatter onder meer gebaseerd zal zijn. Om dat uit te leggen moet ik eerst even twee andere boeven introduceren: Jack Warner (president van de Noord en Midden Amerikaanse voetbalorganisatie CONCACAF; en één van de gearresteerden) en Mohammed Bin Hammam (Qatar, de man die zijn land aan de WK organisatie hielp en daarna al frauderend FIFA president wilde worden; inmiddels voor het leven geschorst).

In 2011 - toen Bin Hammam hij nog van plan was om met Blatter de strijd aan te gaan - organiseerde zijn vriend Warner voor het lieve sommetje van $ 363.000 een speciale bijeenkomst voor alle Caraïbische CONCACAF-leden in het Hyatt Regency Hotel in Port of Spain in Trinidad.

Na zijn presentatie kregen de genodigden een particuliere uitnodiging voor een ontmoeting in een andere conferentie-kamer. Op hen lag een surprise te wachten. Wat die surprise was, bleek al snel want op ieder van hen lag daar een dikke enveloppe te wachten waarop met de pen het woord Bahama's was geschreven. De inhoud was niet misselijk: vier stapeltjes van $ 100 biljetten; in totaal $ 40.000 per persoon.

Het was deze schaamteloze poging tot omkoping die Bin Hammam later de kop zou kosten en die ook tot een forse ruzie tussen Warner en onze dikke Amerikaan Chuck Blazer zou leiden. Want - zo vond deze laatste - het was "veel te roekeloos" van Jack Warner geweest om Bin Hammam deze dient te bewijzen. "Veel te opvallend".

Dat laatste - zo noteerde de FBI met graagte - was Warner totaal niet met Blazer eens. "Er was geen reden om bang te zijn", vertelde hij Blazer. "Want vooraf had hij Blatter over het contante-geld geschenk verteld, waarop de president had laten weten

geen probleem met het plan te hebben. Er was dus niks aan de hand".

Hoe het af liep is bekend. Blazer was destijds terecht bezorgd. Niet alleen betekende de hondsbrutale omkooppoging het einde van Bin Hammam binnen de FIFA, ook de interesse van de FBI werd vanaf dat moment met de dag groter. Met alle arrestaties van vorige week als absolute hoogtepunt (of dieptepunt).

Kortom, de FBI heft al een bewijs tegen Blatter. En misschien al wel meer dan één. Het is dan ook mijn overtuiging dat het niet lang meer kan duren voordat we bij het wakker worden op onze wekker-radio het bericht horen dat 'FIFA-voorzitter Sepp Blatter door een arrestatie-team van zijn bed is gelicht'. Het is een kwestie van tijd. Echt waar!

Jan Hermen de Bruijn

Hoofdredacteur ELF Voetbal




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.