Laatste nieuws
19.34Opvallende situatie rond België - Iran: noodtoestand uitgeroepen in Los Angeles
19.30Juichmoment Van Basten roept herinnering op: 'Niemand evenaart dat'
19.27'Bergvall legt vertrekwens neer bij Spurs, Liverpool wijst bod op Jones af'
19.25VI Live: genadeloos Spanje maakt korte metten met Saoedi-Arabië
19.25Frenkie de Jong uitgelegd: 'Ziet het spel beter dan trainers die hij gehad heeft'
19.20Gretige Wout Weghorst gaat hard door op medespeler tijdens Oranje-training
19.17VI Live: België vraagt zich af: wie vervangt Doku tegen Iran?
19.14Lamine Yamal stapt in voetsporen van Pelé na openingsgoal op WK
19.12VI Live: genadeloos Spanje maakt vlak na rust ook de 4-0 tegen Saoedi-Arabië
19.07VI Live: Luis de la Fuente haalt Oyarzabal en Lamine Yamal naar de kant
19.00Ideale rol De Roon: 'Hij is er om dit soort spelers te schaduwen'
18.51VI Live: Spanje gaat met zeer comfortabele voorsprong de rust in
18.46Oranje-basiself herstelt van zege, Timber traint apart van de groep
18.35'Zou niemand aanwijzen op het WK die ik liever op die plek zou hebben dan Frenkie'
18.30Spelmaker als back: dit kan Ajax verwachten van Caio Henrique
18.25VI Live: monsterscore voor Spanje in de maak tegen onmachtig Saoedi-Arabië
18.22VI Live: Oyarzabal zet Spanje al vroeg op 2-0 tegen onmachtig Saoedi-Arabië
18.22Aderlating dreigt voor Duitsland: mogelijk einde WK Schlotterbeck
18.12VI Live: Lamine Yamal bezorgt Spanje droomstart tegen Saoedi-Arabië
18.09VI Live: Lamine Yamal laat zich nadrukkelijk zien in beginfase
17.58VI Live: Spanje met Lamine Yamal begonnen in jacht op eerherstel
17.42Brobbey-reactie leidt tot Valentijn Driessen-anekdote: 'Zei dat ik Kuipvrees had'
17.40VI Live: Lamine Yamal staat voor primeur in duel met Saoedi-Arabië
17.40Renard-effect blijft uit: Ueda helpt Japan aan ruime zege op Tunesië
17.38Ajax en coach Óscar García na vier maanden al uit elkaar, contract ontbonden
17.35Kieft is duidelijk: 'Ze missen een type als Jari Litmanen en Dennis Bergkamp'
17.34Mogelijke Oranje-opponent Brazilië voor onbepaalde tijd zonder aanvaller Raphinha
17.20Huntelaar blikt terug op bijzonder moment: 'Toen sloeg alles om'
17.16Transfers Ajax: Cruijff dankt García voor korte periode in Amsterdam
17.15Vertrokken middenvelder klimt in de pen en neemt afscheid van Ajax via Instagram
17.10BILD meldt zorgwekkend nieuws over Duitse steunpilaar: 'Mogelijk einde WK'
17.08Ajax heeft nieuws: García gaat niet terug naar Jong Ajax en vertrekt per direct
17.03Ajax en García 'in goed overleg' toch uit elkaar
17.00PEC presenteert zeer ervaren aanwinst voor staf: 'Heeft zijn sporen verdiend'
16.57Één Oranje-speler schiet tekort: 'Maar zou hem niet wisselen'
Resultaten x
cultheld

Terry Butcher, slager van naam en beroep

Zijn achternaam had ook zijn bijnaam kunnen zijn. Het is in ieder geval meteen een alleraardigste beschrijving van zijn speelwijze: Terry Butcher. Van een beetje bloed was hij niet vies. Je bent tenslotte een slager, of je bent het niet.

13-09-2017 07:00 door Geert Beckers

Terry Butcher is een stuk creatiever met woorden dan hij was met een bal, zo blijkt bij bestudering van zijn twitterbio. “Wore a bandage once. Put men in them a thousand times. Like my tackles how I like my wine, full bodied”, is de tekst waarmee de 77-voudig Engels international zichzelf introduceert in de digitale wereld. 

Een gezonde dosis humor en een ongezonde drang naar het wedkantoor: Terry Butcher groeide op volgens de strikte regels van het Britse arbeidersmilieu. Een Tractor Boy bij geboorte. Zo verzot op Ipswich Town dat hij een uitnodiging voor de jeugdopleiding van rivaal Norwich City ooit verbrandde. 

Op het veld was hij net zo min zachtmoedig. Ooit beschreven als de hardste Engelsman ooit. Nog altijd beklaagt hij zich met enige regelmaat over de ontmannelijking van de voetbalwereld, dikwijls refererend aan zijn grootste prestatie als voetballer: het feit dat hij gedurende zijn zeventienjarige carrière nooit met een blessure het veld heeft verlaten. En blessures, die waren er wel degelijk. 

Hoofdwond

Legendarisch is de hoofdwond tijdens de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Zweden in 1989. De wedstrijd is nog maar even onderweg als Butcher in botsing komt met een Zweedse tegenstander. Het bloeden van de gapende hoofdwond die hij daarbij oploopt wordt gestelpt met verband. Althans, dat is de bedoeling. Bij iedere hoge bal zet Butcher zonder aarzeling zijn hoofd tegen de bal. Bloed stroomt als bergbeekjes via zijn voorhoofd, neus en kin omlaag, om te eindigen op het eens zo maagdelijk witte shirt van de Engelse nationale ploeg. Tegen het eind van de wedstrijd ziet hij eruit als een figurant in een Tarantino-film. De drie leeuwen op zijn borst zwemmen in een rode plas. 

Maradona

77 interlands, waarvan zeven als aanvoerder. Niet slecht voor een speler wiens motoriek deed vermoeden dat zijn gewrichten bij elkaar werden gehouden met roestige bouten. Butcher zag balbezit als een hinderlijke onderbreking van zijn jacht op tegenstanders. Waarschijnlijk is het daarom dat hij de bal, eenmaal voor zijn voeten, het liefst zo snel mogelijk een flinke roei naar voren gaf. 

Een speelwijze die met name gewaardeerd werd tijdens zijn tienjarige verblijf bij Ipswich en vier daaropvolgende jaren bij Glasgow Rangers. Het was in zijn Schotse jaren dat Butcher met Engeland deelnam aan het WK van 1986 in Mexico. Tot aan de kwartfinale, tegen Argentinië. Het is de wedstrijd van Diego Armando Maradona. Van de hand van God. En van de dribbel van God. Het doelpunt dat voortkwam uit de lange solo van Pluisje werd later verkozen tot Doelpunt van de Eeuw. Dat had het Eigen Doelpunt van de Eeuw moeten zijn, betogen critici. Zij hangen het idee aan dat niet Maradona, maar zijn bewaker Butcher de bal als laatst raakte, in een ultieme poging om een doelpunt te voorkomen.
 



“Ik heb de bal niet geraakt”, verduidelijkte Butcher later, zij het met tegenzin. “Ik zou dolgraag zeggen dat het wel zo was en dat het niet zijn doelpunt was. Al is het maar om die valsspeler dwars te zitten. Maar ik kon er echt niet bij. Was het maar zo dat ik het mooiste eigen doelpunt ooit had gemaakt. Later heb ik dat nog wel een paar keer geprobeerd bij Rangers trouwens, aardig succesvol ook.”

Trainer

Van succes is tijdens zijn trainerscarrière nauwelijks sprake. Zijn loopbaan als trainer loopt omgekeerd evenredig aan de loopbaan van Tony Montana in Scarface: begonnen aan de top, geëindigd onderaan de ladder. Van trainer-coach bij Coventry City in de Premier League naar Global FC in de Filipijnen.

De wereld waarin hij zich al zo lang begeeft is veranderd. Meer dan hijzelf. Met weemoed blikt Butcher terug op zijn periode als speler. “When shorts were short and men were men.” De Terry Butchers zijn in het voetbal van tegenwoordig zo vreemd als mannen in het basisonderwijs. In een wereld waar bloeden verboden is, is geen plaats meer voor een slager.




Aanmelden
cultheld Laatste: Álvaro Recoba, de beste Chinees van Uruguay
transfergeruchten Laatste: Wie is Ozziel Herrera? Het Mexicaanse transfertarget van PSV, Feyenoord én Ajax
superelf Laatste: SuperELF Michael de Leeuw: Goirlese goalgetter
avonturiers Laatste: Frank Sturing geniet in Canada: “Maar voor Europa moet alles echt kloppen”
kleedkamerhumor Laatste: Ralf Seuntjens: "De fysioruimte is de thermometer van een team”
jukebox Laatste: De Jukebox: Michael Chacón (FC Emmen)
hoe is het met..? Laatste: Hoe is het met... Mauro Camoranesi?
voetballer x Laatste: Voetballer X: "Ik heb gracieuze trainers zien veranderen in beulen"
Privacyverklaring
X <

Wat is jouw leeftijd?

Om content en uitingen over online kansspelen volgens wet- en regelgeving te tonen, willen we zeker weten dat je oud genoeg bent. Je kan hoe dan ook onze website bezoeken.

24 jaar of ouder
Jonger dan 24 jaar

Door je keuze te maken bevestig je dat je je bewust bent van de risico’s van online kansspelen en dat je momenteel niet bent uitgesloten van deelname aan kansspelen bij online kansspelaanbieders.